Budowa przy kawie

Rolety zewnętrzne - czy warto w nie zainwestować?


Technologia bez tajemnic

Jak tanio ogrzać dom? / Cz. 1

Budowa przy kawie

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Pluviale

Budowa przy kawie

Dzień Otwarty na budowie: mini poradnik dla (niezdecydowanego) uczestnika


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Doppio

Technologia bez tajemnic

Ocieplenie poddasza i stropu pianką PUR

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon z Ogrodem Zimowym

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni wpis z cyklu i krótkie podsumowanie

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Portico

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon 2020

Cykl DIY

Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Dom powtarzalny serii REGULAR.

Jeżeli marzysz o własnym domu to z pewnością chciałbyś aby był on, w miarę możliwości, tani, ale i szybko i solidnie wybudowany. Czy te dwa warunki są do pogodzenia? Uważasz że nie? A jednak.....


Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Zobacz jak budujemy dom - filmik z realizacji. Kraków i Małopolska.

Kraków i Małopolska są w ostatnich latach terenem boomu w budownictwie jednorodzinnym. Abakon wpisuje się w ten trend. Budujemy na tych terenach coraz więcej. Zobacz jak budujemy...


Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Domy modułowe - z gotowych elementów.

Domy modułowe wytwarzane z gotowych elementów to najnowszy trend w budownictwie jednorodzinnym. W skrócie pokazujemy na czym polega ta technologia.


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


A może ogrzewanie podłogowe?

Wybór ogrzewania podłogowego jest związany z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Deszczowa konstrukcja naszego dachu!

Nie trzeba być ekspertem budownictwa żeby wiedzieć, że dach to kluczowy element każdego domu. I nie o same względy estetyczne chodzi, chociaż dla kobiecego oka jest to aspekt niezwykle istotny. Odpowiednia konstrukcja i właściwe wykonanie sprawią, że nie tylko unikniemy nieprzyjemnej pobudki kroplami deszczu kapiącymi na czoło, ale zadbamy również o energooszczędność budynku. No i nie oszukujmy się, dachówka potrafi całkowicie zmienić oblicze domu! A jeśli dodamy do tego obrazka okna, to ... nasz mały domek z keramzytu jest stanie surowym zamkniętym! No prawie, ale o tym za chwilkę smile

Załamanie pogody

Złota, polska jesień? Nie tym razem – jesień rozpoczęła się deszczowo, zimno i wietrznie. Ubolewałam nie tylko dlatego, że pogoda była po prostu nieprzyjemna, ale przede wszystkim z powodu dachu. Bo właśnie największe załamanie pogody pokryło się z rozpoczęciem prac nad więźbą, a wiadomo – jak deszcz kapie za kołnierz, to praca nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Ekipa od dachu zrobiła nam małą niespodziankę i pojawiła się na budowie w zeszły piątek– Panowie wrzucili na dach murłaty i pierwsze krokwie, a na budowę mieli wrócić w poniedziałek:

Konstrukcja dachu - dom z keramzytu

Trzymamy rękę na pulsie!

Prognozy pogody były jednak tragiczne – zapadła decyzja, że będziemy na bieżąco monitorować sytuację i prace zostaną wznowione, jak tylko pogoda trochę się poprawi. Ponieważ wszystko rozwijało się dynamicznie i tak naprawdę nie znałam dokładnej daty rozpoczęcia prac, przez trzy dni wstałam o 5.50 (w środku nocy!), wsiadałam z kubkiem kawy do samochodu i jechałam na budowę. W deszczu i błocie ustawiałam kamerkę, wybierałam najlepszy kadr i czym prędzej uciekałam do auta. Na własne ryzyko – nie chciałam przegapić tego momentu budowy, więc byłam gotowa na poświęcenie. Aura o tak wczesnej porze nie była zbyt optymistyczna...

Konstrukcja dachu - dom z keramzytu

Prace ruszyły dopiero trzeciego dnia (tak, trzeciego – a to oznacza, że dwa razy pojechałam na darmo, ale tak jak wspomniałam, byłam świadoma ryzyka...). Ruszyły nie dlatego, że pogoda się poprawiła, co to, to nie! Było jeszcze gorzej, ale dalsze prognozy nie były pomyślne, więc nie było na co czekać. Ekipa stawiła się dzielnie na placu budowy i rozpoczęła montaż więźby dachowej, a ja popijając gorącą kawę w pracy cieszyłam się, że nic nas nie ominie – kamerka została ustawiona i nagrywała postępy.

