Dom powtarzalny serii REGULAR.

Jeżeli marzysz o własnym domu to z pewnością chciałbyś aby był on, w miarę możliwości, tani, ale i szybko i solidnie wybudowany. Czy te dwa warunki są do pogodzenia? Uważasz że nie? A jednak.....


Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Zobacz jak budujemy dom - filmik z realizacji. Kraków i Małopolska.

Kraków i Małopolska są w ostatnich latach terenem boomu w budownictwie jednorodzinnym. Abakon wpisuje się w ten trend. Budujemy na tych terenach coraz więcej. Zobacz jak budujemy...


Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, rzetelnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Domy modułowe - z gotowych elementów.

Modułowe domy wytwarzane z gotowych elementów to najnowszy trend w budownictwie jednorodzinnym. W skrócie pokazujemy na czym polega ta technologia.


Etapy budowy domu.


Na przykładzie typowego domu parterowego z keramzytu od prac ziemnych do stanu pod klucz.


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Biokominek - biopaliwo czyli o co chodzi....

Biokominek zasilamy biopaliwem zaliczyć możemy do ekologicznych sposobów ogrzewania domu.


Projekt domu typu kostka i jego zalety.

Funkcjonalny projekt domu na miarę XXI wieku.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


Ogród wokół domu - część 1

Własny dom i ogród, w dzisiejszym, zagonionym świecie, razem stanowią istotny element korzystnie wpływający na proces regeneracji i odpoczynku.


A może ogrzewanie podłogowe?

Wybór ogrzewania podłogowego jest związany z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu.


Etapy budowy domuEtapy budowy domu.

Na przykładzie typowego domu parterowego z keramzytu od prac ziemnych do stanu pod klucz.

Budowa domu to proces skomplikowany składający się z powtarzalnych etapów niezależnie od firmy, która prowadzi budowę. Każda firma ma jednak pewną specyfikę swego działania i poszczególne etapy mogą nieznacznie różnić się między sobą. Ponieważ często zadajecie nam pytania o sposób prowadzenia budowy przez naszą firmę postanowiliśmy przedstawić Wam, w jednym miejscu, całość wiedzy na ten temat.

W czasie całego procesu budowy zapewniamy wszystkich niezbędnych fachowców: geodetę, ekipę budowlaną, ciesielską, dekarską, instalatorów elektrycznych, gazowniczych i sanitarnych, tynkarzy, płytkarzy i malarzy. Wszystkie ekipy posiadają niezbędny sprzęt i wyposażenie.

Cykl budowy domu podzielić możemy na:

Etap przygotowawczy

Wybieramy projekt domu, opracowujemy badania geotechniczne, załatwiamy wymagane zgody, w tym pozwolenie na budowę, wykonujemy niezbędne przyłącza mediów, dokonujemy wyboru wykonawcy i nadzoru.

Etap stanu zerowego

Dokonujemy geodezyjnego wytyczenia budynku, wykonujemy prace ziemne (usunięcie warstwy nienośnej gruntu, na odkład, wykopy pod fundament), wykonujemy drenaż i podbudowę z kruszywa, wykonujemy przepusty wprowadzające wodę i prąd do budynku, podziemną część kanalizacji, izolację poziomą ze styropianu, układamy zbrojenie płyty fundamentowej a następnie zalewamy betonem i zacieramy na gładko górną powierzchnię płyty.

Etap stanu surowego otwartego

Montujemy ściany zewnętrzne i wewnętrzne (transport prefabrykatów na plac budowy, ich montaż, szpachlowanie bruzd montażowych), wykonujemy kominy spalinowe i wentylacyjne (wykonanie kominów według projektu z kształtek kominowych keramzytowych, żelbetowych czapek kominowych, wykończenie kominów powyżej połaci dachowych tynkiem akrylowym lub mozaikowym, montaż kratek wentylacyjnych zewnętrznych), wykonujemy konstrukcję dachu wraz z tradycyjnym stropem drewnianym. Na więźbie dachowej rozkładana jest folia paroprzepuszczalna. Montujemy pokrycie dachu z blachochodachówki, dachówki cementowej, ceramicznej lub inne. Na tym etapie montowane są wyłazy dachowe, ławy kominiarskie, kominki dachowe wentylacyjne oraz wykonywane są wszelkie obróbki blacharskie (kosze, pas nadrynnowy itd.). Dach zostaje orynnowany rynnami PCV.

Etap stanu surowego zamkniętego

Montujemy stolarkę okienną, montujemy drzwi zewnętrzne i, ewentualnie, bramę garażową.

Etap stanu deweloperskiego

Wykonujemy ocieplenie elewacji styropianem 15 cm, kładziemy tynk akrylowy jednobarwny oraz pokrywamy cokoły tynkiem mozaikowym. Wykonujemy również podbitki oraz montujemy parapety zewnętrzne.

Etap stanu deweloperskiego z instalacjami

Wykonujemy wewnętrzne instalacje elektryczne, hydrauliczne, gazowe i sanitarne, montujemy kocioł, grzejniki.

Etap stanu wykończeniowego

Wykonujemy ocieplenie stropów mineralną wełną szklaną o grubości 25 cm. (wykonujemy konstrukcje rusztów z kształtowników metalowych, montujemy folię paroizolacyjną, montujemy płyty gipsowo kartonowe, szpachlujemy bruzdy i połączenia płyt), montujemy schody strychowe.

Dom z keramzytu pod kluczEtap stanu pod klucz

Końcowy etap cyklu budowy, a więc wykonujemy wszystkie prace wykończeniowe (szpachlujemy i malujemy ściany, montujemy panele podłogowe i płytki, montujemy wyposażenie łazienek, parapety wewnętrzne, wstawiamy drzwi wewnętrzne).

Etap odbioru budynku

Wykończony dom zgłaszamy do Inspektora Nadzoru Budowlanego, od którego uzyskać musimy pozwolenie na użytkowanie budynku.

W przypadku domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych konieczne jest wykonanie stropu.

Przydatne informacje na powyższy temat znaleźć też można na stronie Budowa domu krok po kroku oraz na stronie poświęconej naszym technologiom.

Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2020
Realizacja strony internetowej Weboski