Pobierz katalog Wycena budowy

Blog

23.01.2021

Ocieplenie poddasza i stropu pianką PUR

Dlaczego ocieplenie poddasza i stropu pianką PUR jest takie ważne?

Ocieplenie poddasza i stropu pianką

Ocieplenie poddasza i stropu to temat, który często wzbudza wiele kontrowersji. Metod ocieplenia jest wiele, natomiast najbardziej popularna jest wełna mineralna. Alternatywą dla tego rozwiązania jest bardziej nowoczesne ocieplenie pianką PUR. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, ale również szerokie grono przeciwników. Postaram się bardzo obiektywnie przedstawić zalety i wady obu sposobów i opowiem, jak przebiegło ocieplenie w naszym małym domku z wielkiej płyty smile

Jaka wełna, jaka piana?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie ma jednej wełny, nie ma też jednej piany. Najczęściej do ocieplenia poddasza stosuje się wełnę mineralną szklaną, rzadziej skalną. Różnica polega przede wszystkim na tym, z czego dana wełna jest zrobiona. Ta pierwsza wytwarzana jest z mieszanki piasku kwarcowego, sody oraz stłuczki szklanej. W wełnie skalnej w składzie znajdziemy takie kruszywa jak bazalt, dolomit czy kruszywo wapienne. Wełnę szklaną zaleca się do ocieplenia dachów skośnych, natomiast skalną – do dachów płaskich.

Różnica w wełnie nie polega tylko na jej składzie. Wełny różnych producentów cechują się inną grubością, innym współczynnikiem przenikania ciepła, wytrzymałością czy paroprzepuszczalnością – krótko mówiąc, wybór jest bardzo szeroki.


Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku pianki PUR, czyli pianki poliuretanowej. Tutaj wyróżniamy przede wszystkim pianki otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe. Pianki otwartokomórkowe są elastyczne, lekkie i nie obciążają konstrukcji, dlatego idealnie nadają się do ocieplenia skosów.

Są nieco mniej wytrzymałe niż zamkniętokomórkowe, jednak cechują się lepszą przepuszczalnością pary. Lepiej też wygłuszają pomieszczenie, dlatego to właśnie pianki otwartokórkowe są zalecane przez producentów do ocieplenia poddasza, skosów czy stropu – i to był nasz wybór.

Rodzaj aplikacji

Zanim zagłębimy się w parametry techniczne obu rozwiązań, zwróćmy uwagę na to, co widać gołym okiem, czyli sposób aplikacji. Różnica polega przede wszystkim na tym, że wełnę możemy położyć samodzielnie, natomiast w przypadku piany konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które zajmują się ocieplaniem pianką PUR. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z tego, że aplikacja pianki wymaga nie tylko odpowiedniej odzieży ochronnej, ale przede wszystkim sprzętu.

Do układania wełny będziemy potrzebować okularów i rękawic ochronnych. Świetnym pomysłem będzie zasłonięcie całego ciała, ponieważ kontakt z wełną często wywołuje podrażnienie skóry i uczucie pieczenia. Jak wygląda montaż wełny? Bardzo prosto smile Wełnę układa się pomiędzy krokwiami, wypełnia się nią wszystkie przestrzenie, które chcemy ocieplić.

Pianka PUR jest aplikowana za pomocą specjalnej dyszy pistoletu natryskowego. Sama piana powstaje w wyniki pomieszania dwóch składników, które znajdują się w oddzielnych beczkach i mieszane są dopiero po opuszczeniu dyszy. Po aplikacji od razu pęcznieją – piana dosłownie rośnie w oczach! Bardzo ważne jest, by aplikację przeprowadzili specjaliści, którzy oprócz ochronnego skafandra muszą mieć mieć maskę. Opary, które powstają tylko w trakcie aplikacji, mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego konieczne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności. Po 48 godzinach zapach się neutralizuje i pianka jest całkowicie bezpieczna.

Warto podkreślić, że zarówno wełna, jak i piana, nie są rakotwórcze. Zadbanie o odpowiedni strój ochronny w obu przypadkach zapewnia pełne bezpieczeństwo w trakcie aplikacji. Wykonując zdjęcia również byłam zaopatrzona w skafander, okulary i maskę.

Ocieplenie poddasza i stropu pianką
Ocieplenie poddasza i stropu pianką.

Parametry termoizolacyjne

W przypadku wełny należy zwrócić uwagę na to, że innej wełny używa się do izolacji międzykrokwiowej, a innej do podkrokwiowej. W przypadku wełny mineralnej możemy uzyskać współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λ = 0,030-0,042 W/(m.K). W przypadku pianki PUR nie ma konieczności stosowania dwóch materiałów, do ocieplenia stosuje się jedną mieszankę. Współczynnik przewodzenia ciepła oscyluje w granicach λ = 0,035-0,038 W/(m.K). Oba materiały mają więc zbliżone wartości.

Palność materiału

Kwestia, która jest często podnoszona przez przeciwników piany. Wełna jest niepalna i ma najwyższa klasę reakcji na ogień A1. Piana PUR wbrew krążącej opinii, nie jest żadnym zagrożeniem dla życia. Została dopuszczona do użytku i spełnia wszystkie przepisy pożarowe. Jej klasa palności oznaczana jest jako E, a to oznacza, że piana jest samogasnąca i nierozprzestrzeniająca ognia. Nie jest więc materiałem łatwopalnym.

Ocieplenie poddasza i stropu pianką
Ocieplenie poddasza i stropu pianką.

Szczelność wykonania

W naszym przypadku, czynnik decydujący. Natrysk pianą PUR (prawidłowo wykonany) gwarantuje uzyskanie zdecydowanie większej szczelności, niż w przypadku wełny. Izolacja pianą jest bezmostkowa, to znaczy, że bardzo szczelnie i dokładnie ,,okleja” krokwie, wypełnia wszelkie szczeliny i najmniejsze nierówności. Nie tworzą się mostki termiczne, których trudno uniknąć w przypadku wełny, którą docina się na miarę. Zwolennicy piany twierdzą, że wełną nigdy nie ocieplimy poddasza tak dokładnie, jak pianą PUR.

Trwałość

Zarówno wełna, jak i piana, nie zmieniają swoich właściwości z biegiem lat. Zachowują swoje parametry techniczne i nie tracą właściwości termoizolacyjnych. Podstawą obu metod jest prawidłowa aplikacja. Na korzyść wełny może przemawiać fakt, że takie ocieplenie możemy zmienić, poprawić, wykonać na nowo – w przypadku piany usunięcie izolacji będzie niezwykle trudne. Czy to minus? W mojej ocenie nie happy

Piana czy wełna?

Obie metody są dobre i obie mają swoje wady. Poprawne wykonanie i wybór sprawdzonych producentów zapewnią nam odpowiednie ocieplenie dachu, a przecież to jest najważniejsze happy Nagroda Nobla dla tego, kto wymyśli rozwiązanie idealne, które spełni oczekiwania wszystkich, bez wyjątku! I tym optymistycznym akcentem zakończmy ten wywód 🙂

Mam nadzieję że problem “ocieplenie poddasza i stropu pianką” jest dla wszystkich zrozumiały…?