Przedstawiamy krótki słownik inwestora zawierający podstawowe terminy związanie z projektami i budową.
Teren wytyczony pod budowę domu jednorodzinnego, osiedla mieszkaniowego czy obiektu handlowego.
W zależności od przeznaczenia może ją nabyć:
Suma powierzchni wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem pomieszczeń technicznych garaży, pomieszczeń gospodarczych, strychów.
Powierzchnię użytkową na poddaszu wg obowiązującej normy PN-70/B-02365 oblicza się następująco:
Najwyżej położona krawędź dachu, w której stykają się co najmniej dwie połacie dachowe
Objętość wszystkich kondygnacji nadziemnych, podziemnych oraz kondygnacji przyziemnej budynku.
Jest to powierzchnia podłóg wszystkich pomieszczeń budynku.
Powierzchnia wszystkich kondygnacji budynku w obrysie zewnętrznym ścian oraz wszystkich elementów wykraczających poza kubaturę obiektu tj. tarasów, schodów zewnętrznych, balkonów, podcieni, zjazdów do garaży, itp.
Obszar zajęty przez budynek w stanie wykończonym, obliczana po obrysie zewnętrznym bez schodów zewnętrznych, tarasów, podjazdów, itp.
Jest to projekt obiektu sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami, którego celem jest uzyskanie decyzji o pozwolenie na budowę.
Wstępna faza prac projektowych, wykonywana w oparciu o wytyczne Inwestora, której celem jest określenie podstawowych rozwiązań estetycznych i funkcjonalnych projektowanego obiektu.
To projekt, którego celem jest dostarczenie wykonawcy niezbędnych informacji umożliwiających realizację inwestycji.
Przeszklona część dachu. Zapewnia dopływ promieni słonecznych do pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach, do których światło nie dochodzi w ogóle lub na bardzo krótki czas.
Potoczna nazwa niewielkiego miejsca znajdującego się pomiędzy drzwiami wejściowymi a wnętrzem budynku. Pełni funkcję przedsionka, dzięki któremu nie wniesiesz do domu piasku, śniegu czy innych zabrudzeń. Inną jego funkcją jest ochrona wnętrza domu przed napływem zimnego powietrza. Wiatrołap może być także miejscem do przechowywania ubrań wierzchnich, butów czy parasoli.
Mierzona jest od poziomu terenu do najwyżej położonej krawędzi dachu.
Nasz krótki słownik inwestora będziemy systematycznie rozwijać.