Nowoczesne domy energooszczędne to dzisiaj konieczność. Zmiana przepisów budowlanych skłania do takiego wyboru – budowa domów energooszczędnych z nami to dobry wybór.
Budowa domu to bardzo często jeden z ważniejszych momentów w naszym życiu. Nic dziwnego to nie tylko skomplikowane logistycznie, ale także poważne zadanie, wymagające ogromnych nakładów, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych.
Budując dom tworzymy przecież swój azyl, swoje nowe miejsce na ziemi. Jednak budowa domu to przede wszystkim ogromna inwestycja pod względem finansowym. Niejednokrotnie jest to największy wydatek naszego życia, okupiony latami oszczędzania lub wieloletnim kredytem.
Dlatego pomimo całego ładunku emocjonalnego, który towarzyszy temu zadaniu podczas budowy warto kierować się rozumem, nie sercem. I wziąć pod uwagę aspekty praktyczne – takie jak finanse. I nie chodzi jedynie o koszty samej budowy.
Wiadomo, że nikt nie chce przepłacić. Ale także o to, aby budynek nie generował ogromnych kosztów utrzymania, kiedy już się do niego sprowadzimy. Myśląc odpowiedzialnie i przyszłościowo powinniśmy zrobić wszystko, aby nasz dom był ekonomiczny w utrzymaniu.
Troska o ekologię i racjonalne podejście do użytkowania energii to trend, który od kilku lat jest obecny niemal we wszystkich dziedzinach naszego życia. I bardzo dobrze bo o planetę, na której żyjemy warto dbać dla kolejnych pokoleń. Jednak w przypadku domów trend ten znajduje swoje odzwierciedlenie także postaci innego aspektu – ekonomicznego.
Budowa domów energooszczędnych to wymierne korzyści dla ich posiadaczy, zauważalne już od samego początku. I choć czasami chcąc zaoszczędzić czujemy pokusę, aby wybudować dom jak najtaniej, to powinniśmy taką decyzję przemyśleć.
To co najtańsze teraz – na etapie budowy, może okazać się bardzo drogie już za chwilę w utrzymaniu. Do tego stopnia, że po kilku latach i podliczeniu poniesionych koszów, których mogliśmy uniknąć decydując się na energooszczędną wersję budowli, gorzko pożałujemy podjętej decyzji.
Wszystko zgodnie ze starym powiedzeniem, że „chytry dwa razy traci”. I nie chodzi tu o to, abyśmy wydali jak najwięcej, ale byśmy dokładnie przeanalizowali nie tylko koszty budowy, ale także późniejszego utrzymania domu.
Taka racjonalna analiza finansowa, pokaże nam czarno na białym, że jeśli zdecydujemy się na inwestycję w pewne rozwiązania, poniesione koszty zwrócą się nam już w ciągu kilku lat. Objawiając się w postaci oszczędności środków przeznaczanych na utrzymanie naszego gospodarstwa domowego. Do tego wszystkiego dochodzi także świadomość, że działamy w zgodzie z naturą, chroniąc środowisko naturalne i minimalizując szkodliwą działalność człowieka. Już na wstępie brzmi atrakcyjnie, prawda?
Wiele osób czytających ten artykuł, będących laikami w dziedzinie budownictwa może zadawać sobie pytanie – „ale o co chodzi?” lub „czym właściwie jest energooszczędny dom?”. Budynek zasługujący na takie miano powinien posiadać kilka cech. Energooszczędny dom to taki, w którym zastosowane materiały i rozwiązania pozwalają na ograniczenie strat energii do poziomu minimalnego.
Zastosowanie materiałów budowlanych wysokiej jakości, odpowiednio dobrana izolacja cieplna, sprawny system wentylacyjny i ochrona tak zwanych mostków termicznych czyli newralgicznych miejsce przez które z budynku w niekontrolowany sposób ucieka ciepło, takich jak na przykład okna, łączenia ścian, ściany piwnic czy też kominy – to wszystko pozwala na ogromne oszczędności.
Przede wszystkim chodzi tu zatem o przeciwdziałanie utraty ciepła. Pozwala to na duże oszczędności w zakresie wydatków ponoszonych na koszty ogrzewania. Specjaliści twierdzą, że stanowią one nawet 65% całościowych kosztów utrzymania domu.
Już na samym wstępie poruszone zostały dwa argumenty przemawiające za budową energooszczędnego domu: aspekt finansowy oraz troska o środowisko. Czas rozwinąć temat i szczegółowo omówić argumenty przemawiające na rzecz takich domów. Ciągle pojawiający się w mediach temat podwyżek cen energii i ciepła może nie spędzać nam snu z powiek. Oczywiście jeśli staniemy się posiadaczami domu energooszczędnego.
