Budowa przy kawie

Rolety zewnętrzne - czy warto w nie zainwestować?


Technologia bez tajemnic

Jak tanio ogrzać dom? / Cz. 1

Budowa przy kawie

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Pluviale

Budowa przy kawie

Dzień Otwarty na budowie: mini poradnik dla (niezdecydowanego) uczestnika


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Doppio

Technologia bez tajemnic

Ocieplenie poddasza i stropu pianką PUR

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon z Ogrodem Zimowym

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni wpis z cyklu i krótkie podsumowanie

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Portico

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon 2020

Cykl DIY

Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Dom powtarzalny serii REGULAR.

Jeżeli marzysz o własnym domu to z pewnością chciałbyś aby był on, w miarę możliwości, tani, ale i szybko i solidnie wybudowany. Czy te dwa warunki są do pogodzenia? Uważasz że nie? A jednak.....


Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Zobacz jak budujemy dom - filmik z realizacji. Kraków i Małopolska.

Kraków i Małopolska są w ostatnich latach terenem boomu w budownictwie jednorodzinnym. Abakon wpisuje się w ten trend. Budujemy na tych terenach coraz więcej. Zobacz jak budujemy...


Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Domy modułowe - z gotowych elementów.

Domy modułowe wytwarzane z gotowych elementów to najnowszy trend w budownictwie jednorodzinnym. W skrócie pokazujemy na czym polega ta technologia.


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


A może ogrzewanie podłogowe?

Wybór ogrzewania podłogowego jest związany z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Nasze okna na świat – wybór okien do domu

okna do domu z keramzytu

Wybór okien do domu jest bardzo ważny – nie tylko ze względów estetycznych. Okna mogą pełnić również funkcję dźwiękoszczelną, a co najważniejsze, zapewniają izolację termiczną. Dzięki temu w domu jest jasno, ciepło i cicho, a to jest moim zdaniem opis okna idealnego. Jak wybrać okna do domu i nie zbankrutować?

Cena okien

Nie oszukujmy się, za dobre okna niestety trzeba zapłacić. Wybierając okna do domu szukaliśmy takiego produktu, który spełni nasze oczekiwania jakościowe, a przy tym nie opróżni portfela (jak wiecie, na budowie każdy grosz jest na wagę złota!). Wiedzieliśmy, że za pewne rzeczy jesteśmy w stanie dopłacić do podstawowej oferty stolarki okiennej, ale musieliśmy się też liczyć z pewnymi ograniczeniami. Jakimi?

Grubość ścian z keramzytu a okna

Standardowe ściany zewnętrzne z keramzytu mają grubość 15 cm. Jest to o tyle istotne, że nie każdy typ okna można w takiej ścianie zamontować. W przypadku standardowych okien nie ma to większego znaczenia, jednak inaczej jest w przypadku okna tarasowego – najważniejszego okna w całym naszym domu.

W ofercie podstawowej okno tarasowe jest oknem rozwieralno-uchylnym, ale ta opcja została przez nas odrzucona na samym początku. Chcieliśmy zaoszczędzić miejsce w salonie, a tradycyjne otwieranie dużych okien zabrałoby nam sporo powierzchni pokoju, dlatego od razu zdecydowaliśmy się na okno przesuwne. Pierwszym wyborem było okno PAS, czyli drzwi przesuwno-odstawne. Minusem tego rozwiązania był przede wszystkim sam komfort użytkowania. Otwieranie nie było wysoce skomplikowane, ale wymagało pewnego nakładu siły. Męska część pewnie uzna, że przecież to nie jest żaden problem, ale wyobraźmy sobie otwieranie takiego okna jedną ręką z kubkiem gorącej kawy w drugiej ręce… PAS było jednak kompromisem pomiędzy HST – ten system okna nie był możliwy do zamontowania właśnie z powodu grubości ściany zewnętrznej. Mieliśmy do wyboru albo zmianę okna, albo zamówienie grubszych ścian – zdecydowaliśmy się na zmianę okna smile Padło na PAS.

