Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - DIY

Montaż wentylacji mechanicznej

Niedawno wbijaliśmy pierwszą łopatę, a dziś? Dzisiaj dom ma już swoje pierwsze kolory i wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym odbierzemy budynek z rąk Abakonu. Ponieważ narzuciliśmy sobie termin przeprowadzki za kilka miesięcy, nie mamy zbyt wiele czasu na podziwianie pracy ekip i staramy się dotrzymać im tempa grin Jeszcze przed podpisaniem umowy wiedzieliśmy, że wiele rzeczy chcemy zrobić sami i rekuperacja, bo o niej jest dzisiejszy wpis, była na liście rzeczy DIY.

Dlaczego rekuperacja?

Zdecydowaliśmy się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację, z kilku powodów. Nie wiedzieliśmy, że od 2021 roku będzie ona obowiązkowa (wszystko z powodów nowych warunków technicznych), więc nasz wybór był dobrowolny. Każdy się ze mną zgodzi, że komfort przyszłego mieszkania jest najważniejszy. Na komfort wpływa wiele czynników: wystrój i estetyka wnętrz, funkcjonalność pomieszczeń, odpowiednia temperatura panująca wewnątrz budynku, doświetlenie pomieszczeń oraz odpowiednia wentylacja. To ostatnie jest kluczowe w przypadku dzisiejszego wpisu. Zatrzymajmy się na chwilkę przy samej wentylacji.

Rodzaje wentylacji

Istnieją dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjna i mechaniczna. Wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga wspomagania żadnymi dodatkowymi urządzeniami mechanicznymi. Teraz trochę fizyki - im cieplejsze powietrze, tym jest ono lżejsze. Ciepłe powietrze unosi się i wylatuje przez komin, a zimne wlatuje przez otwory wentylacyjne (np specjalne nawiewniki). Koniec filozofii happy System jest prosty i w tej prostocie można widzieć plusy - im mniej urządzeń, tym mniej szans, że coś się zepsuje. Wentylacja grawitacyjna działa ,,sama'', dzięki prawom fizyki, nie wymaga więc kosztów obsługi. Ma jednak jedną, podstawową wadę - nie mamy nad nią pełnej kontroli. W sytuacji, w której różnica temperatur w domu i na zewnątrz jest do siebie zbliżona, wymiana powietrza nie zachodzi w takim stopniu, by dać nam poczucie komfortu. Latem powietrze w domu ,,zalega'', natomiast zimą zwiększa się zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku - ciepło po prostu ucieka. Oczywiście jest to mocne uproszczenie, ale zasada działania jest bardzo prosta.

Schemat wentylacji naturalnej. Źródło: muratordom.pl

Jak działa wentylacja mechaniczna? Przede wszystkim potrzebne jest urządzenie, które jest sercem całego systemu, czyli rekuperator (tzw. centrala wentylacyjna), dzięki któremu możemy zmniejszyć straty ciepła powstające w wyniku wentylacji pomieszczeń. Rekuperator ogrzewa świeże powietrze, które napływa do budynku, wykorzystując w tym celu ciepłe powietrze, które jest wydalane na zewnątrz. Dlatego wentylacja mechaniczna nazywa jest wentylacją z odzyskiem ciepła smile To gwarancja ciągłego napływu świeżego powietrza, które jest zasysane z zewnątrz przez czerpnię. ,,Zużyte'' powietrze z domu zostaje wydalone poza budynek przez wyrzutnię - przelatuje przez specjalne kanały, które ogrzewają się, oddają swoje ciepło i ogrzewają kanały z zasysanym powietrzem. Dodatkowo, centrala wentylacyjna uzbrojona jest w specjalne filtry - dzięki temu świeże powietrze jest nie tylko świeże, ale również pozbawione alergenów, pyłków, kurzu, smogu czy brzydkich zapachów.

Wentylacja mechaniczna wiąże się ze zdecydowanie wyższymi kosztami, niż grawitacyjna, to bezsprzeczny fakt. Jednak komfort przebywania w domu z rekuperacją jest nieporównywalny i warty ceny, którą trzeba ponieść. Doskonała izolacja ścian, dachu i fundamentu, do tego energooszczędne okna z ciepłym montażem - to wszystko już jest lub będzie w naszym domu. Kolokwialnie mówiąc, budujemy szczelny termos! W przypadku takiego domu wentylacja grawitacja nie wchodziła w grę, ponieważ naturalna wymiana powietrza praktycznie by nie istniała. Brak brzydkich zapachów w domu, czyste powietrze, brak zbierającej się pary wodnej w łazience... To wszystko argumenty, które przemawiają za wyborem rekuperacji grin Wiemy już, dlaczego warto. Idźmy dalej!

Projekt rekuperacji to podstawa!

