Technologie budowy - dla wymagających
Montowanie ścian trwa zaledwie kilka godzin, nie ma również konieczności wykonywania prac mokrych, przez co czas budowy domu skraca się nawet do 3 miesięcy. Niewątpliwą zaletą jest możliwość prowadzenia prac o każdej porze roku. Precyzja wykonania i wysoka trwałość sprawiają, że ściany prefabrykowane są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych ścian murowanych.
Prefabrykaty ścienne składają się z keramzytu (75%), piasku (15%) i cementu (10%).
Bardzo dobrze akumulują ciepło, mają wysoką dźwiękoizolacyjność oraz są ogniotrwałe.
Ściany mają gładką powierzchnię, zatem nie ma konieczności wykonywania tynków wewnątrz domu, co również przekłada się na krótszy czas budowy i niższe koszty. Z zewnątrz wykańcza się je w technologii ETICS.
System Praefa został nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Gwarancja producenta wynosi 5 lat.
Stropy dzielą budynek na kondygnacje, stanowiąc ochronę przed przenikaniem ciepła, dźwięków i wilgoci. W zależności od projektu wykonujemy stropy żelbetowe i drewniane.
Stropy żelbetowe typu Filigran
Podstawowym elementem żelbetowych stropów typu Filigran są cienkie płyty prefabrykowane dostarczane na budowę. Płyty prefabrykowane są zbrojone jednokierunkowo prętami nośnymi z zabetonowanymi kratownicami z prętów stalowych. Płyty opiera się na podporach stałych i montażowych. Na stykach płyt układa się zbrojenie chroniące przed klawiszowaniem oraz zbrojenie górne, a następnie wykonaną na budowie warstwę nadbetonu. Kratownice przestrzenne umożliwiają zespolenie obu elementów.
Zalety stropów Filigran:
krótszy czas wykonywania stropu w porównaniu do tradycyjnych stropów monolitycznych
nieograniczony kształt i dowolna rozpiętość
płyty prefabrykowane redukując ilość robót szalunkowych
gładka powierzchnia sufitu ułatwiająca jego wykończenie
wysoka nośność
zabezpieczenie przed klawiszowaniem prowadzącym do powstawania rys
Stropy na belkach drewnianych
Stropy drewniane są najstarszym rodzajem stropów. Zwykle stosuje się jako stropy poddasza. Do belek nośnych mocowane są drewniane płyty OSB. Od spodu belki zwykle ukrywa się pod sufitem podwieszanym. W przestrzeni między sufitem a belkami zwykle umieszcza się izolację i prowadzi instalacje. Nieosłonięte belki stanowią element dekoracyjny sufitu.
Zalety stropów drewnianych:
niska cena
lekka konstrukcja
krótki czas realizacji
możliwość obciążenia zaraz po ułożeniu
Zalety akumulacji ciepła w płycie fundamentowej
Bez wilgoci, grzybów i pleśni w fundamencie – ciepło zakumulowane w płycie fundamentowej chroni ją przed wilgocią. W konstrukcji płyty fundamentowej i jastrychu połogowego panuje podwyższona temperatura, dzięki czemu wilgoć z gruntu nie przedostaje się do fundamentu.
Nie ma ryzyka nagłego spadku temperatury we wnętrzu – w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej lub gazu. Ciepło zmagazynowane w płycie fundamentowej pozwala przez dłuższy czas na ogrzewanie pomieszczenia.
Samoregulacja ogrzewania – W przypadku wzrostu temperatury zewnętrznej lub ogrzania budynku spowodowanego np. wnikaniem promieni słonecznych maleje strumień ciepła przekazywanego przez podłogę. Oznacza to, że płyta wolniej stygnie i pomieszczenie nie zostaje przegrzane. W przypadku ochłodzenia różnica temperatury wnętrza i płyty się zmniejsza, a więc zwiększa się również strumień ciepła. Dzięki samoregulacji ogrzewanie dostarcza tyle ciepła ile potrzeba w danej chwili.
