Sprawdź kredyt Wycena budowy
17.04.2021

Aranżacja wnętrz w nowym domu

Aranżacja wnętrz w nowym domu

Podejmując decyzję o budowie wymarzonego domu, niejednokrotnie jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty widzimy go już oczami wyobraźni. Wyobrażamy sobie nie tylko nasz dom w całej okazałości z zewnątrz, ale również wymarzone wnętrza. W sposobie ich urządzenia można oddać to, „co nam w duszy gra”. Przy obecnym, szerokim dostępie do wszelkiego rodzaju elementów wykończenia, możliwości aranżacji są niemal nieograniczone.

Jak zatem przygotować się do etapu, który następuje po zakończonej budowie domu? Co należy wziąć pod uwagę planując urządzanie poszczególnych pomieszczeń? Aż wreszcie jak nie pogubić się w ogromie dostępnych elementów użytkowych i dekoracyjnych oraz odnaleźć „swój styl”? Kilka podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Zrób plan

Załóżmy, że generalnie wiesz co Ci się podoba. Twój gust jest mocno ugruntowany i nie masz problemu z podjęciem decyzji, które elementy wystroju są według Ciebie ładne, a które nie. Wchodzisz więc do sklepu, gdzie spotykasz wysokie do sufitu regały, na których piętrzą się setki (albo nawet tysiące) rodzajów dekoracyjnych poduszek, narzut, dywanów, wazonów, lamp i jeszcze wielu, wielu innych akcesoriów wystroju wnętrz. Dostajesz oczopląsu. Jak dobrać poszczególne elementy, tak, żeby tworzyły spójną całość? Wcześniej byłaś/ byłeś w sklepie z płytkami oraz panelami i tam również ilości dostępnych gatunków i kolorów wprawiły Cię w zawrót głowy? Uspokajamy- osób, które mają takie odczucia jest wiele 😉 Jak sobie z tym poradzić? Spróbuj przygotować plan. Być może dobrym punktem wyjścia, będzie zwyczajne zapisanie: co tak naprawdę będzie potrzebne do poszczególnych pomieszczeń? Jakie funkcje mają one pełnić i co w związku z tym przydałoby się w każdym z nich?

Jasne określenie i zanotowanie sobie takiego planu to dobra metoda na uporządkowanie pomysłów, które majaczą nam gdzieś z tyłu głowy, a nie były dotąd jasno sprecyzowane. To proste działanie może okazać się bardzo pomocne i stanowić dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z aranżacją wnętrz.

Ważne pytania ułatwiające aranżację

Zacznijmy od zadania sobie kilku konkretnych pytań. Kto będzie mieszkał w domu, który będziesz urządzać? Czy Twoja rodzina będzie się powiększać? A może myślisz o posiadaniu domowych zwierzaków? Obecność psa czy kota jest również warta wzięcia pod uwagę. Czy jesteś towarzyski? Być może warto dopieścić przestrzeń, w której często będziesz przyjmować gości? A może dużo czasu poświęcasz pracy na home office? Dobrze przemyślana i przede wszystkim wygodna przestrzeń do pracy będzie wtedy strzałem w dziesiątkę.

Istotne jest, by planując swoją domową przestrzeń wziąć pod uwagę zarówno obecny styl życia, aktualne przyzwyczajenia i potrzeby, ale też to jakie mamy plany na przyszłość. Nie sztuką jest urządzić dom tak, by był po prostu ładny, ale najważniejsze, by estetyka szła w parze z funkcjonalnością i naszym poczuciem komfortu.

Inspiruj się innymi wnętrzami

Praktyką wartą poświęcenia odrobiny swojego czasu jest poszukiwanie inspiracji. Internet jest pełen wszelkiego gatunku podpowiedzi, blogów i artykułów na temat aranżacji wnętrz. Mnóstwo ciekawych profili, na których można znaleźć wiele interesujących propozycji jest na portalach typu Instagram czy Pinterest. Taki przegląd jest wartościowy przede wszystkim ze względu na to, że możemy znaleźć tam konkretne aranżacje wnętrz, a zatem zyskujemy pogląd jakie zestawienia dobrze się komponują. Poszczególne elementy, które „wpadły nam w oko” możemy zobaczyć w otoczeniu innych przedmiotów i kolorów, co ułatwia ocenę ich rzeczywistej wartości.

Urządzamy wnętrza
Aranżacja wnętrz w nowym domu

Użyteczną wiedzę na temat uniwersalnych zasad aranżacji wnętrz znajdziemy też oczywiście w literaturze. Wybór jest naprawdę duży. Zdaje się też, że coraz bardziej popularny trend samodzielnego urządzania wnętrz wpływa na stały wzrost książkowych pozycji dotyczących tego tematu.

Sprytne rozwiązania dla nowego domu

Obawiasz się wysokich kosztów? Niejednokrotnie ceny elementów wykończenia wnętrz mogą zwalać z nóg, ale i na to znajdzie się recepta. Nie musisz rezygnować z tego, co Ci się podoba. Przy odrobinie chęci i cierpliwości można znaleźć wiele odpowiedników upatrzonych wcześniej, designerskich (i często drogich) elementów wykończenia. Istotnie- domena „mierz siły na zamiary” warta jest, by wziąć ją sobie tu do serca. Dodatkowo, liczne outlety, np. z końcówkami serii, mogą być prawdziwą kopalnią skarbów wnętrzarskich.

Aranżacja wnętrz w nowym domu może być wspaniałą przygodą. Pamiętaj, że Twój dom, to Twój styl. Nie warto rezygnować w wymarzonych rozwiązań, tylko dlatego, że mogą budzić kontrowersje poza nim. Szukaj rozwiązań, w których Ty sama/sam czujesz się najlepiej.