Budowa domów z prefabrykatów keramzytowych

System keramzytowy jest z powodzeniem stosowany w Europie Zachodniej i Skandynawii od lat 70. ubiegłego wieku. Prefabrykat keramzytowy to nic innego jak bardzo popularna w naszym kraju ceramika, z tym że wykonana w monolicie. Grubość ścian zewnętrznych wykonanych w tej technologii wynosi 15 cm, natomiast ścian wewnętrznych – 10 cm.

Keramzyt - materiał ekologiczny

Keramzyt odznacza się znakomitymi właściwościami, wśród których szczególną uwagę należy zwrócić na jego wysoką trwałość i wieloletnią żywotność określaną na minimum 200–300 lat. Czynnikami, które decydują o jego długiej żywotności, są odporność na działanie wilgoci, pleśni, grzybów, kwasów, a także na procesy gnilne, jak również fakt, iż nie jest to materiał lubiany przez gryzonie czy owady. Producenci prefabrykatów udzielają na swoje wyroby 50-letniej gwarancji.keramzyt - ściany

Jak wspomnieliśmy, keramzyt jest materiałem odpornym na nasiąkanie wody oraz różnego rodzaju grzyby i pleśni. Jego nasiąkliwość wynosi około 21% dla największych kulek i dotyczy tylko ich zewnętrznej otoczki. Keramzyt nie chłonie wilgoci, a poddany jej działaniu bardzo szybko ją oddaje. Użycie go do produkcji elementów prefabrykowanych zapewnia dobry mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, ponieważ reguluje on parametry fizykochemiczne, tworząc w ten sposób komfortowe, a przede wszystkim zdrowe i bezpieczne warunki do życia. Jest ponadto materiałem mrozoodpornym i niepalnym. Nie zanika pod wpływem ciepła i nie wydziela żadnych związków chemicznych ani gazów.

Zalety prefabrykatów z keramzytu

Na tym lista zalet prefabrykowanych ścian keramzytowych się jednak nie kończy. Ich kolejną bardzo istotną właściwością jest bowiem to, że zawierają rurki i puszki elektryczne oraz wszelkie inne otwory i bruzdy niezbędne do rozprowadzenia w budynku instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że ściany nie wymagają wykończenia tynkiem wewnętrznym (a jedynie gładzią gipsową), gdyż są wystarczająco gładkie. Wszystko to znacząco skraca czas potrzebny do podłączenia i rozprowadzenia instalacji oraz wykończenia wnętrz.

Warto także podkreślić, że stosowanie prefabrykatów w żaden sposób nie ogranicza zarówno umiejętności twórczych projektantów, jak i upodobań inwestorów, ściany keramzytowe stwarzają bowiem nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Pozwalają na bardzo łatwe formowanie łuków, skosów, wprowadzanie otworów o nietypowych kształtach, a nawet tworzenie elementów wypukłych. Docieplone ściany keramzytowe idealnie akumulują ciepło, które następnie oddają pomieszczeniom, z kolei w okresie letnim tworzą we wnętrzu umiarkowany mikroklimat.

Przewóz prefabrykatów keramzytowych

Gotowe elementy ścienne mają wysokość piętra i doskonale nadają się do wznoszenia zarówno budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych oraz przemysłowych, a także obiektów wielokondygnacyjnych.

Głównymi atutami tej bardzo chętnie stosowanej między innymi przez firmę Abakon technologii, są: bardzo szybki czas realizacji budowy, nieograniczone możliwości kształtowania architektury, a także gwarancja najwyższej jakości wykonanych prac i korzystnej ceny. Spółka Abakon, która już od ponad dekady zajmuje się budową obiektów z prefabrykatów keramzytowych może pochwalić się ogromnym doświadczeniem, którego efektem jest blisko sześćdziesiąt nowych domów, które co roku powstają w całej Polsce. Powierzenie budowy firmie, o tak znaczącym dorobku, jest gwarancją profesjonalnej realizacji inwestycji, bez stresu i wyrzeczeń.

Podsumowując, należy stwierdzić, że prefabrykaty keramzytowe mają wiele zalet, które w zestawieniu z właściwościami technologii tradycyjnych jeszcze bardziej podkreślają ich atrakcyjność i okazują się bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o szybkość budowy.

Jeszcze kilka informacji o ścianach...

Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2018
Realizacja strony internetowej Weboski