Dom w stylu dworkowym – Abakon Portico

2021-01-20

Dom w stylu dworkowym ciągle ma swoich zagorzałych zwolenników gustujących w tradycyjne formie domu.

dom w stylu dworkowym
zobacz stronę

Przez ostatnie tygodnie, w naszej serii wpisów: „Domy z biura projektowego Abakon”, skupialiśmy się na projektach zupełnie nowoczesnych, lub takich, którym blisko do takiego miana. Pragniemy jednak przedstawić tu cały nasz dotychczasowy dorobek autorskich projektów. Nie zapominamy zatem i o tych, które pojawiły się w naszej ofercie już jakiś czas temu i wciąż budzą zainteresowanie naszych Klientów.

Tym razem spróbujemy przenieść się nieco w czasie, bo do tego właśnie nawiązuje bohater dzisiejszego artykułu. Poznajcie: Abakon Portico.

Dom w stylu dworkowym – ponadczasowa forma

Obok projektu Abakon Portico nie sposób przejść obojętnie. Ma swoich oddanych wielbicieli, ale są i tacy, u których budzi niechęć. Jak wiadomo- o gustach się nie dyskutuje, a obecność tego projektu w naszej ofercie tylko potwierdza, z jak dużą różnorodnością można spotkać się przeglądając nasze propozycje projektów.

Abakon Portico nawiązuje swoją formą do polskiego dworu. To dom parterowy, o nieskomplikowanym kształcie, na planie prostokąta. Dom ma dach kopertowy, z wysuniętymi z przodu i tyłu dodatkowymi daszkami, których pojawienie się ma tu zasadnicze znaczenie. Na froncie budynku mamy bowiem charakterystyczny portyk, wsparty na dwóch kolumnach. Pod nim znajduje się wejście do domu. Właśnie ten element architektoniczny stanowi o szczególnym charakterze projektu Portico.

dom w stylu dworkowym - abakon Portico

Fasadowe wejście wykształciło się jako nieodłączny element polskiego dworu w okresie klasycyzmu, kiedy to chętnie w budownictwie nawiązywano do form zaczerpniętych z okresu starożytności. Ta tendencja przeniknęła również na polską wieś, gdzie bogaci szlachcice mieli swoje gospodarstwa i budynki mieszkalne.

Na przestrzeni lat element portyku wpisał się w charakterystykę szlacheckich dworów. Od tego czasu, pojawiają się coraz to nowsze nawiązania do takiego stylu, w projektach już zupełnie współczesnych. Dokładnie tak powstał nasz dom w stylu dworkowym Abakon Portico. Na tyłach domu również znajdziemy fasadę kolumnową. Tym razem stanowi ona funkcjonalne zadaszenie nad znajdującym się tutaj tarasem i wyjściem do ogrodu.

Abakon Portico gotowy

Rzut oka do wnętrza

Powierzchnia użytkowa Portico, to niecałe 104 m2. Tak jak zostało już wspomniane, jest to dom parterowy o bardzo regularnym kształcie. Dzięki temu wnętrza są ustawne i sprzyjają zachowaniu ładu. W pomieszczeniu (wyjątkowo przestronnego) wiatrołapu projektant przewidział miejsce na pojemną szafę.

Stąd możemy dostać się bezpośrednio do pomieszczenia gospodarczego, które przeznaczyć możemy (w zależności od wybranego systemu ogrzewania), np. na kotłownię. Kolejna część, to hol, który prowadzi do bardziej prywatnej części domu lub w odwrotnym kierunku- ku części wspólnej. Tutaj mamy największe pomieszczenie- serce domu, czyli przestronny salon z kominkiem. Stąd wyjście na zadaszony taras i do ogrodu. Wysokie okna zapewniają dostęp wyjątkowo dużej ilości światła.

Abakon Portico - wnętrze

Kolejne pomieszczenie to duża i wygodna kuchnia, z dostępem do osobnej spiżarki. Vis a vis znajduje się jadalnia. Przy salonie mamy również pomieszczenie z WC- wygodna opcja podczas przyjmowania gości. Wspominana część prywatna mieszkańców, to trzy wygodne pokoje, a w każdym z nich miejsce na osobną zabudowę z szafą. Komfort potęguje tu druga, znacznie większa łazienka, której metraż pozwala na umieszczenie zarówno dużej wanny jak i prysznica.

Projekt Abakon Portico, może zachwycić nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale również przemyślanym i bardzo proporcjonalnym układem wnętrz. To, czy wybierzemy równie „klasyczny” wystrój wnętrz, czy jednak nadamy im bardziej współczesny design, zależy tylko od naszych upodobań i wyobraźni. Obie drogi mogą stworzyć niezwykle ciekawe wrażenie, bo do tego właśnie inspiruje ten wyjątkowy projekt.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com