Budowa przy kawie

Rolety zewnętrzne - czy warto w nie zainwestować?


Technologia bez tajemnic

Jak tanio ogrzać dom? / Cz. 1

Budowa przy kawie

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Pluviale

Budowa przy kawie

Dzień Otwarty na budowie: mini poradnik dla (niezdecydowanego) uczestnika


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Doppio

Technologia bez tajemnic

Ocieplenie poddasza i stropu pianką PUR

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon z Ogrodem Zimowym

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni wpis z cyklu i krótkie podsumowanie

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Portico

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon 2020

Cykl DIY

Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Dom powtarzalny serii REGULAR.

Jeżeli marzysz o własnym domu to z pewnością chciałbyś aby był on, w miarę możliwości, tani, ale i szybko i solidnie wybudowany. Czy te dwa warunki są do pogodzenia? Uważasz że nie? A jednak.....


Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Zobacz jak budujemy dom - filmik z realizacji. Kraków i Małopolska.

Kraków i Małopolska są w ostatnich latach terenem boomu w budownictwie jednorodzinnym. Abakon wpisuje się w ten trend. Budujemy na tych terenach coraz więcej. Zobacz jak budujemy...


Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Domy modułowe - z gotowych elementów.

Domy modułowe wytwarzane z gotowych elementów to najnowszy trend w budownictwie jednorodzinnym. W skrócie pokazujemy na czym polega ta technologia.


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


A może ogrzewanie podłogowe?

Wybór ogrzewania podłogowego jest związany z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Keramzyt prawdziwym bohaterem naszej technologii!

Ściana z keramzytu

Budowa domu z keramzytu jest alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Stosowanie wielowymiarowych, gotowych elementów z prefabrykatów pozwala na znacznie skrócenie całego procesu budowy przy zachowaniu najwyższej jakości. Zanim jednak ściany przyjadą na plac budowy, konieczne jest ich wyprodukowanie. Jak powstaje ściana z keramzytu? W czym tkwi tajemnica technologii?

Nie taka nowość

W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że budowa domów w technologii keramzytowej to nowość - nic bardziej mylnego. Ta metoda budownictwa jest stosowana z powodzeniem od kilkudziesięciu lat. Domy z keramzytu są stałym elementem krajobrazu między innymi Danii, Szwecji czy Niemiec.
Sama historia keramzytu sięga 1913 roku. W pewnej cegielni w Stanach Zjednoczonych, z powodu zbyt dużej temperatury wewnątrz pieca, nadmiaru miału węglowego i nieuważności pracownika, doszło do awarii. To właśnie przypadek sprawił, że odkryto tworzywo, które było niezwykle twarde, a przy tym wyjątkowo lekkie. Właściciel cegielni postanowił wykorzystać zbieg okoliczności i opatentował metodę wypalania gliniastych grudek. Stopniowo zainteresowanie tworzywem rosło, a po zakończeniu II Wojny Światowej, gdy zapotrzebowanie na nowe budynki było przeogromne, metoda została spopularyzowana. Keramzyt stał się materiałem budowlanym wykorzystywanym nie tylko w USA, ale również w całej Europie.

Ściana z keramzytuJak powstają ściany z keramzytu?

Zanim gotowe elementy przyjadą na plac budowy i staną się ścianami przyszłego domu, konieczne jest ich wyprodukowanie. Ponieważ to kluczowy element technologii, Abakon współpracuje w tym zakresie tylko ze sprawdzonymi dostawcami. Od samego początku istnienia, Abakon korzysta z usług firmy PRAEFA, która posiada ogromne doświadczenie w produkcji prefabrykatów keramzytowych, dysponuje własnym parkiem maszynowym i zapewnia najwyższą jakość usług.

Jak przebiega produkcja? Wszystko zaczyna się w fabryce, w której znajdują się specjalne poziome stoły produkcyjne. W zależności od wymagań konstrukcyjnych danego projektu, produkowane ściany mają różną grubość, najczęściej 15 cm (ściany nośne) i 10 cm (ściany działowe). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by te wartości zmienić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przed zalaniem formy betonem konieczne jest wzmocnienie przyszłej ściany, czyli jej zazbrojenie stalą. Następnie rozmieszczane są wszystkie puszki elektryczne oraz pionowe rurki PCV, którymi w przyszłości zostaną poprowadzone kable z instalacji elektrycznej (na zdjęciu obok widoczne okrągłe ,,dziury'' w ścianach to właśnie wspomniane puszki). Na etapie produkcji w ścianach tworzone są również wnęki na instalację wodno-kanalizacyjną. Dzięki wcześniejszemu dopasowaniu ściany pod konkretny projekt i potrzeby, nie ma konieczności kucia, bruzdowania i szpachlowania miejsc pod wszystkie instalacje.