Postanowiliśmy, że zamontujemy rekuperację samodzielnie. Obejrzeliśmy dziesiątki filmów instruktażowych o tym, jak wykonać taką wentylację samemu i postanowiliśmy, że podejmujemy wyzwanie! Oszczędność kosztów to jedno, a satysfakcja z wykonanej pracy, to drugie grin Jednak nie można mówić o wykonaniu bez solidnego projektu - nie zaryzykowaliśmy i nie zrobiliśmy wszystkiego ,,na czuja''. Projekt został zlecony fachowcom, którzy przeliczyli zapotrzebowanie budynku na konkretną ilość powietrza. Zapotrzebowanie wyliczane jest na podstawie takich czynników, jak ilość mieszkańców, powierzchnia i wysokość pomieszczeń oraz ich przeznaczenie - inne warunki panują w sypialni, a inne w łazience i kuchni, dlatego należy to wszystko odpowiednio dopasować. Projekt zawiera również szczegółowe informacje odnośnie rodzaju rekuperatora, długości kanałów, ich średnicy... Krótko mówiąc, to taki spis części wink A skoro mamy spis części, mamy projekt i mamy filmiki instruktażowe, to czy coś może pójść nie tak!? Poniżej bardzo, bardzo, bardzo schematyczny rysunek i od razu dwa wyjaśnienia. Po pierwsze, nie traktujcie tego jako projekt - nie możemy swojego udostępnić w całości, stąd ten prosty schemat, na pewno rozumiecie. Po drugie - wpis podzielony jest na dwie części. Dzisiaj pokażę montaż wentylacji parteru, który jest wykonany na podłodze poddasza (wentylacja poddasza będzie w podłodze strychu).
Projekt rekuperacji


Montaż skrzynek rozprężnych

Do montażu przygotowaliśmy się już na etapie projektowym, kiedy to przekazaliśmy naszemu inżynierowi budowy projekt rekuperacji, w którym zaznaczone były wszystkie skrzynki rozprężne. Na podstawie projektu w stropie żelbetowym zostały przygotowane wszystkie wycięcia pod te skrzyneczki, dzięki czemu nie musieliśmy rozpoczynać pracy od kucia w keramzycie grin Wystarczyło dopasować długości, aby ładnie schowały się w stropie, potem dokładne wypoziomować i pierwsze skrzynki rozprężne były na swoim miejscu.

Montaż wentylacji mechanicznej Montaż wentylacji mechanicznej Montaż wentylacji mechanicznej

Przy składaniu zamówienia na części do naszej rekuperacji, zapomnieliśmy o osłonkach na skrzynki rozprężne wywiewne, dlatego w ruch poszła folia i taśma klejąca - to ważne, by dokładnie zasłonić wloty do skrzynek, aby nie wpadły do niej żadne kamyczki, śrubki czy inne niepożądane przedmioty. Gdy wszystkie skrzynki zostały zamontowane, przyszedł czas na rury!

Połączenie skrzynek rurami

Kolejny etap montażu rekuperacji to połączenie skrzynek specjalnymi rurami, tzw. fleksami, które w środku są wyłożone antybakteryjną osłoną. Są bardzo odporne na uszkodzenia i można bez obaw zalać je betonem. Tutaj również należy uważać, by nic nie przedostało się do środka smile Rury montuje się specjalnymi blaszkami w kształcie literki U, które zapobiegają wysunięciu się z mufek. Rury powinny być ułożone w łagodny łuk (zgodnie z projektem) i przymocowane do podłoża, aby uniknąć drgań i przesunięć. Montaż rekuperacji na cały parter potrwał jeden dzień. Nie jest to ani skomplikowane, ani trudne do wykonania. A uczucie dumy po zakończonym dniu pracy? BEZCENNE!

Montaż wentylacji mechanicznej Montaż wentylacji mechanicznej Montaż wentylacji mechanicznej Montaż wentylacji mechanicznej

Montaż wentylacji mechanicznej

Montaż wentylacji mechanicznej

Ciąg dalszy nastąpi ....

System nie jest jeszcze skończony, to dopiero parter. Zostało nam do zrobienia całe poddasze, montaż kanałów wentylacyjnych i połączenie wszystkiego z rekuperatorem, którego jeszcze nie mamy surprised Z tym jednak nie musimy się spieszyć. W przypadku wentylacji parteru musieliśmy zdążyć przed wylewkami, podobnie jak z instalacją elektryczną, wodną i kanalizacją. Na szczęście wszystko się udało i jesteśmy w trakcie rozkładania styropianów na podłogach. Do końca tygodnia musimy mieć rozłożone kable grzejne (tak, to też będzie cykl DIY), a w poniedziałek zalewamy wszystko anhydrytem!

W poniedziałek jest ważny dzień też z innego powodu - 9 listopada minie równy rok od naszej wizyty na dniu otwartym w Wilkowicach! Ile się przez ten czas wydarzyło ....

@maly_domek_z_wielkiej_plyty
Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2020
Realizacja strony internetowej Weboski