Technologia wykonania
Wodne ogrzewanie podłogowe może współpracować z gazowym kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła.
Uwaga: W przypadku domu z rozwiązaniami inteligentnego budynku z ogrzewaniem sterowanym zdalnie np. przez laptopa lub smartfona, zalecamy wykonanie przekładki termoizolacyjnej pomiędzy płytą fundamentową a warstwą jastrychu. Takie rozwiązanie skróci czas nagrzewania podkładu podłogowego (od wysłania polecenia o ustawieniu temperatury do systemu), jednak znacznie zmniejszy się akumulacja ciepła.
Rekuperator jest urządzeniem wspomagającym wentylację mechaniczną. Stosuje się go w celu zmniejszenia strat ciepła z budynku i w efekcie obniżenia wydatków na ogrzewanie. W rekuperatorze następuje wymiana ciepła z powietrza usuwanego do powietrza dostarczanego z zewnątrz. Przekazanie ciepła następuje bez bezpośredniego kontaktu strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego. Zużyte powietrze wraz z nadmiarem wilgoci i zapachem jest wywiewane na bieżąco z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka i toaleta, a świeże powietrze, po wstępnym ogrzaniu, nawiewane do sypialni, pokoju dziennego i salonu. Urządzenie zapewnia stały napływ świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okien.
Rekuperacja poprawia mikroklimat oraz jakość powietrza w budynku, które są niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia człowieka. Rozwiązuje również problem pojawiania się grzybów i pleśni na skutek zbierania się w powietrzu wilgoci. Specjalne filtry oczyszczają powietrze nawiewane z pyłków roślinnych i drobnych cząstek. Intensywność rekuperacji może być regulowana przez użytkownika zgodnie z aktualnymi potrzebami.
Schody umożliwiają komunikację między piętrami. Komfort i bezpieczeństwo stawiane są w tym przypadku na pierwszym miejscu, nie mniej istotna jest jednak również estetyka i możliwość zaoszczędzenia wolnej przestrzeni. Odpowiednio wyeksponowane schody mogą być ponadto ozdobą domu.
Schody żelbetowe
Po zamontowaniu deskowania i ułożeniu zbrojenia płyty spocznikowe i biegowe oraz stopnie zalewane są betonem. Po częściowym związaniu betonu schody zacierane są na gładko. Ostatnim etapem jest demontaż deskowania i podpór.
Stopnie mogą być dowolnie wykończone: drewnem, ceramiką, okładzinami kamiennymi lub szkłem.
Schody z płyt OSB
Wykonuje się je ze stropami drewnianymi, zwykle w domach z poddaszem mieszkalnym.
Schody z płyt OSB są lekkie i tanie. Płyty OSB są produktem drewnopochodnym, zawierającym około 70% drewna, posiadają wysokie parametry wytrzymałościowe, małą nasiąkliwość, nie pęcznieją pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu i nie wymagają konserwacji.
Prefabrykowane schody drewniane
Schody strychowe FAKRO – model LWK Plus
Bezpieczne i wygodne schody montowane w stropie, umożliwiają wyjście na poddasze nieużytkowe.
Składana drewniana drabinka chowana w stropie zapewnia oszczędność miejsca.Estetyczna klapa w kolorze białym posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne - współczynnik przenikania ciepła U=1,1 W/m²K.
Schody wyposażone są w antypoślizgowe stopnie, metalową poręcz oraz stopki (w wersji 3 segmentowej). Długość drabinki dopasowana jest do wysokości pomieszczenia. Dopuszczalne obciążenie schodów wynosi 160 kg. Schody są objęte 3 letnią gwarancją producenta.
Każdy, nawet niewielki balkon daje szereg możliwości aranżacyjnych. Jeśli dobrze zaplanujemy wystrój balkonu, już na etapie projektu, stanie się on przytulną przestrzenią wypoczynkową.
