Biokominek na biopaliwo – ogrzewanie ekologiczne.

2021-01-25

Biokominek na biopaliwo – ogrzewanie ekologiczne – to sposób na połączenie ekologii i funkcjonalności.

biokominek-na-biopaliwo-ogrzewanie-ekologiczne

Kominek przynależy zwyczajowo do wystroju salonu i zazwyczaj cechuje go rozmiar dla niewielkich mieszkań nieosiągalny. Spełnia funkcję dekoracyjną, użytkową oraz, nazwijmy to – klimatyczną, ponieważ nic tak nie odzwierciedla symboliki domowego ogniska, jak właśnie on.

Żeby pokusić się o jego posiadanie, przy budowie domu należy to ująć w projekcie, a podczas remontu, niezbędne staje się utworzenie infrastruktury pod postacią instalacji kominowej, doprowadzonej bezpośrednio do miejsca jego zamontowania.

Trzeba przyznać, że jest to element wystroju wnętrz, który kusi do posiadania go u siebie. Jeśli gdzieś widzieliśmy takie rozwiązanie i przebywaliśmy w pomieszczeniu gdzie kominek funkcjonuje, trudno nam o tym zapomnieć.

Niektórzy właściciele często decydują się na przebudowę domu tylko w tym jedynym celu – posiadania kominka. Co jednak z tymi, zajmującymi niewielkie mieszkania albo mającymi serdecznie dość budów, remontów itp. hecy? Nauka w ramię z technologią wymyśliła substytut – biokominek.

Czym jest biokominek

W przeciwieństwie do standardowego kominka, mającego cechy mebla bądź części domostwa, jego alternatywa bardziej przypomina urządzenie grzewcze. Mylne jest jednak twierdzenie, że spełnia jedynie rolę użytkową, gdyż blask wydobywający się z jego wnętrza, ogniskiem udawanym nie jest.

Aby to sobie uzmysłowić, wystarczy wyobrazić sobie kolację przy świecach, w kontraście do oświetlenia sztucznego. Natychmiast wyczuwana jest atmosfera, jaką biokominek może stworzyć jego właścicielom.

Nie bez znaczenia jest również fakt mnogości wzorów biokominków oraz zróżnicowanej ich wielkości i cen. Umożliwia to zakup wybranego modelu do praktycznie każdego pomieszczenia i co ważne, bez zawracania sobie głowy instalacją kominową.

Większość obecnie produkowanych to biokominki wolnostojące i dla pomieszczeń niewielkich jest to wybór jedynie słuszny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dla takiego modelu ustanowić stałe miejsce, a nawet go w wymarzony sposób zabudować. Tutaj będzie miała zasadnicze znaczenie jedynie jego wielkość, gdyż tą należy dopasować idealnie. Nawet wówczas, gdy biokominek ma w salonie być elementem dominującym.

Biopaliwo

biokominek-na-biopaliwo-ogrzewanie-ekologiczne

Biopaliwo do biokominka jest generalnie paliwem na bazie alkoholu etylowego, które spalane jest bezdymnie i dlatego właśnie nie ma potrzeby podłączania biokominka do instalacji kominowej. Niedowierzającym tym właściwościom, wystarczy przeprowadzić doświadczenie ze spirytusem albo denaturatem, chociaż tego drugiego eksperymentu, w mieszkaniu lepiej nie przeprowadzać ze względu na zapach. Efekt spalania się substancji będzie jednak podobny, dymu nie zobaczymy.

Produkowany jest w formie żelu albo płynu, przy czym żel wkładamy do pojemnika, umieszczając go w wyznaczonym miejscu, a płyn wlewamy bezpośrednio do zamontowanego w biokominku zbiorniczka. Wszystkie te czynności wykonamy łatwo, intuicyjnie.

Wyboru biopaliwa dokonujemy przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, więc zawsze musi ono posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Znaczenie formy, wodnej lub żelowej jest już drugorzędne, ale oprócz tego jest jeszcze aspekt zapachowy.

Biopaliwo może mieć zapach obojętny bądź drzewny, czyli leśny. W sprzedaży dostępne są również zapachy egzotyczne, jak wanilia, cynamon czy zielona herbata.

Rodzaje biokominków.

Spotykane są biokominki wiszącewolnostojące oraz specyficzne, jak biokominki narożne albo w formie mis, przypominających wieczne ognie ofiarne, a polecane wszystkim miłośnikom kultury dalekowschodnich.

Wszystkie spalają to samo biopaliwo. Nie wymagają troski o popiół, czy inne niedopalone części, jakie zdarzają się podczas użytkowania innych rodzajów opałów.

Ceny podstawowych biokominków zaczynają się od kilkuset złotych, ale już zaawansowane, sterowane komputerowo modele, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zaletą jest szeroki wybór i możliwość dostosowania urządzenia do każdego pomieszczenia, a nawet do wykorzystywania go w ogrodzie.

Biokominek na biopaliwo – ogrzewanie ekologiczne może być alternatywnym sposobem ogrzewania naszego domu nie tracąc na atrakcyjności atmosfery jaką stwarza.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com