Sprawdź kredyt Wycena budowy
22.01.2021

Jak wybrać okna do domu?

Niby proste… Jak wybrać okna do domu… Naszego domu z keramzytu…

Wybór okien do domu jest bardzo ważny – nie tylko ze względów estetycznych. Okna mogą pełnić również funkcję dźwiękoszczelną, a co najważniejsze, zapewniają izolację termiczną. Dzięki temu w domu jest jasno, ciepło i cicho, a to jest moim zdaniem opis okna idealnego. Jak wybrać okna do domu i nie zbankrutować?

jak wybrać okna do domu

Cena okien

Nie oszukujmy się, za dobre okna niestety trzeba zapłacić. Wybierając okna do domu szukaliśmy takiego produktu, który spełni nasze oczekiwania jakościowe, a przy tym nie opróżni portfela (jak wiecie, na budowie każdy grosz jest na wagę złota!). Wiedzieliśmy, że za pewne rzeczy jesteśmy w stanie dopłacić do podstawowej oferty stolarki okiennej, ale musieliśmy się też liczyć z pewnymi ograniczeniami. Jakimi?

Grubość ścian z keramzytu a okna

Standardowe ściany zewnętrzne z keramzytu mają grubość 15 cm. Jest to o tyle istotne, że nie każdy typ okna można w takiej ścianie zamontować. W przypadku standardowych okien nie ma to większego znaczenia, jednak inaczej jest w przypadku okna tarasowego – najważniejszego okna w całym naszym domu.


Zobacz film – Czwarty etap budowy – stolarka okienna.


W ofercie podstawowej okno tarasowe jest oknem rozwieralno-uchylnym, ale ta opcja została przez nas odrzucona na samym początku. Chcieliśmy zaoszczędzić miejsce w salonie, a tradycyjne otwieranie dużych okien zabrałoby nam sporo powierzchni pokoju, dlatego od razu zdecydowaliśmy się na okno przesuwne. Pierwszym wyborem było okno PAS, czyli drzwi przesuwno-odstawne. Minusem tego rozwiązania był przede wszystkim sam komfort użytkowania. Otwieranie nie było wysoce skomplikowane, ale wymagało pewnego nakładu siły.

Męska część pewnie uzna, że przecież to nie jest żaden problem, ale wyobraźmy sobie otwieranie takiego okna jedną ręką z kubkiem gorącej kawy w drugiej ręce… PAS było jednak kompromisem pomiędzy HST – ten system okna nie był możliwy do zamontowania właśnie z powodu grubości ściany zewnętrznej. Mieliśmy do wyboru albo zmianę okna, albo zamówienie grubszych ścian – zdecydowaliśmy się na zmianę okna smile Padło na PAS.

SMART SLIDE

W ostatniej chwili poznaliśmy jednak inne rozwiązanie – SMART SLIDE. Mieliśmy możliwość obejrzenia tego okna w salonie, więc mogliśmy przetestować sposób otwierania i zamykania. Skrzydło swobodnie i co istotne, bez konieczność wkładania w to siły, przesuwa się po szynie i chowa się w ramie nieotwieranej części.

Komfort użytkowania okna w systemie smart slide jest zdecydowanie większy, niż w przypadku okna PAS. Do obsługi wystarczy jedna ręka 🙂 Wybór był prosty, w grę wchodził tylko smart slide! Trzeba się jednak liczyć z dość dużą dopłatą.

jak wybrać okna do domu

Nasz smart slide ma wymiary 270×210 cm, a okno boczne 90×120 cm. Wybór okazał się być strzałem w dziesiątkę. Okno jest solidne, duże i prezentuje się pięknie! A co równie ważne, jest to okno bezprogowe, co oznacza, że po wylaniu wylewek próg będzie praktycznie niewidoczny. Na zdjęciu widać jeszcze taśmy (o nich za chwilkę), piana montażowa i folie ochronne – zdjęcie zrobiłam tuż po montażu okna.

Z powodu bardzo złej i deszczowej pogody dalsze prace musiały zostać chwilowo wstrzymane. Czekamy, aż pogoda się poprawi i montaż zostanie dokończony – ja natomiast bardzo się cieszę, że deszcz pada ZA oknem, a wiatr już tak nie hula po wszystkich pokojach happy

Okno typu FIX

Rodzaj okien, który wśród rodziny i znajomych wzbudza sporo kontrowersji. ,,Ale jak to nieotwieralne okno?’’ – takie zdanie słyszałam najczęściej. Muszę przyznać, że też byłam nastawiona do niego sceptycznie, ale przekonał mnie jeden, solidny argument. W oknach typu FIX rama okienna jest zdecydowanie cieńsza.