W ostatniej chwili poznaliśmy jednak inne rozwiązanie - SMART SLIDE. Mieliśmy możliwość obejrzenia tego okna w salonie, więc mogliśmy przetestować sposób otwierania i zamykania. Skrzydło swobodnie i co istotne, bez konieczność wkładania w to siły, przesuwa się po szynie i chowa się w ramie nieotwieranej części. Komfort użytkowania okna w systemie smart slide jest zdecydowanie większy, niż w przypadku okna PAS, a do obsługi wystarczy jedna ręka :) Wybór był prosty, w grę wchodził tylko smart slide! Trzeba się jednak liczyć z dość dużą dopłatą.

okna do domu z keramzytu

Nasz smart slide ma wymiary 270x210 cm, a okno boczne 90x120 cm. Wybór okazał się być strzałem w dziesiątkę. Okno jest solidne, duże i prezentuje się pięknie! A co równie ważne, jest to okno bezprogowe, co oznacza, że po wylaniu wylewek próg będzie praktycznie niewidoczny. Na zdjęciu widać jeszcze taśmy (o nich za chwilkę), piana montażowa i folie ochronne – zdjęcie zrobiłam tuż po montażu okna. Z powodu bardzo złej i deszczowej pogody dalsze prace musiały zostać chwilowo wstrzymane. Czekamy, aż pogoda się poprawi i montaż zostanie dokończony – ja natomiast bardzo się cieszę, że deszcz pada ZA oknem, a wiatr już tak nie hula po wszystkich pokojach happy


Okno typu FIX

Rodzaj okien, który wśród rodziny i znajomych wzbudza sporo kontrowersji. ,,Ale jak to nieotwieralne okno?’’ - takie zdanie słyszałam najczęściej. Muszę przyznać, że też byłam nastawiona do niego sceptycznie, ale przekonał mnie jeden, solidny argument. W oknach typu FIX rama okienna jest zdecydowanie cieńsza, nie ma konieczności montowania poprzeczki, przez co okno wydaje się większe i bardziej doświetla pomieszczenie. W przypadku okna fix w jadalni mąż nie musiał mnie długo namawiać. Zgodnie uznaliśmy, że to jedyny słuszny wybór – chcemy tutaj postawić stół z krzesłami, więc otwieranie tego okna nie było nam potrzebne. A oto efekt:

okna do domu z keramzytu okna do domu z keramzytu

Większy problem pojawił się w przypadku okna w kuchni – i tutaj powtórzę pytanie, które padało bardzo często: ,,Ale jak to nieotwieralne okno w kuchni? A zapachy? A para?’’. To były również moje obawy. Nie wyobrażałam sobie smażenia ryby czy gotowania kapusty bez uchylenia okna, nawet w największe mrozy. Problem ma rozwiązać okap kuchenny i rekuperacja – takie otrzymałam zapewnienia od męża, który potwierdzał to kolejnymi argumentami, opiniami specjalistów i wynikami przeprowadzanych testów. Czy to zda swój egzamin? To sprawdzimy przy pierwszym gotowaniu kapusty na bigos evilgrin Uległam jednak namowom i wiecie co? To była jedna z lepszych decyzji budowlanych! Panoramiczne okno, które powstało po wymianie z tradycyjnego okna na fix, jest jednym z moich ulubionych w całym domu – oczywiście zaraz po oknie tarasowym i oknie ,,jadalnianym’’. Już nie mogę się doczekać, aż stanę w mojej pięknej granatowo-drewnianej kuchni i będę przygotowywać kolacje przy tym oknie.

okna do domu z keramzytu

Ostatnim fixem jest malutki świetlik w wiatrołapie. Jest naprawdę maleńki, ale upierałam się przy nim od samego początku – pomimo swoich niewielkim rozmiarów wpuszcza do środka sporo światła, a o to właśnie chodziło! Tutaj zobaczycie, jak wygląda.

Odrobinę tradycji

Nie szaleliśmy ze wszystkimi oknami – te w gabinecie i na poddaszu są tradycyjne. Jednak gdybyśmy mieli wybierać stolarkę okienną jeszcze raz, na pewno zmienilibyśmy je albo na fixy, albo na okna bez poprzeczek. Gruba rama znacząco pomniejsza powierzchnię szklenia, przez co światła jest mniej, ale pocieszam się, że na poddaszu będziemy głównie spać – to na parterze, na tarasie w i ogrodzie będzie toczyć się nasze życie rodzinne.

Kolorystyka

Wychowałam się w domu z białymi oknami, takie też miałam w każdym wynajmowanym mieszkaniu i właśnie ten kolor był dla mnie oczywistym wyborem. Są jasne, rozświetlają pomieszczenie i są subtelne. Zakochałam się jednak w antracycie. Obawiałam się, że ciemne okna na ścianach o stosunkowo małych powierzchniach będą się za bardzo odznaczać. Znaleźliśmy kompromis – okna od wewnątrz są białe, a od zewnątrz grafitowe. Nie widziałam na żywo takiego rozwiązania, dlatego nie do końca wiedziałam, czy efekt spełni moje oczekiwania, ale na szczęście wygląda to naprawdę super! Od środka nie widać drugiego koloru, a ciemne ramy na zewnątrz na pewno będzie łatwiej utrzymać w czystości, niż białe. Wiem, że te zdjęcia pojawiły się już w poprzednim wpisie, ale odbijający się w szybach zachód słońca zachwyca mnie niezmiennie!

