Cykl DIY

Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

A może ogrzewanie podłogowe?

Wybór ogrzewania podłogowego jest związany z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu.

Ogrzewanie podłogoweOgrzewanie stanowi jedną z najważniejszych instalacji, jakie znajdują się na wyposażeniu współczesnych budynków. Podjęcie decyzji o tym, na jaką instalację się zdecydować będzie mieć generalne znaczenie w przeprowadzaniu późniejszych etapów budowy. Dlatego też powinno tę decyzję poprzedzić dokładne sprawdzenie rynku oraz rozpatrzenie potencjalnych wyjść. Od kilku lat najczęściej wykorzystywaną instalacją grzewczą w nowoczesnym budownictwie stanowi ogrzewanie podłogowe. Dużo szerzej znane jest ono pod popularnym określeniem - podłogówka i stanowi jeden rodzajów ogrzewania płaszczyznowego, do którego zaliczyć można również ogrzewanie ścienne i sufitowe.

Projektując swój wymarzony dom lub szukając tego wymarzonego projektu na stronach internetowych czy w biurach projektowych często zapominamy o szczegółach. Sposób ogrzewania nie należy do marginalnych problemów, ale często zapominamy o nim i nie zastanawiamy się w jaki sposób ciepło po domu będziemy rozprowadzać. Popularne ostatnio stało się ogrzewanie ścienne czy sufitowe, ale i tak zaczęły się one od ogrzewania podłogowego, które od lat projektowane jest w niektórych pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe - zalety.

Wybór podłogówki w wielu przypadkach jest związany z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu. Wśród głównych korzyści uzyskiwanych w wyniku zamontowania grzejników podłogowych znajduje się przede wszystkim wysoki komfort cieplny. Grzejniki podłogowe, dzięki swojemu rozmieszczeniu, ogrzewają w pierwszym rzędzie, najbardziej newralgiczne i podatne na wychłodzenie, elementy budynków, czyli podłogi. Co więcej, komfort cieplny człowieka związany jest bezpośrednio z niższą temperaturą w górnych partiach ciała, a wyższą w dolnych, co pokrywa się idealnie z zasadami działania podłogówki.

Ogrzewanie podłogoweChoć nie wszędzie będzie ono dobrym rozwiązaniem to na przykład w łazience sprawdzi się ono idealnie. Wyjście spod prysznica czy wanny na cieplutką podłogę zawsze będzie przyjemnym doznaniem. Ale czy instalowanie tego rodzaju ogrzewania tylko w łazience jest właściwe? Okazuje się, że łazienka, korytarz zwany czasem wiatrołapem i kuchnia to pomieszczenia w których najczęściej montujemy ogrzewanie podłogowe. Nie bez przyczyny są to właśnie te konkretne pomieszczenia. Woda szybciej wysycha na podłodze, która jest ogrzewana od spodu. Kaloryfery nie zawsze sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na zwiększoną wilgotność.

Ważną zaletą grzejników pod podłogą stanowi także dość niewielki koszt eksploatacji instalacji. Bez względu na to jaki kocioł podepniemy do podłogówki i jakie będziemy wykorzystywać paliwo, grzejniki podłogowe i tak będą pracować na dość niskich temperaturach. Do ich uzyskania nie są niezbędne wysokie nakłady paliwowe, co bezpośrednio przełoży się na ponoszone nakłady finansowe.

Sporo użytkowników podnosi także zaletę niezwykłej estetyki uzyskiwanej przy ogrzewaniu podłogowym. Grzejnik ukryty w podłodze świetnie maskuje instalację grzewczą, co zapewnia nam znaczny kontrast w stosunku do tradycyjnych, wiszących na ścianach kaloryferów. Grzejniki podłogowe pozwalają w wydatny sposób zwiększyć możliwości aranżacji pomieszczeń, likwidując blokujące wolną przestrzeń kaloryfery ścienne.
Grzejniki podłogowe to także znaczne zminimalizowanie zjawiska konwekcji. Ogrzewanie podłogowe pozwala zminimalizować zjawisko krążenia ciepłego powietrza ku górze, a co za tym idzie znika problem ponoszenia się drobinek kurzu z podłogi i sprzętów. Stanowi to ważne rozwiązanie dla alergików czy astmatyków. Jednocześnie podłogówka, która pracuje na niewysokich temperaturach, to także duża ulga dla osób mających problemy w momencie, gdy powietrze jest zbyt suche. W wyniku specyficznej pracy na niższych temperaturach, instalacja tego typu utrzymuje w powietrzu poziom pewnej naturalnej wilgotności.

Zapraszamy na naszą stronę poświęconą wodnemu ogrzewaniu podłogowemu, gdzie podajemy wiele szczegółów takiego rozwiązania.


Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2020
Realizacja strony internetowej Weboski