Budowa domu z keramzytu

2021-01-27

Budowa domu z keramzytu (dom z gotowych elementów), jak już pisaliśmy na stronie głównej, rozpoczęła się w latach 70. minionego wieku.

Prefabrykat keramzytowy to nic innego jak bardzo popularna w naszym kraju ceramika, z tym że wykonana w monolicie. Grubość ścian zewnętrznych wykonanych w tej technologii wynosi 15 cm, natomiast ścian wewnętrznych – 10 cm.


Zalety domów z prefabrykatów keramzytowych.

keramzyt

Keramzyt odznacza się znakomitymi właściwościami. Szczególną uwagę należy zwrócić na jego wysoką trwałość i wieloletnią żywotność określaną na minimum 200–300 lat.

Czynnikami, które decydują o jego długiej żywotności, są odporność na działanie wilgoci, pleśni, grzybów, kwasów, a także na procesy gnilne, jak również fakt, iż nie jest to materiał lubiany przez gryzonie czy owady.

Jak wspomnieliśmy, keramzyt jest materiałem odpornym na nasiąkanie wody oraz różnego rodzaju grzyby i pleśni.

Jego nasiąkliwość wynosi około 21% dla największych kulek i dotyczy tylko ich zewnętrznej otoczki. Keramzyt nie chłonie wilgoci, a poddany jej działaniu bardzo szybko ją oddaje. Użycie go do produkcji elementów prefabrykowanych zapewnia dobry mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.

Reguluje on parametry fizykochemiczne, tworząc w ten sposób komfortowe, a przede wszystkim zdrowe i bezpieczne warunki do życia. Jest ponadto materiałem mrozoodpornym i niepalnym. Nie zanika pod wpływem ciepła i nie wydziela żadnych związków chemicznych ani gazów.

budowa domu z keramzytu
Budowa domu z keramzytu.

Na tym lista zalet prefabrykowanych ścian keramzytowych się jednak nie kończy. Ich kolejną bardzo istotną właściwością jest bowiem to, że zawierają rurki i puszki elektryczne oraz wszelkie inne otwory i bruzdy niezbędne do rozprowadzenia w budynku instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że ściany nie wymagają wykończenia tynkiem wewnętrznym (a jedynie gładzią gipsową), gdyż są wystarczająco gładkie. Wszystko to znacząco skraca czas potrzebny do podłączenia i rozprowadzenia instalacji oraz wykończenia wnętrz.

dom z gotowych elementów - szybki montaż ścian domu
Budowa domu z keramzytu – montaż prefabrykatów.


Warto także podkreślić, że stosowanie prefabrykatów w żaden sposób nie ogranicza zarówno umiejętności twórczych projektantów, jak i upodobań inwestorów. Ściany keramzytowe stwarzają bowiem nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Pozwalają na bardzo łatwe formowanie łuków, skosów, wprowadzanie otworów o nietypowych kształtach, a nawet tworzenie elementów wypukłych.

Docieplone ściany keramzytowe idealnie akumulują ciepło, które następnie oddają pomieszczeniom, z kolei w okresie letnim tworzą we wnętrzu umiarkowany mikroklimat.

Podsumowując, należy stwierdzić, że prefabrykaty keramzytowe mają wiele zalet, które w zestawieniu z właściwościami technologii tradycyjnych jeszcze bardziej podkreślają ich atrakcyjność i okazują się bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o szybkość budowy.


Budowa domu z keramzytu – ściany

Prefabrykat keramzytowy posiada bardzo dobre właściwości. Odznacza się wysoką trwałością i wieloletnią żywotnością, określoną na minimum 200 do 300 lat. Producenci prefabrykatów udzielają na swoje wyroby 5 – letniej gwarancji.

budowa domu z keramzytu - szybki montaż ścian domu
Budowa domu z keramzytu – montaż ścian.

Gotowe elementy ścienne mają wysokość piętra. Doskonale nadają się do wznoszenia zarówno budynków jedno-, jak i wielorodzinnych, a także obiektów przemysłowych oraz wielokondygnacyjnych. Głównymi atutami tej bardzo chętnie stosowanej między innymi przez firmę Abakon technologii są:

  • bardzo szybki czas realizacji budowy,
  • nieograniczone możliwości kształtowania architektury,
  • gwarancja najwyższej jakości wykonanych prac i korzystnej ceny.

Jeśli lokalizacja nie pozwala na dojazd z prefabrykowanymi elementami ściennymi, możliwa jest budowa w technologii tradycyjnej, oczywiście z bloczków keramzytowych.

budowa domu z keramzytu - szybki montaż ścian domu
Dom z gotowych elementów – elementy domu na samochodzie.

Spółka Abakon już od ponad piętnastu lat zajmuje się budową obiektów z prefabrykatów keramzytowych. Mamy ogromne doświadczenie, którego efektem jest ponad 1100 nowych domów (grudzień 2020), jakie co roku powstają w całej Polsce. Powierzenie budowy firmie o tak znaczącym dorobku jest gwarancją profesjonalnej realizacji inwestycji bez stresu i wyrzeczeń.


Budowa domu z keramzytu i jej etapy opisujemy na stronie „Etapy budowy domu„.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com