Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon DUO

Technologia bez tajemnic

Jak powstają ściany z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Piatto

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Ostatni etap budowy domu z keramzytu za nami!

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon SZT

Cykl DIY

Montaż wentylacji mechanicznej - cz.I

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon 2009

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Jak wybrać projekt domu? Abakon 2018 SE oczami Inwestora

Projekty domów Abakon

Projekty z serii: Abakon Padiglione

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Działka budowlana – jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Projekty domów Abakon

Projekty: Abakon Modulo

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Nasze okna na świat... czyli jak wybrać okna do domu z keramzytu?

Projekty domów Abakon

Projekt: Abakon 2019 SE

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Dach gotowy, okna zamontowane, mamy SSZ!

Budowa przy kawie

Własny dom- nieosiągalne marzenie, a może.. korzystna decyzja?

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Montaż ścian parteru i poddasza w niecałe 2 dni!

Cykl ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Kredyt w czasach pandemii?

Drugi wpis z cyklu ,,Buduję i pracuję z Abakonem''!

Płyta fundamentowa w 4 dni? Czy obyło się bez niespodzianek?

Rusza nowy cykl na blogu!

Poznaj historię naszej Inwestorki, która jednocześnie jest członkiem naszego zespołu!

Współczynnik przenikania ciepła - ile powinien wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to priorytetowy parametr przy budowie nowych domów (także przy modernizacji budynków) i jest niemożliwym zignorowanie go przy planowaniu budowy.


Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa.

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia końcowa to podstawowe pojęcia w oszczędzaniu energii.

Warunki techniczne 2021 - WT2021.

Warunki techniczne 2021 to nowe restrykcyjne wymagania przy budowie domów. O co chodzi - przeczytaj...

Dobra firma budowlana - czyli podstawa

Wyboru dobrej, sprawdzonej i pewnej firmy budowlanej dokonujmy racjonalnie..


Zakup działki budowlanej

Zanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum.


Dom energooszczędny – konieczność, ale i korzyści.

Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.


Domy z prefabrykatów - kiedyś - wielka płyta.

Bezpowrotnie minęły czasy "wielkiej płyty". Dom z prefabrykatów to dzisiaj zupełnie coś innego.


Fundament płytowy kontra fundament tradycyjny.


Na dobrych fundamentach - czyli jak zbudować dom.


Ściany z keramzytu.

Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytobetonowych, , które produkowane są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.

Zakup działki budowlanej

Zakup działki budowlanej - lokalizacjaZanim zbudujesz swój własny dom prędzej czy później staniesz przed wyborem działki budowlanej. Jak się nietrudno domyślić miejsce pod zabudowę jest jednym z najważniejszych aspektów twojego przyszłego lokum. W poniższym artykule postaramy się jak najlepiej doradzić ci w wyborze i zakupie działki budowlanej poprzez przybliżenie wszystkich możliwych aspektów, na które warto zwrócić uwagę.


Lokalizacja działki

Jednym z pierwszych, ważniejszych pytań z jakimi się spotkasz jest pytanie o to czy masz zamiar zbudować w przyszłości dom w mieście czy na wsi. Bez względu na indywidualne preferencje wybór jest trudny, faktem jednak jest, że budowa domu pod miastem lub na wsi jest dużo prostszą sprawą w dzisiejszych czasach, a to przez wzgląd na to, że dużo łatwiej znaleźć tam działkę budowlaną niż w mieście. Ponad to działki miejskie są znacznie droższe od tych wiejskich czy znajdujących się na prowincji i przedmieściach. Metr kwadratowy gruntu w mieście wyniesie cię około 130 zł co zależy oczywiście od regionu, bo górna granica ceny jest tutaj trudna do określenia szczególnie w dużych miastach. Oczywiście wszystko zależne jest również od atrakcyjności regionu, działki na wsiach również mogą okazywać się drogie.

Uzbrojenie działki

Pod tym pojęciem rozumiemy media, czyli kanalizację, prąd, wodociąg, internet szerokopasmowy i gaz ziemny. Zwróć uwagę na to, czy działka, która cieszy się twoim zainteresowaniem jest uzbrojona czy nie i wobec tego na ile ci się opłaca jej zakup po doliczeniu pieniędzy, które będziesz musiał wyłożyć na zorganizowanie sobie samemu owych mediów. Oczywiście działki nieuzbrojone powinny być tańsze od tych uzbrojonych, ale ma na to także wpływ wiele innych czynników.

Warunki gruntowe

Zakup działki - gruntKolejnym ważnym kryterium jest powierzchnia, na której dom będziesz stawiać. Możesz trafić na podłoża pełne gliny lub te bardziej piaszczyste. Wszystkie warianty mają jakieś swoje wady i zalety.

