Sprawdź kredyt Wycena budowy
20.01.2021

Dom typu kostka i jego zalety.

Dom typu kostka – funkcjonalny projekt domu na miarę XXI wieku.

Domy „kostki” wywodzą się z założeń modernistycznych. Obecnie przestają się już kojarzyć z architekturą PRL-u, a zaczynają być wyznacznikiem energooszczędności oraz najnowocześniejszych trendów architektonicznych. Czy projekty domów z płaskim dachem mają przyszłość i jaki jest powód tego, że wracają one do łask? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Dom typu kostka – zalety.

dom typu kostka - Abakon Piatto 3

Nowoczesność i funkcjonalność to właśnie to, co wyróżnia współczesne projekty budynków w kształcie kostki. Prosta bryła, bardzo często z asymetrycznie rozmieszczonymi oknami oraz bardzo oszczędnym detalem, który w głównej mierze podporządkowany jest funkcjonalności samego wnętrza to doskonałe rozwiązanie dla małych, miejskich działek, gdzie każdy metr ma ogromne znaczenie.
Tego typu domy wyróżniają się płaskim dachem. Taki dach może być wykorzystany na wiele sposobów. Możemy stworzyć tam ogród lub taras wypoczynkowy.

Wąskie działki to problem wielu inwestorów, z którym projekt domu typu kostka radzi sobie doskonale – domy z płaskim dachem to zwykle budynki piętrowe, zajmujące o wiele mniej miejsca na działce niż domy parterowe ze skośnym dachem o tej samej powierzchni. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwia optymalny rozkład pomieszczeń na dwóch pełnych kondygnacjach budynku (nieograniczonych m. in. skosami na poddaszu). Dom z płaskim dachem daje nam więc większą elastyczność – pełna wysokość oraz duża powierzchnia pomieszczeń pozwala na aranżację pełnowartościowego mieszkania na drugiej kondygnacji (w przeciwieństwie do poddasza użytkowego o ograniczonej kubaturze).
Budowa takiego domu to także niższe koszty. Samo wykonanie stropodachu to mniejszy koszt (mniej skomplikowana konstrukcja w porównaniu do np. domów z dwuspadowym dachem.

dom typu kostka - Abakon Piatto 4

Dom typu kostka to także budowla, którą łatwo można rozbudować tak w pionie jak i poziomie.
Wielu inwestorów decydujących się na tego typu projekt wskazuje także na jego ponadczasowość oraz dyskretną elegancję, która nigdy nie wychodzi z mody. Projekty domów z płaskim dachem bardzo często wyróżnia nietypowa elewacja, która urozmaica prostą bryłę budynku – ciekawe, a jednocześnie efektowne zestawienia materiałów elewacyjnych świetnie odnajdują się w miejskiej zabudowie.
Ważną sprawą są także bardzo często wykorzystywane w takich projektach, niezwykle modne przeszklenia, nadające budynkowi nowoczesnego charakteru, a także zapewniające jak największą ilość naturalnego światła w domu.

Dom typu kostka z tarasem na dachu? Czemu nie!

Wąskie, miejskie działki bardzo często ograniczają możliwości aranżacji wymarzonego, przydomowego ogródka. Dom typu kostka z płaskim dachem może pomóc rozwiązać ten problem, przewidując wykonanie na stropodachu tarasu lub zielonego ogrodu. Takie rozwiązanie to przede wszystkim możliwość zagospodarowania całej dostępnej powierzchni, a jednocześnie sposób na to, aby nasz dom wyróżnił się na tle sąsiednich nieruchomości.

Zielony dach to także inne ważne zalety takie jak poprawa mikroklimatu oraz zminimalizowanie hałasu. Może to mieć ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o komfort życia, szczególnie na działkach zlokalizowanych w większych miastach.

Dom kostka – wady.

To wszystko co, w pełni zasłużenie, uznaliśmy za zalety może być zakwalifikowane jako wady. Płaski dach to konieczność usuwania śniegu zimą a także odpowiednie zaprojektowanie odwodnienia. Domy kostki to także wyraźne rozdzielenie pięter. Łatwa rozbudowa takiej konstrukcji nie zawsze pozwala na zmianę funkcji poszczególnych pomieszczeń. Trudniej tu o przesunięcia ścian czy zmianę położenia schodów.

Budować „kostkę” czy nie?

projekt domu Abakon Piatto 3

Prognozy dotyczące trendów budownictwie jasno pokazują, że głównym przedmiotem zainteresowań w nadchodzących latach będą przede wszystkim nowoczesne technologie, a także energooszczędność oraz minimalizm i prostota – domy typu kostka idealnie wpisują się w te przewidywania i z pewnością już za niedługo tego typu budynków będzie można spotkać o wiele, wiele więcej – czy wyprą one tak modne w ostatnich latach domy z poddaszem użytkowych i dwuspadowym dachem? Czas pokaże… Jednak naszym zdaniem tego typu domy mają dużą szansę stać się prawdziwym przebojem.

Prognozy dotyczące trendów budownictwie jasno pokazują, że głównym przedmiotem zainteresowań w nadchodzących latach będą przede wszystkim nowoczesne technologie. Także energooszczędność oraz minimalizm i prostota.

Domy typu kostka idealnie wpisują się w te przewidywania. Z pewnością już za niedługo tego typu budynków będzie można spotkać o wiele, wiele więcej. Czy wyprą one tak modne w ostatnich latach domy z poddaszem użytkowych i dwuspadowym dachem? Czas pokaże… Jednak naszym zdaniem dom typu kostka ma dużą szansę stać się prawdziwym przebojem.

Kostka z Abakonem

Nasza firma stworzyła dwa projekty domów kostek. Są to domy Abakon Piatto 3 i Abakon Piatto 4. Ich wizualizacje są ilustracją do niniejszego artykułu. Są to domy o nowoczesnej estetyce stworzone dla nietuzinkowych inwestorów. Budynki o ciekawej formie architektonicznej, z płaskim dachem i subtelnym wykończeniem. Wnętrza zostały zaprojektowane tak, by zawrzeć w sobie wszystkie niezbędne pomieszczenia i zapewnić komfort podczas korzystania z nich. Poniżej – gotowy dom Abakon Piatto 4. Dach jeszcze do zagospodarowania :))). Ewentualnego oczywiście.

zobacz stronę