Rodzaj dachu jest już ustalony w projekcie domu. Jego kąt nachylenia, materiał którym jest pokryty. Nie znaczy to, że nie mamy już wyboru. Warto poznać plusy i minusy różnych pokryć dachowych i omówić je z projektantem lub wykonawcą domu.
Dachówka – solidna tradycja
Domy tradycyjne kojarzą się nam z dachem pokrytym dachówką. Producenci prześcigają się w unowocześnianiu materiałów z jakich powstają dachówki, jak również w ich kształcie. Dzięki temu nawet domy według najnowszych projektów stylowo prezentują się z dachówkami. Niewątpliwym atutem dachówek jest ich trwałość. Najpopularniejsze są dachówki ceramiczne i betonowe. Dla niewprawnego oka wyglądają one niemal identycznie, zatem nie ma dużej różnicy estetycznej. Ceramiczne są zazwyczaj trwalsze, bardziej odporne na działanie wody i inne warunki atmosferyczne. Ich trwałość określa się nawet na 100 lat. Choć znane są budynki, w których ceramiczne pokrycie dachowe wielokrotnie przekroczyło ten wiek. Betonowe za to są wyraźnie tańsze. Oba rodzaje, co bardzo istotne, są ciężkie. Metr kwadratowy dachówki ceramicznej może ważyć od ok 30 kilogramów, nawet do 70 kg. Najcięższym rodzajem jest karpiówka. Bardzo ładna, w owalnym kształcie dachówka, wyjątkowo dobrze wygląda na dachach mansardowych. To znaczy o skomplikowanej konstrukcji, wielospadowych o łamanych połaciach. Karpiówka ma niewielkie rozmiary, ale ciężarem przewyższa inne modele. To wymaga odpowiednich zabiegów konstrukcyjnych i mocniejszej więźby oraz stropu. W zamian za to ciężka dachówka trudniejsza jest do zerwania przez wiatr.
Krycie blachą: szybkie i tanie.
Pod względem estetyki od dachówki wcale nie tak bardzo odstaje blachodachówka. Jest to nieco bardziej efektowna wersja blachy trapezowej. Oba pokrycia polegają na odpowiedni umocowaniu na łatach więźby obszernych arkuszy blachy. Blachodachówka ma kształt przypominający dachówki, co daje lepszy efekt wizualny, ale ma też swoje mankamenty. Połacie blachodachówki muszą być umiejętnie położone, tak żeby sąsiadujące arkusze szczelnie łączyły się. Minimalna nawet przerwa w łączeniu może spowodować przeciekanie dachu. Tym bardziej najlepiej powierzyć budowę domu specjalizującym się w tym firmom. Niewłaściwe ułożenie dachu z blachy może skutkować jeszcze jednym niepożądanym efektem. Połacie blachy mogą zostać łatwo poderwane przez silny wiatr. Po oderwaniu jednego arkusza, kolejne łatwiej pofruną z wichurą powodując dalsze uszkodzenia domu. Na niekorzyść pokrycia blachą działa też jej akustyka. Przy opadach deszczu lub gradu pod takim dachem tworzy się znaczny hałas. Oczywiście pomóc może staranne wygłuszenie, ale to generuje dodatkowe koszty. Również walory termiczne blachy są znacznie niższe, niż dachówek. Blacha szybko się nagrzewa i szybko wychładza. W gorące dni pod takim pokryciem błyskawicznie rośnie temperatura powietrza. Zimą jej izolacja nie zapewnia wystarczającego komfortu cieplnego i musi być uzupełniona znaczną warstwą ocieplenia.
Alternatywne pokrycia dachowe
Powyżej przedstawione zostały najważniejsze właściwości najpopularniejszych pokryć dachowych. Część osób budujących domy szuka jednak jeszcze innych rozwiązań. Trzeba przy tym zaznaczyć, że to, co najczęściej wybierane jest zazwyczaj najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Wszystkie inne opcje są już ponadstandardowe. Oznacza to, przeważnie że kosztują więcej i wymagają więcej pracy. Takim pokryciami są między innymi gont drewniany, trzcina, strzecha słomiana. Do łask wracają również domy o dachach płaskich. Takie dachy można zagospodarować jako dodatkową przestrzeń. Można urządzić na nim taras lub…ogród. To coraz popularniejsza forma tworzenia dodatkowych terenów zielonych. Sprawdza się jednak wyłącznie w centrach dużych miast, gdzie trudno o zieloną oazę. W naszym klimacie spora część roku jest deszczowa lub zimowa. W takich warunkach i w przypadku domów jednorodzinnych trudno decydować się na podobne eksperymenty. Tym bardziej, że budowa domu to duże przedsięwzięcie, podejmowane często raz w życiu. Wybierzmy zatem sprawdzone i polecane przez fachowców rozwiązania.