Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Technologia ta, licząca już ponad 50 lat, trafiła do Polski dzięki firmie PRAEFA, która w roku 1994 wybudowała w Międzyrzeczu pierwszą wytwórnię takich ścian.

Prefabrykowane ściany keramzytobetonowe są wielkoformatowymi elementami ściennymi, produkowanymi z betonu keramzytowego. Ich powszechne wykorzystanie w budownictwie wynika nie tylko z właściwości samego materiału, ale też przystępnej formy. W porównaniu do zastosowania metod tradycyjnych, czas budowy oraz koszty inwestycji są w przypadku ścian keramzytobetonowych znacznie mniejsze.

MOntaż prefabrykatów z keramzytu.


Charakterystyka ścian z prefabrykatów keramzytowych


Keramzytobeton stanowi mieszankę keramzytu i betonu w odpowiednich proporcjach, dlatego łączy w sobie właściwości obu tych materiałów. Ściany z keramzytu keramzytobetonowe mogą mieć postać zarówno ścian wewnętrznych i zewnętrznych, jak i konstrukcyjnych czy działowych. Wykorzystywane są do wznoszenia budynków posadowionych na fundamencie ławowym, bądź też płycie fundamentowej. Prefabrykowane ściany keramzytobetonowe powstają zgodnie z zleconym przez inwestora projektem architektonicznym.

Transport prefabrykatów

Na plac budowy trafiają gotowe elementy, które nie wymagają żadnego docinania lub dopasowywania. Prefabrykaty te przeznaczone są do wznoszenia domów jednorodzinnych oraz większych obiektów. Ściany keramzytobetonowe montowane są za pomocą dźwigu, a następnie łączone w miejscu ścianek działowych lub narożach budynku. Elementy ustawia się na kilkucentymetrowej warstwie cementu, po czym odpowiednio do niej przytwierdza. Do łączenia pionowego prefabrykowanych ścian służą odpowiednie systemy zamków, a do wyrównania spoin specjalny klej cementowy.


Parametry techniczne ścian z keramzytu.


Czysty keramzyt jest materiałem niepalnym, co przekłada się na niskie przewodzenie ciepła także przez beton keramzytowy. Właściwość ta kwalifikuje wykonane z niego ściany w najwyższej klasie odporności pożarowej, czyli A1. W kontakcie z ogniem, materiał ten nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Niska rozszerzalność cieplna niweluje ryzyko odkształceń elementów, a także blokuje wzrost temperatury zbrojenia. W porównaniu z betonem komórkowym, keramzytobeton charakteryzuje się wyższym współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej. Wynika to z jego porowatej struktury - składają się na nią mikrokanaliki, które zapewniają swobodne odprowadzanie wilgoci i chronią przed rozwojem pleśni oraz grzybów.

Do charakterystycznych parametrów prefabrykowanych ścian z keramzytobetonu należą także dobre właściwości ciepłochronne, które sprzyjają racjonalnemu regulowaniu zapotrzebowania na energię grzewczą. W sezonie zimowym zabezpieczają dom przed stratami na zewnątrz, a jednocześnie obniżają pobór prądu. W lecie mogą natomiast chronić wnętrza przed przegrzaniem. Współczynnik przewodzenia ciepła λ betonu keramzytowego wynosi od 0,1 do 0,08 W/(mK)d, co pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy izolacji termicznej niż w przypadku silikatów, betonu komórkowego czy zwykłej ceramiki. Cechą charakterystyczną takich ścian jest też zdolność do neutralizacji niekorzystnego promieniowania fal, które pochodzą z cieków wodnych. Prefabrykaty keramzytobetonowe wykazują ponadto dobrą dźwiękochłonność, co przekłada się na optymalną izolację akustyczną.

Montaż preafabrykatów przy pomocy dźwigu.

Zalety ścian z prefabrykatów keramzytobetonowych


Przystosowanie keramzytobetonu do technologii prefabrykacji dało możliwość błyskawicznego wznoszenia budynków, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka błędów wykonawczych oraz ograniczeniu kosztów inwestycji. Prefabrykaty te przygotowywane są z dokładnością sięgającą pojedynczych milimetrów, co nie jest możliwe w przypadku elementów drobnowymiarowych - np. pustaków, bloczków czy cegieł. Po dostarczeniu na plac budowy, ściany posiadają gotowe otwory drzwiowe i okienne. Prefabrykaty te pozwalają jednocześnie na implementowanie dodatkowych otworów o różnym zastosowaniu, a także umożliwiają dowolne konstruowanie skosów i łuków. Elementy są gotowe do łączenia zaraz po rozładowaniu.

Ściany wykonane z prefabrykatów keramzytobetonowych nie wymagają tynkowania, ponieważ posiadają jednolitą fakturę. Powierzchnię poddać należy jedynie przecierce gipsowej, po czym od razu można ją pomalować lub położyć tapetę. Tak wykonane elementy nie potrzebują też sezonowania, dzięki czemu niedługo po zakończeniu montażu przystąpić można do dalszych prac. W porównaniu do murowanych, ściany prefabrykowane z keramzytobetonu są zwykle cieńsze.

W przypadku zaadaptowania tej technologii do projektu gotowego, istnieje możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej domu przy zachowaniu takiej samej powierzchni zabudowy. Sam montaż prefabrykowanych ścian keramzytobetonowego dla domu jednorodzinnego w zabudowie parterowej trwa zaledwie 1-2 dni, co stanowi jedną z jego największych zalet.

Wiodącymi producentami prefabrykatów keramzytobetonowych w Polsce należą wspomniana PRAEFA i Krosbud.

Ustawianie ścian.

Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2020
Realizacja strony internetowej Weboski