Kuna – jakie szkody może wyrządzić?

2021-11-22
kuna w domu

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią niższe temperatury, mróz i śnieg. Zwierzęta zaczynają szukać schronienia na ten nieprzyjemny okres w roku – w niektórych przypadkach w domach. Przykładem może być kuna domowa, która choć wygląda niepozornie, może wywołać bardzo duże szkody. Dlaczego te zwierzątka szukają schronienia w domach, jak możemy się zabezpieczyć przed tym dzikim lokatorem i co zrobić, jeśli już zamieszka w naszym domu?

Kuna domowa – dlaczego wchodzi do domu?

Ten drapieżny ssak z rodziny łasicowatych jest niewielkich rozmiarów, choć może przysporzyć sporo problemów. Kuna kieruje się instynktem. Wraz ze zmianą pory roku szuka ciepłego i bezpiecznego schronienia dla siebie oraz swojego potomstwa. W gnieździe gromadzi również zapasy żywnościowe. Nasze domy są doskonałą kryjówką dla tych puchatych stworzeń. Kuny domowe szczególnie upodobały sobie ocieplone wełną mineralną dachy.

Obecność kuny może być bardo długo niezauważalna. Jeśli jednak już zauważymy, że mamy dzikiego lokatora, to czy, że szkody już zostały poczynione.

Jakie szkody może wyrządzić kuna?

Kuny świetnie wspinają się po elewacji. Znajdą każdą, nawet najmniejszą szczelinę, przez którą wcisną się do domu. Może to być przesunięta dachówka, nieszczelna izolacja budynku czy dziury w podbitce dachowej. Bardzo często kuny uszkadzają ocieplenie dachu wspomnianą wcześniej wełną mineralną robiąc w niech dziury. Kuna może również przegryźć kable z instalacji elektrycznej.

Dziki lokator, oprócz zniszczeń, pozostawia po sobie spore ilości odchodów, roznosząc tym samym pasożyty i nieprzyjemny zapach. Ten może być również powodowany gromadzeniem zapasów- nierzadko są to martwe gryzonie, np. myszy. Kuny prowadzą nocny tryb życia i są dość hałaśliwe – zwłaszcza, gdy młode osobniki grasują po dachu urządzając sobie gonitwy i zabawy. Te zwierzątka są również nosicielami różnych chorób.

Jak zabezpieczyć dom przed kunami?

Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto dbać o okresowe przeglądy dachu, zwłaszcza przed okresem zimowym. Przesunięta dachówka pozwoli kunie na przegryzienie membrany dachowej, a potem bez większego problemu lokator wciśnie się do domu. Należy również zadbać o szczelność izolacji cieplnej budynki. Warto sprawdzać co jakiś czas, czy nie pojawiły się żadne szczeliny lub dziury w elewacji, przez które kuna może dostać się do środka. Bardzo ważna jest również podbitka dachowa – jej brak jest zaproszeniem dla kuny, która na pewno skorzysta z tej możliwości.

Co zrobić, gdy kuna zamieszka w domu?

Jeśli doszło już do sytuacji, w której dziki lokator rozgościł się w Waszym domu, to należy podjąć konkretne działania. Można zastosować specjalną żywołapkę i złapać kunę. Lepiej nie robić tego gołymi rękoma, ponieważ spotkanie bliskiego stopnia z kuną może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie. Kuny podlegają ochronie, dlatego absolutnie nie wolno ich zabijać i łapać na zwykłe pułapki. Aby pozbyć się kuny z domu można również zastosować odstraszacze zapachowe.

Innym sposobem, który może poskutkować, jest zaproszenie wroga kuny do domu. Sierść psa, naturalnego wroga, może podziałać odstraszająco. Koniecznie należy przeprowadzić kontrolę szczelności dachu i izolacji cieplnej budynku – pamiętajcie, że kuna prowadzi nocny tryb życia, więc uszczelnienie najlepiej wykonać po zmierzchu, kiedy nasz dziki lokator wyruszy na łowy. Jeśli zrobimy to w ciągu dnia, to wysoce prawdopodobne, że zamkniemy kunę w środku.

Można również rozłożyć wokół domu urządzenia odstraszające, które emitują dźwięki nieprzyjemne dla kun. Takie odstraszacze często montowane są w samochodach.

Sprawdź, jak jeszcze przygotować dom na zimę.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com