Wykańczamy elewacje zgodnie z Państwa życzeniem. Niekonwencjonalnie wykończone elewacje są nieodłącznym elementem nowoczesnej architektury. Często łączą w sobieróżne materiały, kontrastowe barwy oraz rozmaite faktury, ich umiejętne zestawienie daje
jednak znakomite efekty. Mimo to różnorodności zastosowanych materiałów i kolorów są eleganckie i nieprzytłaczające. Lekkości elewacji nadaje również ciekawe oświetlenie. Wykańczane są innowacyjnymi materiałami, ale równie modne są tradycyjne materiały użyte w awangardowy sposób.
Nowoczesne materiały
Retro panel. Blachy na rąbek stojący łączone na zatrzask. Częściej stosuje się je na dachach, ale równie dobrze sprawdzą się na elewacji.
Beton architektoniczny. Modny materiał wykończeniowy. W myśl zasady minimalizmu, świetnie pasuje do nowoczesnej architektury. Umiejętne zastosowanie płyt z betonu architektonicznego nadaje elewacji prawdziwej elegancji.
Kompozyty drewniane (WPC). Niezwykle trwałe i odporne panele powstające z polimerów i mączki drewnianej. Doskonale imitują naturalne drewno, ale są wolne od jego wad. Zastosowanie paneli drewnianych lub okładzin z desek dodaje uroku elewacji. Drewno jest eleganckie i nieodmiennie kojarzy się z ciepłym i przytulnym domem, w przypadku nowoczesnej architektury, wcale nie trzeba z tego rezygnować! Drewno na elewacji wygląda niezwykle efektownie. Ażurowa konstrukcja tworzy grę światła i cieni na elewacji, nadając jej niezwykłej lekkości.
Panele aluminiowe. Kojarzone są przede wszystkim jako wizytówka nowoczesnych biurowców i centrów handlowych, jednak z powodzeniem mogą być zastosowane również na elewacjach domów jednorodzinnych. Mogą mieć dowolny kolor, natomiast ich powierzchnia może być matowa lub z delikatnym połyskiem. Są niezwykle estetyczne i świetnie komponują się z przeszkleniami.
Tradycyjne materiały
Cegła klinkierowa .Cegła jest powszechnie stosowanym materiałem ściennym, użyta na elewacji nadaje budynkowi ciepła i uroku. Decydując się na nowoczesny dom, nie trzeba całkowicie rezygnować z tego typu designu. Zastosowanie cegły klinkierowej na fragmencie elewacji może dać niecodzienny efekt.
Kamień. Naturalny kamień w formie gładkich paneli elewacyjnych lub surowo łupany o nieregularnej fakturze jest materiałem klasycznym i ponadczasowym, mimo to świetnie komponuje się na nowoczesnych budynkach o nieskomplikowanej bryle.
Taras pozwala zwiększyć powierzchnię domu o przestrzeń wypoczynkową. Duże przeszklenia rozmywają granicę między wnętrzem domu a tarasem, otwierając dom na ogród. Komfortowy zestaw wypoczynkowy, czy leżaki ustawione na tarasie tworzą idealne przydomowe zacisze.
Deski kompozytowe
Modne deski kompozytowe z podłużnymi żłobieniami. Kompozyty polimerowo-drzewne (WPC) łączą w sobie tylko korzystne parametry obu tych materiałów. Dzięki zastosowaniu polimerów otrzymujemy niezwykle trwały, wygodny w eksploatacji materiał, a zawartość drewna sprawia, że wyrób jest przyjemny w dotyku i posiada oryginalną i ponadczasową stylistykę. Deski kompozytowe mogą być stosowane jako pokrycie tarasu i ścieżek oraz jako obrzeże basenów. Zastosowanie desek kompozytowych na tarasie lub w ogrodzie doda uroku i ciepła nowoczesnej architekturze.