okna do domu z keramzytu okna do domu z keramzytu

Izolacja termiczna i akustyczna

Ostatni, choć bardzo ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien. Nasz dom będzie ogrzewany prądem, więc bardzo nam zależało na tym, by okna były energooszczędne – czyli takie, które pozwolą nam na ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania domu. Izolację termiczną określa współczynnik przenikania ciepła U. Nie będę wdawać się w techniczne szczegóły, ponieważ nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat. Krótko mówiąc, im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym mniejsza jego utrata, a co za tym idzie, lepsza izolacja.

Na to, jaki jest współczynnik przenikania, wpływa między innymi pakiet szybowy, który w stolarce energooszczędnej powinien być trzyszybowy. Dobrze, gdy szyby w oknach energooszczędnych są oddzielone tzw. ciepłą ramką. Dzięki temu redukujemy mostki termiczne, unikniemy gromadzenia się pary wodnej na obrzeżach szyby i zwiększymy izolację cieplną naszych okien. Taką też ciepłą ramkę wybraliśmy – dla damskiej części dodam, że jest możliwość dobrania koloru ramki pod kolor ram okiennych happy

Warto również wspomnieć o ciepłym montażu okien i tutaj wróćmy do taśm, o których pisałam na początku. Najprościej ,,mówiąc'', stosowane są trzy warstwy uszczelniające: warstwa termiczna, paroszczelna i paroprzepuszczalna. Ta pierwsza powinna szczelnie wypełniać przestrzeń między ścianą a oknem. Warstwa paroszczelna montowana jest od wewnątrz – zapobiega wnikaniu pary do piany montażowej, a warstwa paroprzepuszczalna chroni izolację przed wilgocią, która znajduje się na zewnątrz budynku. Łopatologicznie: izolujemy okno, oklejamy je dwustronnie specjalnymi taśmami i żadna wilgoć, grzyb i pleśń nam nie straszne!

Co do izolacji akustycznej – nasze okna mają dźwiękoszczelność na poziomie 33 dB. Będziemy mieszkać w spokojnej okolicy, z dala od ulicznego zgiełku, więc nie musieliśmy inwestować w okna, których izolacja dźwiękowa będzie wyższa. Warto wziąć to pod uwagę – nie ma sensu przepłacać za okna o akustycznej izolacji na poziomie 40 dB, jeśli nie będziemy mieszkać przy głównej drodze.

Jak wybrać okna do domu?

Nie ma tutaj złotej rady. Wybór stolarki jest mocno uzależniony od budżetu, którym dysponujemy, dlatego nie warto płacić za rozwiązania, które nie są nam po prostu potrzebne. Nie ma też większego sensu wybór okien z ciepłym montażem i ciepłą ramką, jeśli nie zadbamy o odpowiednie ocieplenie budynku – same energooszczędne okna nie sprawią, ze dom też będzie energooszczędny. Jedno jest pewne: nawet najlepsze okna nie spełnią swojej izolacyjnej funkcji, jeśli ich montaż nie zostanie przeprowadzony prawidłowo. Natomiast warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  1. Przy wyborze okna tarasowego warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, co jest oczywiste, ale również na sposób jego otwierania. Czy jest wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu, aby okno swobodnie się otwierało? Czy potrzeba włożyć dużo siły w jego otwarcie? Czy ma próg? Jeśli tak, to czy będzie to wywoływało w nas dyskomfort?
  2. Zawsze warto rozważyć zamianę okna na FIX, zwłaszcza w tych oknach, które nie będą regularnie otwierane. W fixach szyba jest większa, a dzięki temu rama cieńsza – ma to też znaczenie, jeśli chcemy energooszczędne okna.
  3. Ciepły montaż i ciepła ramka – warto do tego dopłacić, jeśli chcemy, aby izolacja termiczna okien była wyższa. Unikniemy w ten sposób strat ciepła i zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie – niezależnie od tego, czy ogrzewamy prądem czy paliwem stałym.
  4. Kolorystyka okien – im jaśniejsza rama, tym okno wydaje się większe. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, warto zrezygnować z ciemnych ram. Można natomiast iść na kompromis i zdecydować się na okleinę dwustronną.
@maly_domek_z_wielkiej_plyty
Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2021
Realizacja strony internetowej Weboski