Grunty piaszczyste są jednymi z najbardziej korzystnych pod budowę, szczególnie kiedy piasek jest z domieszką granitu - budowle stawiane na takim podłożu mogą przetrwać naprawdę bardzo długo bez załamywania się i kruszenia, bo jest ono stabilne. Szczególnie kiedy w podłożu występuje dużo granitu będzie to wskazywało na opłacalne dokonanie odwiertu dla studni. Niestety taki grunt ma inne wady - zdecydowanie ciężko jest uprawiać cokolwiek na glebach piaszczystych i aby to robić należałoby specjalnie zwozić pod uprawę odpowiednią ziemię. Warto również pomyśleć o obsianiu takiej działki roślinnością, np trawą - ze względu na to, że tam gdzie są grunty piaszczyste występuje również pył, który może osiadać w różnych przydomowych miejscach. Zasianie trawy powinno zmniejszyć znacznie ten problem.

Jeżeli chodzi o grunty z wysoką zawartością gliny utwardzenie powierzchni pod postawienie domu wymaga większych manipulacji ponieważ grunty takie z biegiem czasu się przesuwają. Weź pod uwagę jednak to, że chociaż najmniejsze opady mogą spowodować występowanie błota pod domem, wyasfaltowanie lub położenie kostki brukowej w tych miejscach powinno załatwić ten problem.

Szczególnie jeżeli taki teren okaże się terenem podmokłym to chociaż budowa w takim miejscu jest wykonalna - ponosi za sobą dużo wyższe koszty niż w przypadku niepodmokłych gruntów, konieczne bowiem jest m.in. palowanie.

Dobrze jest więc nie podejmować decyzji pochopnie i poradzić się fachowca przed zakupem działki budowlanej w sprawie oceny jej gruntu.

Dostęp do wody

Dostęp do wody - zakup działkiKolejnym ważnym kryterium jest to, czy w obrębie danej działki występuje woda. Po zastanowieniu się ile wody będą konsumować osoby zamieszkujące twoje gospodarstwo, oraz ile będą jej wykorzystywać do pielęgnacji działki - możesz określać się co do ilości jaką będziesz zużywać. Wodociąg komunalny w okolicy praktycznie rozwiązuje problem zaopatrzenia w wodę, jednak jakość tej wody nie musi nas zadowalać i warto wtedy przemyśleć możliwość zbudowania instalacji wodnej, która będzie autonomiczna.

Zanim przystąpisz do zakupu działki budowlanej zainteresuj się tym jakim poziomem zalegania wody i warstwą wodonośną charakteryzuje się dana działka. To ważne, bowiem jeżeli zaplanujesz budowę piwnicy czy studni - woda może przykładowo zalewać ci w przyszłości piwnicę. Dlatego zorientuj się przed zakupem ze zmianami poziomu wody na działce na przestrzeni roku - woda nie powinna się podnosić wyżej niż na metr pod poziomem ziemi.
Ludzie często decydują się na podłączenie do wodociągu i równoczesne posiadanie własnej studni co jest dość wygodnym rozwiązaniem w przypadku jakichkolwiek awarii.

Nasłonecznienie

Dobrze jest przemyśleć i rozplanować położenie budowli na działce tak aby wschodnia lub południowa strona nie była zasłonięta. Na tak słabo nasłonecznionym kawałku ziemi ciężko jest wyhodować większość roślin, ponadto słaby dostęp światła nie najlepiej wpływa na nasz własny nastrój, dlatego warto wziąć pod uwagę także ten aspekt. Także jeżeli budowle lub wysokie rośliny z sąsiednich działek przysłaniają cieniem przez większość czasu twoją działkę lub dom - efekt będzie ten sam, niekorzystny dla ciebie.

Ukształtowanie powierzchni

Ukształtowanie powierzchni działki.Rekomendujemy oczywiście zakup działki budowlanej o płaskim ukształtowaniu, jednakże oczywistym jest, że nie łatwo jest na takie trafić. Dlatego też musisz wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby twoje życie w danym miejscu było komfortowe.

Upewnij się, że na terenie twojej działki nie utworzą się rowy przy nadmiernych opadach. Zdecydowanie nie chcesz aby spływały po niej strumienie wody i tworzyły się na niej wielkie kałuże i bajora, co może okazać się nazbyt uciążliwe. Dobrze, żeby gleba wypełniała się równomiernie wilgocią w miarę możliwości.

Jeżeli działka graniczy z rzeką lub zbiornikiem wodnym weź pod uwagę to, że podczas chłodniejszych pór roku będzie zawiewał od nich bardzo zimny wiatr - szczególnie zimą. Nie ryzykuj też budowania się nazbyt blisko rzeki z dość oczywistych względów - w trakcie powodzi może ona wylewać na Twoją działkę. Jeżeli planujesz budować się przy wodzie dobrze skonsultuj przed zakupem działki twoje warunki z fachowcami, abyś miał świadomość podejmowanego ryzyka.