Jeśli śledzicie wpisy na bieżąco, to znacie mnie już na tyle, by wiedzieć, że od razu po pracy wskoczyliśmy z mężem do auta i pojechaliśmy podziwiać efekty – a te były już widoczne z drogi. Mieliśmy dach! No dobrze, nie był jeszcze skończony, ale wyglądał imponująco!

Konstrukcja dachu - dom z keramzytu

Czym prędzej pobiegłam do kamerki i moim oczom ukazał się straszny widok. Kamera była odwrócona do góry nogami, a to mogło oznaczać dwie rzeczy: albo ekipa chowając przedłużacz przez przypadek pociągnęła za kabel z kamerki, albo … zrobiła to przy wyciąganiu przedłużacza z blaszaka. Niestety film nie pozostawiał złudzeń – kamera przez 9 godzin nagrywała niebo. Nadal nie wiem, jak wygląda montaż dachu, ani w jakiej kolejności montowane są poszczególne krokwie, ale spacer po poddaszu, które w połowie było przykryte membraną, załagodziło mój smutek :)

Konstrukcja dachu - dom z keramzytu

Konstrukcja dachu - dom z keramzytu

A całkiem o smutku zapomniałam kolejnego dnia, gdy cała konstrukcja dachu była gotowa, a membrana rozłożona:

Konstrukcja dachu - dom z keramzytu

Pokrycie dachu gotowe!

Wybór dachówki był jedną z prostszych kwestii do uzgodnienia. Zgodnie z mężem wybraliśmy płaską dachówkę Braas Teviva w kolorze grafitu i już wiem, że to był strzał w dziesiątkę. Dach prezentuje się pięknie, a brak komina tylko podkreśla jego prostotę. Bo właśnie prostota tego dachu urzeka mnie najbardziej! Moim zdaniem, dachówka pasuje nawet do koloru ścian naszego domu z keramzytu :D

Konstrukcja dachu - dom z keramzytu

Prawie stan zamknięty!

Stan surowy otwarty to przełomowy moment na budowie, ponieważ dom wygląda już jak Dom, nabiera kształtu i odpowiednich proporcji. Poddasze nie jest już otwartą przestrzenią, dzięki czemu powierzchnie pokoi bardziej oddają rzeczywiste wymiary. Pokrycie dachowe zdecydowanie zmienia perspektywę! Nie mieliśmy jednak dużo czasu na to, by nacieszyć się naszym upragnionym SSO, bo tuż po położeniu ostatniej dachówki na plac budowy wjechał samochód z kolejną ekipą i oknami na pokładzie! Okna zostały zamontowane bardzo szybko i mamy PRAWIE stan surowy zamknięty. Dlaczego prawie? Niestety nie dojechała ważna część z naszego okna tarasowego, więc na pełen efekt końcowy musimy jeszcze troszkę poczekać. O tym, dlaczego wybraliśmy takie okna, a nie inne, opowiem następnym razem, a tymczasem kilka fotek moim ulubionych okien:

Okna - dom z keramzytu

Okna - dom z keramzytu

Nie można zapomnieć o drzwiach - proste, minimalistyczne, grafitowe. Dokładnie tak, jak dachówka. Z drzwiami nie było też większego problemu przy wyborze - zgodnie wskazaliśmy palcem na model z katalogu, który spełnia nasze oczekiwania. Wybraliśmy drzwi firmy Wikęd, model 26D, które prezentują się cudownie:

Drzwi do domu - dom z keramzytu

Przed nami weekend, który będzie dla nas pracowity. Jako Zosie-Samosie postanowiliśmy zająć się całą instalacją wodną i elektryką samodzielnie. Wiemy, że czeka nas bardzo dużo pracy, ale jestem pewna, że wszystkie trudności, stres i zmęczenie zostanie nam wynagrodzone. Po części już się tak dzieje - gdy po całym ciężkim dniu odwiedzamy nasze cztery ściany i widzimy, jak pięknie zachodzące słońce oświetla nasz salon to wiem, że warto smile

Budowa domu z keramzytu faktycznie jest bardzo szybka. Musimy uwijać się z pracą czym prędzej, ponieważ w poniedziałek na budowę wróci ekipa od okien, pojawi się ekipa od elewacji (tak, ocieplamy nasz dom!) i na dodatek, ekipa od oczyszczalni biologicznej. Będzie tłoczno! smile


@maly_domek_z_wielkiej_plyty

Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2021
Realizacja strony internetowej Weboski