Budowa przy kawie

Rolety zewnętrzne - czy warto w nie zainwestować?


Budowa przy kawie

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Pluviale

Budowa przy kawie

Dzień Otwarty na budowie: mini poradnik dla (niezdecydowanego) uczestnika


Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Doppio

Technologia bez tajemnic

Ocieplenie poddasza i stropu pianką PUR

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon z Ogrodem Zimowym

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni wpis z cyklu i krótkie podsumowanie

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon Portico

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon 2020

Cykl DIY

Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Dom powtarzalny serii REGULAR.

Jeżeli marzysz o własnym domu to z pewnością chciałbyś aby był on, w miarę możliwości, tani, ale i szybko i solidnie wybudowany. Czy te dwa warunki są do pogodzenia? Uważasz że nie? A jednak.....


Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Zobacz jak budujemy dom - filmik z realizacji. Kraków i Małopolska.

Kraków i Małopolska są w ostatnich latach terenem boomu w budownictwie jednorodzinnym. Abakon wpisuje się w ten trend. Budujemy na tych terenach coraz więcej. Zobacz jak budujemy...


Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Domy modułowe - z gotowych elementów.

Domy modułowe wytwarzane z gotowych elementów to najnowszy trend w budownictwie jednorodzinnym. W skrócie pokazujemy na czym polega ta technologia.


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


A może ogrzewanie podłogowe?

Wybór ogrzewania podłogowego jest związany z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend!

Ogrzewanie elektryczne

Nie można mówić o komfortowym mieszkaniu bez przyjemnych temperatur wewnątrz budynku. Temat jest na czasie, ponieważ za oknem robi się już nieco zimowo, więc ciepło po wejściu do domu jest tym bardziej pożądane grin Jako Zosie-Samosie postanowiliśmy, że ogrzewanie w przyszłym domu bierzemy na siebie - to było kolejne z wielu wyzwań, które postawiliśmy na drodze do spełnienia marzeń o własnych czterech ścianach. Jak nam poszło?

Dlaczego ogrzewanie elektryczne?

Wybór ogrzewania w domu jest bardzo szeroki. Możemy żonglować różnymi możliwościami i dopasowywać je do własnych potrzeb. W naszym przypadku od razu odpadło ogrzewanie gazowe. Przyczyna była bardzo prosta: przyłącze gazowe musielibyśmy ciągnąć przynajmniej 50 metrów, co wiąże się ze sporym kosztem. Poza tym, gazowe ogrzewanie wiąże się z koniecznością posiadania kotła, a to z kolei wymaga miejsca wink W domu o stosunkowo niewielkiej przestrzeni, każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej jest na wagę złota! Postawiliśmy więc na ogrzewanie, które nie potrzebuje do funkcjonowania wielkogabarytowych urządzeń - padło na kable grzewcze.

Po obejrzeniu niezliczonej ilości poradników na YouTube i przeanalizowaniu zagrożeń, sporządziliśmy szczegółową listę zakupów, zamówiliśmy potrzebne części oraz materiały i ... zaczęliśmy działać! Terminy były bardzo napięte, ponieważ mieliśmy tak naprawdę kilka dni na to, by ułożyć styropian na obu kondygnacjach, rozwinąć taśmę dylatacyjną, położyć folię i ułożyć kable... Tempo było zawrotne!

Etap 1 - styropian

Styropian stanowił bazę pod ogrzewanie podłogowe. Na poddaszu zdecydowaliśmy się na dwie warstwy: 5 cm styropianu akustycznego (który dodatkowo powinien tłumić dźwięki) oraz 5 cm styropianu EPS100. Położenie pierwszej warstwy było prawdziwym rzeźbiarstwem artystycznym. Duża ilość kabli, a do tego rury i skrzynki z rekuperacji, utrudniały ułożenie styropianu w taki sposób, by zachowany był poziom podłogi. Ten etap prac zajął nam najwięcej czasu.

