Cykl DIY

Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Biokominek – biopaliwo czyli o co chodzi….

Biokominek na biopaliwo.Kominek przynależy zwyczajowo do wystroju salonu i zazwyczaj cechuje go rozmiar dla niewielkich mieszkań nieosiągalny. Spełnia funkcję dekoracyjną, użytkową oraz, nazwijmy to - klimatyczną, ponieważ nic tak nie odzwierciedla symboliki domowego ogniska, jak właśnie on.

Żeby pokusić się o jego posiadanie, przy budowie domu należy to ująć w projekcie, a podczas remontu, niezbędne staje się utworzenie infrastruktury pod postacią instalacji kominowej, doprowadzonej bezpośrednio do miejsca jego zamontowania.

Trzeba przyznać, że jest to element wystroju wnętrz, który kusi do posiadania go u siebie, a w szczególności w sytuacji, gdy ktoś miał okazję przebywać w pomieszczeniu, gdzie kominek funkcjonuje. Niektórzy właściciele często decydują się na przebudowę domu tylko w tym jedynym celu - posiadania kominka. Co jednak z tymi, zajmującymi niewielkie mieszkania albo mającymi serdecznie dość budów, remontów itp. hecy? Nauka w ramię z technologią wymyśliła substytut - biokominek.

Czym jest biokominek

W przeciwieństwie do standardowego kominka, mającego cechy mebla bądź części domostwa, jego alternatywa bardziej przypomina urządzenie grzewcze. Mylne jest jednak twierdzenie, że spełnia jedynie rolę użytkową, gdyż blask wydobywający się z jego wnętrza, ogniskiem udawanym nie jest. Aby to sobie uzmysłowić, wystarczy wyobrazić sobie kolację przy świecach, w kontraście do oświetlenia sztucznego, a natychmiast wyczuwana jest atmosfera, jaką biokominek może stworzyć jego właścicielom.

Nie bez znaczenia jest również fakt mnogości wzorów biokominków oraz zróżnicowanej ich wielkości i cen. Umożliwia to zakup wybranego modelu do praktycznie każdego pomieszczenia i co ważne, bez zawracania sobie głowy instalacją kominową.

Większość obecnie produkowanych to biokominki wolnostojące i dla pomieszczeń niewielkich jest to wybór jedynie słuszny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dla takiego modelu ustanowić stałe miejsce, a nawet go w wymarzony sposób zabudować. Tutaj będzie miała zasadnicze znaczenie jedynie jego wielkość, gdyż tą należy dopasować idealnie. Nawet wówczas, gdy biokominek ma w salonie być elementem dominującym.

Biopaliwo

Biokominek na biopaliwoBiopaliwo do biokominka jest generalnie paliwem na bazie alkoholu etylowego, które spalane jest bezdymnie i dlatego właśnie nie ma potrzeby podłączania biokominka do instalacji kominowej. Niedowierzającym tym właściwościom, wystarczy przeprowadzić doświadczenie ze spirytusem albo denaturatem, chociaż tego drugiego eksperymentu, w mieszkaniu lepiej nie przeprowadzać ze względu na zapach. Efekt spalania się substancji będzie jednak podobny, dymu nie zobaczymy.

Produkowany jest w formie żelu albo płynu, przy czym żel wkładamy do pojemnika, umieszczając go w wyznaczonym miejscu, a płyn wlewamy bezpośrednio do zamontowanego w biokominku zbiorniczka. Wszystkie te czynności wykonamy łatwo, intuicyjnie.

Wyboru biopaliwa dokonujemy przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, więc zawsze musi ono posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Znaczenie formy, wodnej lub żelowej jest już drugorzędne, ale oprócz tego jest jeszcze aspekt zapachowy.

Biopaliwo może mieć zapach obojętny bądź drzewny, czyli leśny, a w sprzedaży dostępne są również zapachy egzotyczne, jak wanilia, cynamon czy zielona herbata.

Rodzaje biokominków.

Spotykane są biokominki wiszące, wolnostojące oraz specyficzne, jak biokominki narożne albo w formie mis, przypominających wieczne ognie ofiarne, a polecane wszystkim miłośnikom kultury dalekowschodnich. Wszystkie spalają to samo biopaliwo, czyli nie wymagają troski o popiół, czy inne niedopalone części, jakie zdarzają się podczas użytkowania innych rodzajów opałów.

Ceny podstawowych biokominków zaczynają się od kilkuset złotych, ale już zaawansowane, sterowane komputerowo modele, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zaletą jest szeroki wybór i możliwość dostosowania urządzenia do każdego pomieszczenia, a nawet do wykorzystywania go w ogrodzie.

Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2020
Realizacja strony internetowej Weboski