Budowa przy kawie

Rolety zewnętrzne - czy warto w nie zainwestować?


Technologia bez tajemnic

Jak tanio ogrzać dom? / Cz. 1

Budowa przy kawie

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Pluviale

Budowa przy kawie

Dzień Otwarty na budowie: mini poradnik dla (niezdecydowanego) uczestnika


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Doppio

Technologia bez tajemnic

Ocieplenie poddasza i stropu pianką PUR

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon z Ogrodem Zimowym

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni wpis z cyklu i krótkie podsumowanie

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Portico

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon 2020

Cykl DIY

Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Dom powtarzalny serii REGULAR.

Jeżeli marzysz o własnym domu to z pewnością chciałbyś aby był on, w miarę możliwości, tani, ale i szybko i solidnie wybudowany. Czy te dwa warunki są do pogodzenia? Uważasz że nie? A jednak.....


Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Zobacz jak budujemy dom - filmik z realizacji. Kraków i Małopolska.

Kraków i Małopolska są w ostatnich latach terenem boomu w budownictwie jednorodzinnym. Abakon wpisuje się w ten trend. Budujemy na tych terenach coraz więcej. Zobacz jak budujemy...


Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Domy modułowe - z gotowych elementów.

Domy modułowe wytwarzane z gotowych elementów to najnowszy trend w budownictwie jednorodzinnym. W skrócie pokazujemy na czym polega ta technologia.


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


A może ogrzewanie podłogowe?

Wybór ogrzewania podłogowego jest związany z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Ocieplenie poddasza i stropu pianką PUR - dlaczego?

ocieplenie pianką pur

Ocieplenie poddasza i stropu to temat, który często wzbudza wiele kontrowersji. Metod ocieplenia jest wiele, natomiast najbardziej popularna jest wełna mineralna. Alternatywą dla tego rozwiązania jest bardziej nowoczesne ocieplenie pianką PUR. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, ale również szerokie grono przeciwników. Postaram się bardzo obiektywnie przedstawić zalety i wady obu sposobów i opowiem, jak przebiegło ocieplenie w naszym małym domku z wielkiej płyty smile

Jaka wełna, jaka piana?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie ma jednej wełny, nie ma też jednej piany. Najczęściej do ocieplenia poddasza stosuje się wełnę mineralną szklaną, rzadziej skalną. Różnica polega przede wszystkim na tym, z czego dana wełna jest zrobiona. Ta pierwsza wytwarzana jest z mieszanki piasku kwarcowego, sody oraz stłuczki szklanej. W wełnie skalnej w składzie znajdziemy takie kruszywa jak bazalt, dolomit czy kruszywo wapienne. Wełnę szklaną zaleca się do ocieplenia dachów skośnych, natomiast skalną - do dachów płaskich. Różnica w wełnie nie polega tylko na jej składzie. Wełny różnych producentów cechują się inną grubością, innym współczynnikiem przenikania ciepła, wytrzymałością czy paroprzepuszczalnością - krótko mówiąc, wybór jest bardzo szeroki.

Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku pianki PUR, czyli pianki poliuretanowej. Tutaj wyróżniamy przede wszystkim pianki otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe. Pianki otwartokomórkowe są elastyczne, lekkie i nie obciążają konstrukcji, dlatego idealnie nadają się do ocieplenia skosów. Są nieco mniej wytrzymałe niż zamkniętokomórkowe, jednak cechują się lepszą przepuszczalnością pary. Lepiej też wygłuszają pomieszczenie, dlatego to właśnie pianki otwartokórkowe są zalecane przez producentów do ocieplenia poddasza, skosów czy stropu - i to był nasz wybór.

Rodzaj aplikacji

Zanim zagłębimy się w parametry techniczne obu rozwiązań, zwróćmy uwagę na to, co widać gołym okiem, czyli sposób aplikacji. Różnica polega przede wszystkim na tym, że wełnę możemy położyć samodzielnie, natomiast w przypadku piany konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które zajmują się ocieplaniem pianką PUR. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z tego, że aplikacja pianki wymaga nie tylko odpowiedniej odzieży ochronnej, ale przede wszystkim sprzętu. Do układania wełny będziemy potrzebować okularów i rękawic ochronnych. Świetnym pomysłem będzie zasłonięcie całego ciała, ponieważ kontakt z wełną często wywołuje podrażnienie skóry i uczucie pieczenia. Jak wygląda montaż wełny? Bardzo prosto smile Wełnę układa się pomiędzy krokwiami, wypełnia się nią wszystkie przestrzenie, które chcemy ocieplić.