Oczywiście jeżeli zamarzy ci się niestandardowa zabudowa np. na wyrwie skalnej - sprawia to, że jesteś niecodziennym klientem. W takim wypadku szczególnie skonsultuj wcześniej opcje i ewentualne dodatkowe koszty zabudowy.

A może działka z lasem

Jeżeli i tobie marzy się zbudowanie domu niedaleko lasu i masz tylko możliwość zakupienia takiej działki to wykorzystaj szansę. Weź tylko pod uwagę zacienienie działki i między innymi przylatujące z takiego miejsca komary oraz inne dokuczliwe owady. Zdecydowanie zalecamy działki, które są oddalone o około 200-300 metrów od ściany lasu. Powietrze nadal zostaje dość czyste a żeby wybrać się na spacer nie musisz szukać specjalnie daleko. Owady powinny w takim wypadku być mniej dokuczliwe i słońce bardziej dostępne.

Drogi

Zakup działki budowlanej - dostęp do drogiJeżeli nie posiadasz helikoptera, plecaków odrzutowych czy jakichkolwiek innych pojazdów latających - raczej wolałbyś aby do twojej posesji prowadziła droga. Oczywistym jest, że im bardziej jest ona utwardzona tym lepiej dla ciebie i twoich pojazdów cztero- lub dwu-kołowych. Jednakże czasem zdarza się, że przyszła działka budowlana jest bardzo atrakcyjna a dojazd słabo utwardzony - jeżeli Ci się to tylko opłaca możesz rozważyć przemierzanie takiej drogi codziennie twoim pojazdem, lub złożyć wniosek o jej utwardzenie, jeżeli nie wchodzi w skład twojej przyszłej działki. Ludzie często mieszkają przy drogach dojazdowych utwardzanych jedynie kamieniem i chociaż wiąże się to z pyłem w lecie i błotem podczas deszczu - czasem mieszkanie przy takim podjeździe nie jest jednak aż taką tragedią jak mogłoby się to wydawać, jednak już w twojej gestii leży to jak i na ile się przystosujesz do takich warunków.

Weź jednak zdecydowanie pod uwagę nachylenie powierzchni na drodze dojazdowej, abyś był pewien czy pozwala ono na dojazd przy wszelkich warunkach atmosferycznych.

Sąsiedzi

Zakup działki - sąsiedzi.Kolejność wymienianych przez nas w tym artykule ważnych aspektów wyboru działki nie ma znaczenia, jak sam zauważyłeś na sam koniec trafili sąsiedzi, którzy bardzo często okazują się jednak bardzo ważnym czynnikiem o ile nie najważniejszym. Pierwszą kwestią jest to, czy ty w ogóle chcesz posiadać jakieś sąsiedztwo w dowolnym promieniu odległości od twojej działki. Jeżeli jesteś typem samotnika lub z innych względów chcesz mieć dookoła przestrzeń - lepiej upewnij się, że działek dookoła ciebie nie mogą wykupić niedługo ludzie, którzy również postanowią się tam zbudować - lub zwyczajnie kup większą działkę dla własnych potrzeb.

Weź pod uwagę również sąsiedztwo gospodarstw rolnych czy jakichkolwiek innych przedsiębiorstw czy to w mieście czy na wsi. Jeżeli przykładowo kupisz działkę w mieście, która będzie się znajdowała blisko miejsca przyszłej inwestycji w której powstanie centrum handlowe - przygotuj się na hałasy od rana do nocy w każdy dzień pracy.

Przerażające nie są tylko inwestycje - częstokroć nasi sąsiedzi okazują się być osobami z którymi wolelibyśmy nie mieć wiele do czynienia, czy to ze względu na ich patologiczne zachowania i złe nawyki, czy też na cokolwiek innego, co w świecie może występować, a nam jako przyszłym mieszkańcom może być uciążliwe. Waśnie między sąsiadami to jest na tyle powszechny temat, że warto go sobie wziąć do serca. Wbrew pozorom szczególnie na wsiach mogą nas spotkać różne niespodzianki ze względu na odmienną mentalność ludzi.

Zabezpiecz się w cierpliwość przed wyborem działki pod budowę i nie pozwól sobie na nieprzemyślane decyzje. Nie jest to temat łatwy, ale na Twoje szczęście nie jest on też nowy, więc czas zakasać rękawy i przygotować się do być może pierwszego w Twoim życiu tak poważnego zakupu - działki budowlanej.


Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2020
Realizacja strony internetowej Weboski