Z doświadczenia Inwestora: jeśli na etapie produkcyjnym nie przewidzi się np. baterii podtynkowej czy zmieni się koncepcja odnośnie położenia wanny, nic straconego - w keramzycie można samodzielne wykuć odpowiednie podejścia. Wielu przyszłych Inwestorów obawia się tego, że coś zostanie pominięte i nie będzie możliwości zmiany, dlatego rozwiewam tę wątpliwość! happy

Wracając do ścian z keramzytu...Gdy zbrojenie jest ułożone, a wszystkie puszki rozmieszczone w odpowiednich miejscach, można przejść do betonowania. Forma zostaje zalana specjalną mieszanką (o tym za chwilkę) i można przejść do wibrowania (aby pozbyć się powietrza i uzyskać równą powierzchnię ściany). Ostatnim etapem produkcji jest szlifowanie. To właśnie dzięki temu ściany z keramzytu są niezwykle gładkie i nie wymagają tynków wewnętrznych. Docelowe ściany wystarczy pokryć cienką warstwą gładzi, choć część Inwestorów tylko gruntuje ścianę i delikatnie szlifuje, zachowując w ten sposób jej naturalny wygląd - również rozważam taką opcję! grin

W czym tkwi tajemnica technologii?

Wróćmy do wspomnianej mieszanki. Typowa ściana z keramzytu firmy PRAEFA składa się w ok. 75% z keramzytu, w 15% z piasku i w 10% z cementu, który pełni głównie funkcję spoiwa. Ziarenka keramzytu mają kształt małych kuleczek, są niezwykle lekkie i przy tym bardzo twarde. Jakie zalety niesie z sobą taka technologia?

Ognioodporność. Lekki beton keramzytowy charakteryzuje się niską rozszerzalnością cieplną, dzięki czemu znacząco ograniczone są wszelkie odkształcenia, które mogłyby powstać w przypadku ekspozycji ściany na wysoką temperaturę. Niskie przewodzenie ciepła przez beton keramzytowy sprawia, że w przypadku pożaru, beton obniża temperaturę w stali zbrojeniowej. Krótko mówiąc, ściany z keramzytu są niepalne smile

Termoizolacyjność. Kluczowa cecha ścian z keramzytu. Jaki ma to wpływ na komfort użytkowania takiego budynku? Latem, gdy upał daje się wszystkim we znaki, dom z keramzytu zapewni schronienie przed ciepłem. Ściany działają jak izolacja, która uniemożliwia nadmierne nagrzanie się budynku przy wysokich temperaturach powietrza. Natomiast gdy rozpoczynamy sezon grzewczy, ściany z keramzytu znacząco zmniejszą straty ciepła. Mówiąc najprościej - latem ściany są chłodne, a zimą ciepłe.

Przepuszczalność pary wodnej. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna oscylować na poziomie 40-60%. Aby zapewnić taki wynik, stosuje się wentylację mechaniczną lub grawitacyjną. Ściany z keramzytu nie chłoną wilgoci, tylko ją ,,oddają'', co pomaga odprowadzać nadmiar wilgoci. Dzięki temu unikamy kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach użytkowych.

Ściana z keramzytu

Ekologiczność. Keramzyt jest bardzo odporny na działanie pleśni i grzybów. Przy odpowiedniej wentylacji pomieszczeń problem nie powinien występować, co jest niezwykle istotne, gdy popatrzymy na budynek przez pryzmat naszego zdrowa. Prefabrykaty keramzytowe nie wydzielają też żadnych związków chemicznych, gazów czy zapachów. Ważne jest też to, że z keramzytem nie lubią się gryzonie wink

Izolacyjność akustyczna. Z racji porowatej struktury keramzytu, ściany z prefabrykatów cechują się zdolnością do tłumienia hałasów. Przekonałam się o tym na własnej skórze, gdy w trakcie montażu ścian ekipa budowlana umilała sobie pracę dźwiękami hitów lata 2020, które traciły na sile, gdy opuściłam budynek grin Faktycznie ściany tłumiły dźwięki.

Szybkość budowy. W moim przypadku, czynnik kluczowy. Sama produkcja ścian jest szybka, co dopiero montaż! Nasz dom został ,,poskładany'' w dwa dni (przypominam, że mamy strop żelbetowy). Takie tempo prac pozwala na zaoszczędzenie czasu, a wydaje mi się, że właśnie czas jest jednym z cenniejszych elementów naszego życia.

Ściana z keramzytu Ściana z keramzytuProjekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2021
Realizacja strony internetowej Weboski