Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Poznajmy ich definicje:

(EP) Energia pierwotna

Energia pierwotna, EP – energia pozyskiwana bezpośrednio z zasobów naturalnych (odnawialnych i nieodnawialnych).

(EP) Energia pierwotna jako wskaźnik w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku określa ilość takiej energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na jego ogrzewanie, klimatyzację i wentylację mechaniczną oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla osób go zamieszkujących.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_pierwotna

(EU) Energia użytkowa

Jest to energia efektywnie wykorzystywana do ogrzewania i wentylacji pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

(EK) Energia końcowa

Energia końcowa (EK) – wskaźnik w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku. Określa ilość energii, którą należy zakupić, tj. potrzebnej do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Ściślej, jest to energia w przeliczeniu na 1 m² na rok. Wyrażana jest w kWh/(m²·rok). Jeżeli ciepło jest wytwarzane na miejscu, wartość energii końcowej uwzględnia również pewną nadwyżkę spowodowaną faktem, iż przetwarzanie energii z paliw wiąże się ze stratami w jej uzyskaniu, np. system ogrzewania ma określoną sprawność.

Wzór na energię końcową:

E K = E U η {displaystyle EK={frac {EU}{eta }}} {displaystyle EK={frac {EU}{eta }}}

gdzie:

EU – energia użytkowa,

η – sprawność systemu grzewczego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_ko%C5%84cowa

-----------------------------------

energia pierwotna, użytkoa i końcowa

Energia pierwotna w certyfikacie energetycznym

Świadectwo charakterystyki energetycznej określa wartości, które kwalifikują konkretny budynek w zakresie jego energochłonności.
Głównym wskaźnikiem jest wartość energii pierwotnej (EP), która określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na jednostkę powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza w budynku i wyrażany jest w kWh/(m2rok)..
Wartość zapotrzebowania na energię końcową mnoży się przez współczynnik nakładu wytworzenia energii pierwotnej, który jest różny dla każdego paliwa.

Pozyskiwanie paliw jest w różnym stopniu szkodliwe dla środowiska. Na przykład współczynnik (wi) oleju opałowego to 1,30, elektryczności - 3,00 a biomasy - tylko 0,2.
Wynika z tego zaskakujący na pierwszy rzut oka fakt, że np. świetnie zaprojektowany dom ogrzewany elektrycznie będzie bardziej uciążliwy dla środowiska niż dom ze znacznymi stratami ciepła opalany drewnem. Współczynniki wi przedstawiamy poniżej:


Autor: http://prawo.sejm.gov.pl

Musimy jednak pamiętać, że: energia pierwotna (EP) nie obrazuje kosztów eksploatacji. Nie przekazuje także informacji o jakości systemów budynku.

Energia pierwotna, użytkowa i końcowa - co określają wskaźniki energii.

Aby dokonać prawidłowej oceny budynku musimy przeanalizować wszystkie wskaźniki energii.
Mogłoby się zdarzyć, że kierując się wyłącznie wskaźnikiem energii pierwotnej (EP) (nie uwzględniając innych danych ze świadectwa energetycznego) dojdziemy do błędnego wniosku, że:

fatalnie zaprojektowany ogrzewany starym kotłem na drewno

jest lepszy niż:

wybudowany na zasadach niskoenergetycznych nowoczesny dom zasilany np. pompą ciepła.

Byłby to całkowicie błędny wniosek.

O jakości konstrukcji budynku świadczy wskaźnik energii użytkowej (EU).
Im mniejsza wartość tego wskaźnika, tym mniej ciepła tracimy. Na tym właśnie polega projektowanie budynków energooszczędnych. Musimy osiągać jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię użytkową.

Czym zatem jest wskaźnik energii końcowej (EK)?


Jest to ilość energii jakiej potrzebujemy do zasilenia sprawnych systemów ogrzewania i produkcji ciepłej wody. Jeżeli wskaźnik energii końcowej jest nieznacznie wyższy od wskaźnika energii użytkowej możemy być pewni, że budynek zaopatrzony jest w sprawne systemy ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody.

Może się zdarzyć, ze ilość energii końcowej będzie niższa niż zapotrzebowanie na energię użytkową. Dzieje się tak np. jeśli zastosujemy pompę ciepła. Obniżamy w ten sposób zapotrzebowanie na energię użytkową a jednocześnie korzystamy z OZE - odnawialnych źródeł energii.


Na podstawie: BuildDesk. Raport Stan energetyczny budynków w Polsce Wartości średnich wskaźników energii pierwotnej (EP),
energii końcowej (EK) i energii użytkowej (EU) dla poszczególnych kategorii budynków w PolsceProjekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2020
Realizacja strony internetowej Weboski