Nie ma konieczności montowania poprzeczki, przez co okno wydaje się większe i bardziej doświetla pomieszczenie. W przypadku okna fix w jadalni mąż nie musiał mnie długo namawiać. Zgodnie uznaliśmy, że to jedyny słuszny wybór – chcemy tutaj postawić stół z krzesłami, więc otwieranie tego okna nie było nam potrzebne. A oto efekt:

Większy problem pojawił się w przypadku okna w kuchni – i tutaj powtórzę pytanie, które padało bardzo często: ,,Ale jak to nieotwieralne okno w kuchni? A zapachy? A para?’’. To były również moje obawy. Nie wyobrażałam sobie smażenia ryby czy gotowania kapusty bez uchylenia okna, nawet w największe mrozy.

Problem ma rozwiązać okap kuchenny i rekuperacja. Takie otrzymałam zapewnienia od męża, który potwierdzał to kolejnymi argumentami, opiniami specjalistów i wynikami przeprowadzanych testów. Czy to zda swój egzamin? To sprawdzimy przy pierwszym gotowaniu kapusty na bigos. 🙂

 Uległam jednak namowom i wiecie co? To była jedna z lepszych decyzji budowlanych! Panoramiczne okno, które powstało po wymianie z tradycyjnego okna na fix, jest jednym z moich ulubionych w całym domu – oczywiście zaraz po oknie tarasowym i oknie ,,jadalnianym’’. Już nie mogę się doczekać, aż stanę w mojej pięknej granatowo-drewnianej kuchni i będę przygotowywać kolacje przy tym oknie.

Ostatnim fixem jest malutki świetlik w wiatrołapie. Jest naprawdę maleńki, ale upierałam się przy nim od samego początku – pomimo swoich niewielkim rozmiarów wpuszcza do środka sporo światła, a o to właśnie chodziło! Tutaj zobaczycie, jak wygląda.

Odrobinę tradycji

Nie szaleliśmy ze wszystkimi oknami – te w gabinecie i na poddaszu są tradycyjne. Jednak gdybyśmy mieli wybierać stolarkę okienną jeszcze raz, na pewno zmienilibyśmy je albo na fixy, albo na okna bez poprzeczek. Gruba rama znacząco pomniejsza powierzchnię szklenia, przez co światła jest mniej, ale pocieszam się, że na poddaszu będziemy głównie spać. To na parterze, na tarasie w i ogrodzie będzie toczyć się nasze życie rodzinne.

Kolorystyka

Wychowałam się w domu z białymi oknami, takie też miałam w każdym wynajmowanym mieszkaniu i właśnie ten kolor był dla mnie oczywistym wyborem. Są jasne, rozświetlają pomieszczenie i są subtelne. Zakochałam się jednak w antracycie. Obawiałam się, że ciemne okna na ścianach o stosunkowo małych powierzchniach będą się za bardzo odznaczać.

Znaleźliśmy kompromis – okna od wewnątrz są białe, a od zewnątrz grafitowe. Nie widziałam na żywo takiego rozwiązania, dlatego nie do końca wiedziałam, czy efekt spełni moje oczekiwania, ale na szczęście wygląda to naprawdę super! Od środka nie widać drugiego koloru, a ciemne ramy na zewnątrz na pewno będzie łatwiej utrzymać w czystości, niż białe. Wiem, że te zdjęcia pojawiły się już w poprzednim wpisie, ale odbijający się w szybach zachód słońca zachwyca mnie niezmiennie!

okna
Jak wybrać okna do domu?

Izolacja termiczna i akustyczna

Ostatni, choć bardzo ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien. Nasz dom będzie ogrzewany prądem, więc bardzo nam zależało na tym, by okna były energooszczędne – czyli takie, które pozwolą nam na ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania domu. Izolację termiczną określa współczynnik przenikania ciepła U. Nie będę wdawać się w techniczne szczegóły, ponieważ nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat. Krótko mówiąc, im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym mniejsza jego utrata, a co za tym idzie, lepsza izolacja.

Na to, jaki jest współczynnik przenikania, wpływa między innymi pakiet szybowy, który w stolarce energooszczędnej powinien być trzyszybowy. Dobrze, gdy szyby w oknach energooszczędnych są oddzielone tzw. ciepłą ramką. Dzięki temu redukujemy mostki termiczne, unikniemy gromadzenia się pary wodnej na obrzeżach szyby i zwiększymy izolację cieplną naszych okien. Taką też ciepłą ramkę wybraliśmy – dla damskiej części dodam, że jest możliwość dobrania koloru ramki pod kolor ram okiennych happy

Ciepły montaż

Warto również wspomnieć o ciepłym montażu okien i tutaj wróćmy do taśm, o których pisałam na początku. Najprościej ,,mówiąc”, stosowane są trzy warstwy uszczelniające: warstwa termiczna, paroszczelna i paroprzepuszczalna. Ta pierwsza powinna szczelnie wypełniać przestrzeń między ścianą a oknem. Warstwa paroszczelna montowana jest od wewnątrz – zapobiega wnikaniu pary do piany montażowej, a warstwa paroprzepuszczalna chroni izolację przed wilgocią, która znajduje się na zewnątrz budynku. Łopatologicznie: izolujemy okno, oklejamy je dwustronnie specjalnymi taśmami i żadna wilgoć, grzyb i pleśń nam nie straszne!

