Cykl DIY

Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Ogród wokół domu – część 1

Budując dom, pamiętaj o ogrodzie.

Podczas poszukiwań ziemi pod budowę wymarzonego domku jednorodzinnego, warto zwrócić uwagę na usytuowanie działki w taki sposób, by można utworzyć przydomowy ogród. Zdarzają się sytuacje w których cena gruntu jest zbyt atrakcyjna, a jego ograniczona wielkość pozwala tylko na postawienie budynku z niewielkim tarasem. Oczywiście sfera finansowa, szczególnie w pierwszej fazie realizacji marzeń o własnym domu jest niezmiernie ważna, lecz należałoby się zastanowić, czy nie warto dołożyć do, choć trochę większej parceli z miejscem na ogród.

Własny dom i ogród wokół niego, w dzisiejszym, zagonionym świecie, razem stanowią istotny element korzystnie wpływający na proces regeneracji i odpoczynku. Dom sam w sobie jest miejscem dającym nam poczucie bezpieczeństwa, miłości i jedności z bliskimi. Budując go stawiamy symbol stabilności, a wraz z upływem lat jego wypełniające się nowymi członkami rodziny wnętrze, wzmacnia te ważne do życia w rodzinie więzi. Tak jak dom spełnia swą funkcję bezpiecznego azylu, tak ogród jest jego dopełnieniem i pełni rolę bezpiecznego placu zabaw naszych pociech. Dzieci bawiące się na przydomowym trawniku zawsze są pod opieką rodziców, którzy w każdej chwili mogą oderwać się od swych zajęć i przyłączyć do zabawy.


Zalety posiadania prywatnej strefy zieleni, tuż przy domu, dadzą zauważyć się już przy pierwszych wiosennych popołudniach i wieczorach. Relaksacyjny wpływ przyrody i wszechobecny o tej porze roku zapach kwitnących kwiatów, szybko zrekompensuje wydane dodatkowe pieniądze. Możliwość dotlenienia mózgu oraz rozruszania kończyn, chociażby podczas koszenia trawy zadowoli zmęczonych całodniowym wysiłkiem umysłowym i pozwoli oderwać myśli od spraw służbowych. Większa powierzchnia pozwala także wykorzystać część ziemi, na zasianie najczęściej używanych w kuchni warzyw oraz lubianych przez wszystkich truskawek lub malin, z których w każdej chwili można zrobić smaczny koktajl, lub po prostu zjeść je prosto z krzaka.

Nasza firma wykonuje projekty i aranżacje ogrodów.
Zapraszamy na stronę Abakon Studio Projektowe.


Gdy planujemy piękny ogród, a na razie mamy zdziczały teren

Teren pod ogród wokół domuSprawa tworzenia ogrodu wokół domu, jeżeli chcemy uzyskać piękny teren z zapuszczonej działki jest ważna szczególnie w okresie wiosennym. To czas kiedy wykonujemy na działce ogrodowej szereg prac. Rodzaj pracy uzależniony jest od tego, jak sobie wyobrażamy swój ogródek. Czyli jego aranżacja zależy od tego, jak go sobie zaplanowaliśmy. Jeżeli jest to nowo nabyta i zapuszczona działka zarośnięta różnymi drzewami i krzewami, to na pewno pracę trzeba będzie rozpocząć od karczowania. Czyli od usuwania starych pni drzew, wycinaniu drzew chorych, uszkodzonych i zbędnych, oraz krzewów tak zwanych samosiewów. Czyli tych, które urosły bez wiedzy właściciela, tak na dziko.

Pracę przy uzdatnianiu działki na ogród możemy wykonać sami lub powierzyć jej wykonanie firmie zajmującej się pielęgnacją ogrodów. Pracownicy takiej firmy zrobią to znacznie sprawniej niż my i fachowo pod każdym względem. Usunie te, które mniej się nam podobają i te, które są uszkodzone lub chore. Wówczas flora na naszym ogródka znacznie się przerzedzi, co da lepszą widoczność i nasłonecznienie. Sytuacja idealna, gdy mieszkamy daleko od swojej działki i nie mamy możliwości częstego bywania na działce z powodu nawału obowiązków. Albo nie możemy się zająć ogrodem z powodu braku czasu lub braku predyspozycji zdrowotnych.


Jakie są podstawowe zasady projektowania ogrodów?

Chyba niemal każdy, kto posiada kawałek ogrodu chciałby, aby był on ładny, przytulny, aby dobrze się w nim czuć. Jednak, wiele osób, które próbują samodzielnie zająć się ogrodem, dość szybko przekonuje się, że projektowanie ogrodów nie jest łatwym zajęciem (choć niewątpliwie bardzo przyjemnym). W tym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek odnośnie tego, jak projektować swój ogród, by był dokładnie taki, jak chcesz.

