Pokrycia dachowe

Wygląd dachu ma istotny wpływ na wizerunek budynku. Zarówno rodzaj pokrycia, barwa, jak i faktura wpływają na estetykę budynku. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment materiałów dachowych, zatem wybór odpowiedniego rozwiązania może wydawać się dość trudny. Istnieje jednak wiele czynników ograniczających możliwość zastosowania konkretnego rozwiązania. Może się okazać, że plan zagospodarowania przestrzennego narzuca rodzaj pokrycia dachowego lub kolor dachu, dlatego warto zacząć od jego sprawdzenia. Istnieją również ograniczenia konstrukcyjne, takie jak pochylenie połaci dachowych, czy dopuszczalne obciążenie więźby dachowej.

Ze względów estetycznych i ekonomicznych na prostych dachach dwuspadowych zaleca się układanie pokrycia z dużych elementów, a na dachach wielopłaszczyznowych o skomplikowanej formie celowe jest stosowanie drobnych elementów.

Pokrycie powinno być zgodne ze stylem budynku. Domy tradycyjne dobrze prezentują się z klasycznymi pokryciami, takimi jak tradycyjne dachówki ceramiczne, do budynków o współczesnej formie pasują ciemne pokrycia z blachy. Wybierając kolor dachu, należy przeanalizować paletę kolorystyczną całego budynku, zwłaszcza elementów takich jak ramy okienne, drzwi, tynki zewnętrzne, rynny i elewacyjne materiały wykończeniowe.
Dom powinien idealnie wpasowywać się w okolicę, z tego względu warto sprawdzić, czy pokrycie dachowe będzie harmonizować z dachami sąsiadujących budynków lub miejskim otoczeniem. Do naszych projektów dobraliśmy najlepsze rozwiązania. Poniżej przedstawiamy przegląd pokryć dachowych.


Dachówki ceramiczne Dachówki ceramiczne.

Dachówki ceramiczne są najdroższym rodzajem pokryć dachowych, ich dużą zaletą jest długowieczność. Charakteryzują się opornością na zmiany temperatury i ogień oraz łatwością naprawy, przez zastąpienie uszkodzonej dachówki nową.


Dachówki cementowe (betonowe)

są tańsze od dachówek ceramicznych, jednak ich trwałość jest nieco niższa. Dachówki cementowe są odporne na zmiany temperatury, niepalne i łatwe w naprawie.


Blachy dachowe

Blacha dachowa.

Blacha dachowa.

Blachy dachowe są najbardziej atrakcyjne cenowo, ale nie tak trwałe jak dachówki. Decydując się na ich zakup warto wybrać renomowanego producenta, oferującego jedynie blachy dachowe wysokiej jakości. Stosujemy blacho-dachówki Limblach i panele dachowe na rąbek Pruszyński.Membrany EPDMPokrycia dachowe - membrany EPDM.

Rolowane materiały na bazie kauczuku stosowane do pokrycia dachów płaskich. Membrany EPDM są elastyczne, wodoszczelne, odporne na procesy starzenia, przebicie, ścieranie oraz promieniowanie ultrafioletowe. Wytrzymują wahania temperatur w zakresie od -60 do +150oC.


Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2021
Realizacja strony internetowej Weboski