NOWE WARUNKI TECHNICZNE 2021

Od 1 stycznia 2021 r. w życie wchodzą zmiany Warunków Technicznych, polegające na zaostrzeniu wymagań jakie musi spełnić każdy nowo wybudowany budynek. Poniższe elementy staną się obowiązkowe dla każdej realizacji, która otrzyma pozwolenie na budowę w przyszłym roku. Ich zastosowanie pozwoli na obniżenie rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Zmienią się również wytyczne dla izolacyjności przegród oraz stolarki okiennej i drzwiowej, konieczne jest więc podniesienie parametrów termicznych tych elementów.
ZMIANA WSPÓŁCZYNNIKA EP

Współczynnik EP, czyli roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody, zmniejszy się. Oznacza to, że dom jednorodzinny będzie musiał zużywać mniej energii, niż dotychczas.NOWE WYMAGANIA DLA BUDYNKÓW JEDNORODZINNYCH

Aby współczynnik EP mógł zostać zmniejszony, konieczne jest zastosowanie nowych rozwiązań - warto wyróżnić tutaj obowiązek zainstalowania wentylacji mechanicznej, czyli tzw. rekuperacji. Fotowoltaika będzie obowiązkowa w tych domach, które będą ogrzewane elektrycznie - np. foliami czy matami grzewczymi.
OBOWIĄZKOWE ELEMENTY

Dostosowanie budynku do nowych warunków technicznych WT2021 niesie z sobą dodatkowe koszty, które sprawią, że budowa domu będzie wymagała większego wkładu finansowego.


FOTOWOLTAIKA

Jeśli planujesz ogrzewanie domu energią elektryczną, np. foliami grzewczymi, fotowoltaika będzie obowiązkowym elementem. W zależności od zapotrzebowania i ilości paneli na dachu, koszty instalacji systemu mogą urosnąć nawet do 40 tys zł (w zależności od regionu).JAK ZMIENIĄ SIĘ KOSZTY?

Nowe warunki techniczne, które wchodzą w życie od stycznia 2021 roku, będą miały wpływ na kosztu budowy domu. Szacowany wzrost kosztów przewiduje się na poziomie 7-20%, w zależności od wybranych wariantów.

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZMIANY JUŻ DZIŚ!

Wszystkie projekty z naszej pracowni zostały dostosowane, by spełniać nowe warunki techniczne. Wybierz projekt, który najlepiej pasuje do Ciebie:

Decydując się na budowę do 16 grudnia 2020 r., możesz skorzystać z PROMOCJI ZIMOWEJ*, w której otrzymujesz gratis warty nawet 30 tys. złotych!* Promocje obejmują wybrane projekty.


Projekt i budowa domów energooszczędnych. Copyright © Abakon 2021
Realizacja strony internetowej Weboski