Co do izolacji akustycznej – nasze okna mają dźwiękoszczelność na poziomie 33 dB. Będziemy mieszkać w spokojnej okolicy, z dala od ulicznego zgiełku. Nie musieliśmy inwestować w okna, których izolacja dźwiękowa będzie wyższa. Warto wziąć to pod uwagę. Nie ma sensu przepłacać za okna o akustycznej izolacji na poziomie 40 dB, jeśli nie będziemy mieszkać przy głównej drodze.

Jak wybrać okna do domu?

Nie ma tutaj złotej rady. Wybór stolarki jest mocno uzależniony od budżetu, którym dysponujemy, dlatego nie warto płacić za rozwiązania, które nie są nam po prostu potrzebne. Nie ma też większego sensu wybór okien z ciepłym montażem i ciepłą ramką. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie ocieplenie budynku – same energooszczędne okna nie sprawią, ze dom też będzie energooszczędny. Jedno jest pewne: nawet najlepsze okna nie spełnią swojej izolacyjnej funkcji, jeśli ich montaż nie zostanie przeprowadzony prawidłowo. Natomiast warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  1. Przy wyborze okna tarasowego warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, co jest oczywiste, ale również na sposób jego otwierania. Czy jest wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu, aby okno swobodnie się otwierało? Czy potrzeba włożyć dużo siły w jego otwarcie? I czy ma próg? Jeśli tak, to czy będzie to wywoływało w nas dyskomfort?
  2. Zawsze warto rozważyć zamianę okna na FIX, zwłaszcza w tych oknach, które nie będą regularnie otwierane. W fixach szyba jest większa, a dzięki temu rama cieńsza – ma to też znaczenie, jeśli chcemy energooszczędne okna.
  3. Ciepły montaż i ciepła ramka – warto do tego dopłacić, jeśli chcemy, aby izolacja termiczna okien była wyższa. Unikniemy w ten sposób strat ciepła i zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie – niezależnie od tego, czy ogrzewamy prądem czy paliwem stałym.
  4. Kolorystyka okien – im jaśniejsza rama, tym okno wydaje się większe. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, warto zrezygnować z ciemnych ram. Można natomiast iść na kompromis i zdecydować się na okleinę dwustronną.

Tak więc udało nam się rozwiązać problem – jak wybrać okna do domu

@maly_domek_z_wielkiej_plyty

Info od Abakonu

W ramach oferty Abakon Budowa Domów proponujemy Państwu szczelne i niezawodne okna na profilach firmy Aluplast.

okna aluplast

System ideal 4000

Profile ideal 4000 nadają oknom elegancki i nowoczesny wygląd oraz zapewniają optymalną izolacyjność cieplną i akustyczną. Wytrzymała konstrukcja umożliwia również wykonanie okien wielkogabarytowych. Mniejsza szerokość ramy i skrzydła sprawia, że pomieszczenia są lepiej doświetlone. Szersze zaczepy zwiększają odporność na włamanie. Wiele rozwiązań systemowych pozwala dopasować okna do indywidualnej stylistyki domu.

okna aluplast

System ideal 8000

System okienny ideal 8000 został stworzony z myślą o ponadprzeciętnej energooszczędności i redukcji parametrówakustycznych. Dzięki dodatkowym wzmocnieniom może być stosowany również do okien wielkogabarytowych. Okna wykonane na profilach ideal 8000 posiadają zabezpieczenia antywłamaniowe. Wiele wariantów konstrukcyjnych oraz możliwość uzyskania dowolnej kolorystki pozwalają dobrać najlepsze rozwiązanie.

Okiennice

okiennice Valcomp

Nowoczesne budynki często posiadają duże przeszklenia. Do wnętrza dostaje się dużo naturalnego światła, jednak latem nadmierne nasłonecznienie może powodować przegrzewanie pomieszczeń. Zapewnienie optymalnej temperatury można otrzymać przez zacienienie pomieszczeń. Okiennice zapewniają maksymalny komfort wewnątrz domu oraz są zewnętrznym ekranem, chroniącym prywatność mieszkańców. Powierzchnia, jaką zajmują sprawia, że są kluczowym elementem designu. Nowoczesne okiennice nadają elewacji futurystyczny wygląd.

W naszej ofercie polecamy Państwu systemy i napędy do okiennic firmy VALCOMP z przesuwem ręcznym lub automatycznym, dostępne w wariantach: przesuwnym, składanym oraz rozwieranym.

Zobacz jak dokonać regulacji stolarki okiennej.