ogrzewanie elektryczne


ogrzewanie elektryczneEtap 2 - taśma dylatacyjna

Po ułożeniu pierwszej warstwy, przyszedł czas na klejenie taśmy dylatacyjnej. W jakim celu się ją stosuje? Przede wszystkim ma zabiegać nieestetycznym pęknięciom wylewki, a po drugie - ogranicza utratę ciepła. Dodatkowo pełni funkcję izolacji akustycznej. To niezwykle ważne zadanie przypadło mnie, więc z najwyższą dokładnością kleiłam taśmę aż do godzin nocnych... Ponieważ za punkt honoru postawiłam sobie ułożenie jej w idealny sposób, konieczna była poziomica laserowa!

Nie wiem, ile metrów taśmy przykleiłam, ale miałam wrażenie, że można to liczyć w setkachgrin Teraz już wiem, że nie poszło mi tak perfekcyjnie, jak chciałam. W pewnych miejscach taśma odkleiła się od ściany i przy wylewaniu anhydrytu powstała drobna szpara... Mąż zapewniajednak, że nie mam się czym martwić i to się ,,zateguje'', czyli po prostu - nie będzie tego widać! Wierze mu na słowo.

Pocieszam się też tym, że kluczowe miejsca wyszły pięknie, a niedoskonałości są w miejscach mało widocznych. Czy żałuję, że nie wzięliśmy ekipy fachowców? Nie - satysfakcja z wykonanej pracy jest ogromna i nawet drobne potknięcia tego nie zmienią.


Etap 3 - folia aluminiowa do ogrzewania

Druga warstwa na poddaszu poszła już szybciej. Było zdecydowanie mniej wycinanek, ponieważ kable elektryczne zostały już schowane. Kolejnym etapem było rozłożenie folii aluminiowej - również wzięłam to na swoje barki. Na zdjęciach zobaczycie, że może nie ułożyłam folii idealnie, ponieważ kratki się nie łączą, ale co tam! Zmęczenie dało się we znaki. Na szczęście linie były tylko pomocą przy układaniu kabli, nie pełniły żadnej ważnej funkcji, od której zależało np. prawidłowe działanie ogrzewania grin

ogrzewanie elektryczne ogrzewanie elektryczne

Etap 4 - kable grzewcze!

Główny bohater całego zamieszania - kabel! Najważniejsza część całej pracy okazała się być najłatwiejsza smile Oczywiście, wymagała dużo pracy i to głównie na kolanach, więc kręgosłup, kark i wszystkie stawy wołały o pomstę do nieba... Ale samo rozwijanie nie stworzyło nam większego problemu. Nie ma w tym większej filozofii. Wystarczył przygotowany wcześniej projekt, dzięki któremu wiedzieliśmy dokładnie, ile kabla i w jakim zagęszczeniu powinniśmy ułożyć w danym pokoju. Należy jednak pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Nie powinno się układać kabli grzewczych w miejscu, w którym staną docelowo meble. Wyjątkiem są te, które będą posiadały nóżki smile Efekt końcowy prezentuje się następująco:Krótkie podsumowanie

W 11 godzin rozłożyliśmy 685 metrów kabli. Tutaj ukłony należą się kochanemu Teściowi, który dzielnie walczył z nami na tej wojnie i dzięki któremu wyszliśmy z niej zwycięsko! Rozłożenie całego styropianu, taśmy dylatacyjnej i folii aluminiowej zajęło nam 3 dni. Wymagało to od nas bardzo dużo pracy, sił i cierpliwości. Nie ukrywam, że byłam wykończona - psychicznie i fizycznie. Jednak uczucie, gdy w niedzielę późnym wieczorem stanęliśmy w pokoju i popatrzyliśmy na efekt naszych zmagań... Było warto. A w poniedziałek rano zalaliśmy wszystko anhydrytem winkProjekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2021
Realizacja strony internetowej Weboski