Właściwości desek kompozytowych:
dekoracyjność: jednokolorowa, ryflowana powierzchnia imitująca wybrany rodzaj drewna;
długa żywotność materiału: brak pęcznienia, deformacji i wysoka odporność na ścieranie, czynniki atmosferyczne, mróz, gnicie, grzyby, pleśń i korniki, odporność na UV i uszkodzenia, materiał niezapalny, wytrzymały na duże obciążenia
komfort użytkowania: powierzchnia antypoślizgowa, przyjemna dla stóp, brak drzazg, deski nie wymagają konserwacji i malowania oraz użycia specjalistycznych środków do czyszczenia;
materiał przyjazny dla środowiska
Beton architektoniczny
Jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów stosowanych przy aranżacji domów nowoczesnych. Współczesne technologie pozwalają uzyskać beton architektoniczny o wysokiej estetyce. Architekci podkreślają jego szlachetność i walory dekoracyjne. Stosuje się go do wykończenia obiektów reprezentacyjnych. Beton architektoniczny jest materiałem neutralnym i unikatowym, dobrze wpasowującym się w każdą przestrzeń, a jednocześnie bardzo stylowym.
Możliwości kształtowania elementów są nieograniczone. Beton architektoniczny może mieć formę płyt tarasowych, czy kostki brukowej, ale również w kształcie stopni, bruków, czy sześcianów. Beton architektoniczny dostępny jest w wielu odcieniach, od bieli, przez szarości po antracyt. Barwa może być jednakowa na całej powierzchni bądź niejednorodna. Powierzchnia może mieć efekt matu, półmatu lub delikatny połysk. Może być gładka, piaskowana, lub o strukturze imitującej kamień, drewno, czy laminat.
Płyty posadzkowe i chodnikowe z betonu architektonicznego są odporne na warunki atmosferyczne, wodę opadową i związki chemiczne w niej zawarte. Beton architektoniczny jest trwały, wytrzymały i odporny na ścieranie, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Utrzymanie betonu architektonicznego w czystości również nie stanowi problemu.
W ramach oferty Futuro, oferujemy Państwu montaż prywatnego, przydomowego basenu.
Niecka basenu jest zagłębi ona w gruncie. Ustawia się ją na żelbetowej płycie dennej o grubości 10-15 cm i warstwie styropianu. Po wykonaniu instalacji i zainstalowaniu osprzętu basenowego, można dowolnie wykończyć brzegi basenu np. deską kompozytową lub okładzinami kamiennymi.
Starpool - poliestrowa niecka basenowa
Ścianka basenu składa się z:
Warstwy żelkotu - zabezpieczenie przed starzeniem, czynnikami atmosferycznymi, przenikaniem wody i środków chemicznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Wygładza powierzchnię i ułatwia utrzymanie basenu w czystości;
Żywicy barierowej – dodatkowe zabezpieczenie przed przenikaniem wody; dzięki niej basen jest w pełni wodoszczelny;
Żywicy konstrukcyjnej z matą szklaną – warstwa nadaje niezwykłej sztywności i wytrzymałości. Maty Carbon-Kevlar sprawiają, że baseny Starpool są jednymi z najbardziej wytrzymałych basenów na świecie.
System Inteligentnego Domu to wyższy komfort mieszkania, bezpieczeństwo i oszczędność energii. Domy z naszej oferty mogą być wyposażone w systemy bezprzewodowe lub przewodowe, dopasowane do potrzeb mieszkańców. Inteligentne rozwiązania naprawdę ułatwiają codzienne życie! Po ustawieniu scen zgodnych z Państwa przyzwyczajeniami i życzeniami wystarczy jedno kliknięcie, aby sterować wieloma typami urządzeń – elektrycznością, oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, wodą, gazem czy multimediami. Możliwość sterowania za pomocą jednego lub kilku estetycznych paneli dotykowych lub smartfona z dowolnego miejsca na świecie.