Instalacja centralnego ogrzewania

Zarówno ogrzewanie gazowe, jak i elektryczne zajmuje niewielką przestrzeń. Nie wymagają budowy kotłowni i składu opału. Gwarantują wysoki komfort użytkowania oraz są ekologiczne.


Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczneSystem ogrzewania elektrycznego tworzą niezależne źródła ciepła montowane w każdym ogrzewanym pomieszczeniu. Zaletą tego systemu jest niska cena i niewielka ilość miejsca, jaki zajmuje: brak komina spalinowego oraz rur grzewczych.

System elektryczny polecany jest do niewielkich domów, które nie generują dużych strat ciepła i w przypadku kiedy nie można podłączyć działki do sieci gazowej.

Koszt wykonania ogrzewania elektrycznego jest znacznie niższy od wykonania instalacji centralnego ogrzewania z piecem gazowym, jednak trzeba się liczyć z wyższymi wydatkami na ogrzewanie.

Systemy ogrzewania:

 • elektryczne grzejniki konwektorowe

  (Atlantic, Stiebel Eltron)

 • piece akumulacyjne (Stiebel Eltron)

W przypadku ogrzewania elektrycznego ciepła woda przygotowywana jest w elektrycznym ogrzewaczu Atlantic OPRO+V o pojemności 120 litrów.

Załączniki:

ATLANTIC zasobnik cieplej wody F117.pdf

ATLANTIC elektryczne grzejniki konwektorowe OPRO V.pdf


Ogrzewanie gazowe

Kocioł stanowi centralne źródło ciepła, z którego za pomocą systemu przewodów rozprowadzany jest czynnik grzewczy, następnie ciepło jest oddawane do pomieszczeń za pośrednictwem powierzchni grzewczej (grzejników, podłogi grzewczej). Kocioł gazowy nie wymaga specjalnego pomieszczenia, może być umieszczony np. w kuchni lub pomieszczeniu gospodarczym. Koszty montażu będą wyższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego ze względu na konieczność budowy komina oraz doprowadzenia rur grzewczych.


Kotły gazowe Vaillant

Kotły gazowe.

Wiszące kotły gazowe niekondensacyjnefirmy Vaillant:

 • jednofunkcyjne (VU) - zasilanie instalacji centralnego ogrzewania,

 • dwufunkcyjne(VUW) – zasilanie instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewanie wody użytkowej.

W przypadku kotła jednofunkcyjnego ciepła woda przygotowywana jest w zasobniku OKC 125 o pojemności 125 litrów.

Oferujemy kotły z zamkniętą komorą spalania (wersja turbo). Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z wnętrza domu, dlatego konieczne jest zapewnienie jego dopływu z zewnątrz. Do kotłów z zamkniętą komorą powietrze jest doprowadzane specjalnym przewodem spoza budynku, co eliminuje ryzyko wychłodzenia budynku. Kotły z zamkniętą komorą są szczelne, zatem uniemożliwiają wydostawanie się gazu i spalin do pomieszczeń.


Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe

Energooszczędne grzejniki profilowane Kermi z podłączeniem dolnym i głowicami termostatycznymi.

Technologia therm-x2, działająca na zasadzie przepływu szeregowego, pozwala skrócić czas nagrzewania do 25% i uzyskać do 100% większy udział promieniowania, co w efekcie powoduje oszczędność energii sięgającą 11%, przy jednoczesnym wysokim komforcie cieplnym.

Powierzchnia grzejnika jest pokryta wysokiej jakości lakierem w dwóch warstwach. Standardowo dostępne w kolorze białym oraz w palecie kolorów dodatkowych.

Załącznik:

Kermi grzejnik plytowy term-x2.pdf

Wodne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie, w którym podłoga pełni funkcję grzejnika, znane było już w czasach antycznych. Początkowo było luksusem, dziś cieszy się rosnącą popularnością.

Technologia polega na ułożeniu na stropie izolacji cieplnej, przeciwwilgociowej i rur grzewczych, na które wylewany jest jastrych cementowy. Do wykończenia podłogi stosuje się

pokrycia ceramiczne i panele podłogowe przystosowane do ogrzewania podłogowego.


Podłoga może być jedyną powierzchnią grzewczą w pomieszczeniu lub może być uzupełniona o ogrzewanie grzejnikowe.

Temperatura na powierzchni podłogi nie jest wyczuwalna (około 28,6oC), jednocześnie zapewnia korzystny pionowy rozkład temperatury.
Powietrze na dole pomieszczenia jest cieplejsze, a u góry nieco chłodniejsze. W efekcie komfort cieplny jest najwyższy.

Zalety ogrzewania podłogowego:

 • energooszczędność (niższe koszty ogrzewania) - temperatura wody jest niższa o około 35oC od temperatury w instalacji grzejnikowej

 • wysoki komfort cieplny

 • optymalna wilgotność - nie wysusza powietrza

 • brak kurzu zbierającego się na tradycyjnych grzejnikach i smug, które mogą się nad nimi pojawić

 • mniej kurzu unoszącego się w powietrzu - nie powoduje cyrkulacji powietrza

 • podłoga jest sucha - ogranicza rozwój grzybów i pleśni

 • ogranicza rozwój roztoczy

 • trwałość - wieloletnia niezawodność przy prawidłowej eksploatacji

 • uniwersalność - może być stosowane na każdej kondygnacji

Zobacz też nasze propozycje na stronie "Wybierz system ogrzewania"Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2021
Realizacja strony internetowej Weboski