Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Własny dom – nieosiągalne marzenie, a może… korzystna decyzja?Myśl o znalezieniu swojego miejsca na ziemi, czy mówiąc mniej patetycznie- odpowiedniego lokum do codziennego funkcjonowania, nachodzi prędzej czy później większą część (dojrzałego do takich pytań) społeczeństwa. Oczywiście jeśli warunki finansowe pozwalają na swobodę posiadania w tej kwestii wyboru, wiele osób zadaje sobie pytanie: kupić mieszkanie czy wybudować dom?


Ślepy traf

Niejednokrotnie zdarza się, że sytuacja zawodowa czy rodzinna sama „rozwiązuje” takie dylematy. Kupujemy mieszkanie, bo tak jest szybciej (o ile budynek, w którym znaleźliśmy wymarzone lokum już stoi, a nie jest jeszcze dziurą w ziemi), wygodniej i prościej... Wspaniale, jeśli mieszkanie i kwestie, które ze sobą niesie życie w bloku nie przynoszą zmartwień. Sąsiedzi są mili i zajmują się własnymi sprawami, w mieszkaniu nad nami nie zamieszkał pilny student pierwszego roku Akademii Muzycznej, a sąsiadka obok nie ma hodowli szczekliwych foksterierów. Z wentylacji nie dowiadujemy się o zapaleniu kolejnego papierosa przez sąsiada z dołu, a także o tym co dziś jego żona gotuje na obiad. Do tego, jeśli wszyscy mieszkańcy bloku zwracają uwagę na utrzymywanie w czystości wspólnej przestrzeni klatki schodowej i windy, przed blokiem jest duży parking, na którym bez problemu wracając o 17.00 z pracy można znaleźć miejsce parkingowe, a przestronna strefa zieleni okala osiedle- rzeczywiście mieszkanie może okazać się całkiem niezłym wyjściem.

Jednak na ile z powyższych kwestii mamy wpływ? O ile lokalizację mieszkania i jego standard możemy poznać przed podjęciem decyzji o kupnie, to liczne kwestie sąsiedzkie- mające tak ogromny wpływ na jakość naszego życia, są niczym ślepy traf.


Mój dom- moje królestwo

Decyzja o budowie domu, to oczywiście wiele spraw, które należy wcześniej przemyśleć i o których zadecydować. Prawdopodobnie jest ich więcej niż w przypadku kupna mieszkania. Czyż jednak nie przekłada się to proporcjonalnie na większą ilość zalet wynikających z takiego rozwiązania?
Posiadanie własnego domu i choćby niewielkiego kawałka działki może sprawić, że codzienny powrót z pracy będzie kwintesencją poczucia niezależności. Swobodne parkowanie pod wiatą lub w garażu- możesz zdecydować która wersja Ci bardziej odpowiada. Masz pewność, że za ścianą nie będzie męczącego sąsiada, który zbyt głośno słucha muzyki, lub który zechce zapukać do Twoich, mając pretensję, gdy sam akurat masz ochotę na taką rozrywkę. Ogród, trawnik, rabatka z kwiatami, a może grządki z warzywami? Grill? Mecz w piłkę? Zabawa z czworonogiem? We własnym ogrodzie to Ty ustalasz reguły gry.

Ratunek w trudnych czasach

Nie sposób tu pominąć kwestie, z którymi każdy z nas się obecnie boryka. Zdaje się, że powinniśmy przyjąć, że faktem jest, iż czasy, w których żyjemy są niepewne. Ciężko przewidzieć jaką sytuację pandemiczną przyniosą najbliższe miesiące, nie mówiąc o latach. Miniony czas pokazał nam, że własna i niezależna przestrzeń jest na wagę złota. Ponadto cennym „towarem” stało się zwykłe poczucie bezpieczeństwa. Niełatwo je osiągnąć mieszkając w bloku, gdzie korzystanie ze wspólnej przestrzeni klatki schodowej czy windy, są na porządku dziennym. Warta podkreślenia jest także i tutaj kwestia niezależności, jaką daje własny dom.


W obliczu niepewnej przyszłości warto wziąć pod uwagę również ten argument, a następnie odpowiedzieć sobie na pytanie: własny dom to nieosiągalne marzenie, czy kwestia podjęcia decyzji o sięgnięciu po to, czego najbardziej nam dziś potrzeba?

Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2020
Realizacja strony internetowej Weboski