Biorąc się za projektowanie ogrodów trzeba wiedzieć o tym, że czasem na efekty będzie trzeba poczekać nawet kilka sezonów – a wiec pierwsza wskazówka to uzbrojenie się cierpliwość. Druga sprawa to styl, w jakim chcemy mieć ogród i co ma się tam dziać – czy na przykład ma to być miejsce spacerowe, wypoczynkowe, grilowe, do zabawa dla dzieci? Od tego będzie zależało jakie rośliny posadzimy, ile i gdzie oraz jak zaprojektujemy przestrzenie użytkowe oraz ścieżki. W tym miejscy bardzo dobrym pomysłem jest pooglądanie katalogów z projektami ogrodów i zaczerpniecie z nich inspiracji o wykorzystanych rozwiązaniach oraz zaczerpniecie wiedzy na temat różnorakich roślin. Co gdzie może rosnąć, czego wymaga, czego nie lubi. Dzięki temu unikniemy błędów, które mogą nas sporo kosztować, np. nie ususzymy roślinki kosztującej kilkadziesiąt-kilkaset złotych.

Generalnie projektowanie ogrodu dzieli się na trzy etapy: inwentaryzacja, podział przestrzenno-funkcjonalny i realizacja projektu. Inwentaryzacja to zebrani e informacji o tym, co już jest na działce i czego nie da się zmienić (np. budynki na fundamentach, stare drzewa podlegające ochronie itp). Dzięki temu łatwiej będzie dopasować nasze potrzeby do możliwości, czyli zrobić odpowiedni projekt. Potem pozostanie już tylko (aż) jego wykonanie. Może to zająć nawet cały rok, gdyż nie każde rośliny można posadzić daną porą roku (pamiętasz – cierpliwość).

Zakładanie ogrodu - samodzielnie czy przez firmę?

Teren pod ogród.Większość posiadaczy własnego domu – wolnostojącego czy też w zabudowie bliźniaczej, marzy o pięknym, zadbanym ogrodzie. Co zrobić, aby ogród stał się naszą dumą? Czy możemy samodzielnie doprowadzić go do tego stanu, czy może lepiej zdecydować się na firmę, która zrobi to za nas?

Założenie samodzielnie ogrodu z pewnością ma tę zaletę, że nie kosztuje wiele. Należy wydać pieniądze po prostu na odpowiednie rośliny, narzędzia ogrodnicze i ewentualnie gadżety oraz meble i dodatki do ogrodu. Ewentualnie możemy jeszcze zakupić jakieś książki lub czasopisma, w których podejrzymy ciekawe pomysły lub po prostu poczytamy, jak zabrać się za założenie wspaniałego ogrodu. Samodzielnie założenie ogrodu to z pewnością oszczędność pieniędzy. Ale czy rzeczywiście warto na tym oszczędzać? Fachowe założenie ogrodu przez profesjonalną firmę z pewnością będzie kosztowało określoną kwotę, jednakże jakość usługi, którą otrzymamy w zamian, znacznie przekroczy wydane pieniądze.

W całej Polsce możemy znaleźć wiele firm zajmujących się zakładaniem ogrodów. Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę dla nas? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na realizacje wykonane przez konkretną firmę. Profesjonalny wykonawca z pewnością może pochwalić się np. w internecie na swojej stronie internetowej, wieloma realizacjami ogrodów, które wykonał. Warto je przejrzeć. Zawsze trzeba też konkretnie powiedzieć wykonawcy, czego od niego oczekujemy. Pomoże to uniknąć wielu nieporozumień. Dobrze też zawsze pamiętać, aby podpisać umowę. Podpisany dokument jest dla nas zabezpieczeniem i gwarancją wykonania przez firmę konkretnej usługi, na którą się umawiamy.

Trzymanie się wyżej wymienionych zasad z pewnością pomoże nam wybrać firmę, z której będziemy zadowoleni.

Koszt aranżacji ogrodu

Ogród wokół domuArchitektura krajobrazu, to nauka zajmująca się projektowaniem, aranżacją i pielęgnacją ogrodów i terenów zielonych. Uważa się, że zorganizowanie ogródka z prawdziwego zdarzenia jest bardzo kosztowne. Oczywiście, że nie obędzie się bez kosztów. Lecz koszty poniesione dziś będą owocowały w przyszłości. Ponieważ np. drzew i krzewów nie sadzimy na jeden rok, lecz raz na wiele, wiele lat. Tak samo dużo roślin ozdobnych jest wieloletnich. Ułożenia skalniaka i wyposażenie go w roślinność także nie jest działaniem na jeden sezon. Problem polega tylko na tym, że nie zawsze sami potrafimy zaprojektować i stworzyć nasz osobisty teren zieloni tak, jak byśmy chcieli. Lecz nie należy ulegać zmartwieniu, gdyż wśród ofert znajdziemy wiele firm świadczących kompleksowe usługi ogrodnicze. Od zaprojektowania naszego ogrodu i zakupu roślinności, poprzez przygotowanie terenu. Aż po zorganizowanie ogrodu. I całosezonową pielęgnację, jeżeli oczywiście będziemy mieli takie życzenie. Tak zaprojektowany i wykonany ogród stanie się dla nas rajem na ziemi. Miejscem, którego nie będzie nam się chciało w ogóle opuszczać.

Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2020
Realizacja strony internetowej Weboski