Pianka PUR jest aplikowana za pomocą specjalnej dyszy pistoletu natryskowego. Sama piana powstaje w wyniki pomieszania dwóch składników, które znajdują się w oddzielnych beczkach i mieszane są dopiero po opuszczeniu dyszy. Po aplikacji od razu pęcznieją - piana dosłownie rośnie w oczach! Bardzo ważne jest, by aplikację przeprowadzili specjaliści, którzy oprócz ochronnego skafandra muszą mieć mieć maskę. Opary, które powstają tylko w trakcie aplikacji, mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego konieczne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności. Po 48 godzinach zapach się neutralizuje i pianka jest całkowicie bezpieczna.

ocieplenie pianą pur

Warto podkreślić, że zarówno wełna, jak i piana, nie są rakotwórcze. Zadbanie o odpowiedni strój ochronny w obu przypadkach zapewnia pełne bezpieczeństwo w trakcie aplikacji.Wykonując zdjęcia również byłam zaopatrzona w skafander, okulary i maskę.

Parametry termoizolacyjne

W przypadku wełny należy zwrócić uwagę na to, że innej wełny używa się do izolacji międzykrokwiowej, a innej do podkrokwiowej. W przypadku wełny mineralnej możemy uzyskać współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λ = 0,030-0,042 W/(m.K). W przypadku pianki PUR nie ma konieczności stosowania dwóch materiałów, do ocieplenia stosuje się jedną mieszankę. Współczynnik przewodzenia ciepła oscyluje w granicach λ = 0,035-0,038 W/(m.K). Oba materiały mają więc zbliżone wartości.

Palność materiału

Kwestia, która jest często podnoszona przez przeciwników piany. Wełna jest niepalna i ma najwyższa klasę reakcji na ogień A1. Piana PUR wbrew krążącej opinii, nie jest żadnym zagrożeniem dla życia. Została dopuszczona do użytku i spełnia wszystkie przepisy pożarowe. Jej klasa palności oznaczana jest jako E, a to oznacza, że piana jest samogasnąca i nierozprzestrzeniająca ognia. Nie jest więc materiałem łatwopalnym.


Szczelność wykonania

W naszym przypadku, czynnik decydujący. Natrysk pianą PUR (prawidłowo wykonany) gwarantuje uzyskanie zdecydowanie większej szczelności, niż w przypadku wełny. Izolacja pianą jest bezmostkowa, to znaczy, że bardzo szczelnie i dokładnie ,,okleja'' krokwie, wypełnia wszelkie szczeliny i najmniejsze nierówności. Nie tworzą się mostki termiczne, których trudno uniknąć w przypadku wełny, którą docina się na miarę. Zwolennicy piany twierdzą, że wełną nigdy nie ocieplimy poddasza tak dokładnie, jak pianą PUR.

Trwałość

Zarówno wełna, jak i piana, nie zmieniają swoich właściwości z biegiem lat. Zachowują swoje parametry techniczne i nie tracą właściwości termoizolacyjnych. Podstawą obu metod jest prawidłowa aplikacja. Na korzyść wełny może przemawiać fakt, że takie ocieplenie możemy zmienić, poprawić, wykonać na nowo - w przypadku piany usunięcie izolacji będzie niezwykle trudne. Czy to minus? W mojej ocenie nie happy

Piana czy wełna?

Obie metody są dobre i obie mają swoje wady. Poprawne wykonanie i wybór sprawdzonych producentów zapewnią nam odpowiednie ocieplenie dachu, a przecież to jest najważniejsze happy Nagroda Nobla dla tego, kto wymyśli rozwiązanie idealne, które spełni oczekiwania wszystkich, bez wyjątku! I tym optymistycznym akcentem zakończmy ten wywód :)
Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2021
Realizacja strony internetowej Weboski