Ocieplenie dachu - krokwie.

Ocieplenie dachu

Dach zamyka budynek od góry i chroni go przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Budowę dachu rozpoczyna się od wykonania więźby dachowej, stanowiącej ustrój nośny dachu. W przypadku wykonywania dachu krytego dachówką nad poddaszem ogrzewanym połacie dachu muszą być dokładnie izolowane przez 3 warstwy ochronne: folię wstępnego krycia, izolację termiczną i folię paroizolacyjną.

Ocieplenie dachu.
Folię wstępnego krycia układa się na krokwiach, po czym przytwierdza się ją do nich za pomocą rusztu z kontrłat i łat. Folia pełni dwie funkcje w konstrukcji dachu, z jednej strony przepuszcza parę wodną przedostającą się z wnętrza domu na zewnątrz, a z drugiej stanowi barierę dla wiatru i wilgoci pochodzącej z topniejącego śniegu i kropli deszczu nawiewanych pod pokrycie. Szczelina wentylacyjna, ciągnąca się od okapu po kalenice, między folią a rusztem zapewnia cyrkulację powietrza i odprowadzenie gromadzącej się wilgoci stanowiącej zagrożenie dla konstrukcji dachu.

Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie dachówek do łat oraz wykonanie izolacji termicznej dachu chroniącej poddasze przed przegrzewaniem w lecie i stratami ciepła w zimie. Między krokwiami układa się na wcisk wełnę mineralną.

Końcowy etap ocieplania dachu.Następnie do krokwi mocuje się stalowy stelaż. Między krokwiami a stelażem układana jest druga warstwa wełny mineralnej, która zapewnia wymaganą izolacyjność cieplną dachu, po czym do stelażu mocuje się folię paroizolacyjną. Folia stanowi barierę dla pary wodnej pochodzącej z wnętrza domu, uniemożliwiając jej zawilgocenie izolacji cieplnej. Warstwę wykończeniową stanowią płyty gipsowo-kartonowe mocowane do stelażu.
Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2021
Realizacja strony internetowej Weboski