Takie budynki zużywają niemal pięciokrotnie mniej energii grzewczej. W tym miejscu wiele osób z pewnością podniesie kwestię droższych kosztów budowy. I faktycznie zastosowanie rozwiązań energooszczędnych pozwalających w przyszłości na oszczędności jest nieco droższe. Z roku na rok ta różnica w cenie się zmniejsza.
Domy energooszczędne zyskują na popularności i stają się synonimem nowoczesnego budownictwa. Już w tym momencie chcąc zbudować dom energooszczędny nie musimy liczyć się z ogromnymi kosztami. Cena budowy będzie tylko o 3-5% wyższa niż w przypadku budynku standardowego.
W obowiązującym w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej prawie budowlanym dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła dla przegród budowlanych ulegają ciągłym zaostrzeniom. Decydując się już teraz na budowę domu energooszczędnego zyskujemy pewność, że jego stan techniczny będzie zgodny z normami prawnymi.
Dobrze wybudowane energooszczędne budowle, będą spełniały te normy jeszcze przez długi czas. A co za tym zachowają swoją wartość rynkową. Będą atrakcyjniejsze dla potencjalnych kupców, w przypadku podjęciu decyzji właścicieli o ich sprzedaży. Warto także szczegółowo przedstawić jak wygląda sprawa opisanych już wcześniej oszczędności na rachunkach.
Wiele osób może się obawiać, że są to jedynie obietnice bez pokrycia. Zwykły chwyt marketingowy mający na celu zachęcenie klientów do budowania budynków o kilka procent droższych niż standardowe. Dla niedowiarków garść suchych faktów liczbowych.
Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku, w przypadku tradycyjnego projektu poza klasą oszczędnościową wynosi minimum 70 kWh m²/rok. Podczas gdy w przypadku domów energooszczędnych może to być jedynie 30 kWh m²/rok, a nawet 15 30 kWh m²/rok (mówimy wówczas o domu niskoenergetycznym). Biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny energii oszczędności mogą okazać się znaczne.
Oszczędności mogą mieć także inny wymiar. Chodzi o unijne dotacje i dopłaty. Są one dostępne dla osób kupujących lub budujących energooszczędny dom lub też modernizujących swój budynek w tym kierunku. Warto dowiedzieć się czy taka pula funduszy unijnych nie jest aktualnie pożytkowana i czy spełniamy warunki, aby z niej skorzystać.
W poprzednich latach dofinansowanie budowy domu energooszczędnego, zależnie od klasy oszczędności, mogło wynosić nawet od 30 do 50 tysięcy złotych. Warto więc zainteresować się tym tematem. Jeśli sami nie umiemy wyszukać stosownych informacji, udać się do najbliższego punktu informacji o funduszach unijnych.
Budowa domów energooszczędnych to przejaw świadomego stylu życia i standard w wielu państwach. W Polsce budowa takich domów staje się coraz bardziej popularna, a same budynki uważane są za przejaw nowoczesności.
Domy energooszczędne są nowoczesne, a co za tym idzie postrzegane jako modne. Kolejna kwestia to przytoczone już we wstępie kwestie ekologiczne. Nawet jeśli nie poczuwamy się do obowiązku troski o naszą planetę to na pewno nie będzie przeszkadzać nam jeśli przy okazji naszych oszczędności finansowych zrobimy dla niej coś dobrego.
Dzięki zużywaniu mniejszej ilości energii na codzienną pracę urządzeń gospodarstwa domowego i oświetlenie, budynki energooszczędne przyczyniają się do zmniejszenia ilości emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Korzystanie z rozwiązań umożliwiających spożytkowanie energii odnawialnej jest korzystne zarówno dla naszych portfeli, jak i dla środowiska naturalnego. Na koniec pozostaje jeszcze jeden ważny argument przemawiający za budową energooszczędnego domu – nasze zdrowie.
Dzięki racjonalnemu rozmieszczeniu wentylacji i szczelności energooszczędnych budynków, w ich przypadku zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia wilgoci, pleśni i grzybów, tak szkodliwych dla naszego zdrowia, a bardzo często zauważanych zbyt późno. Szczególnie u najmłodszych mieszkańców domu mogą się pojawić już pierwsze skutki przebywania w ich bliskości takie jak – alergie czy też napady astmatyczne.
Planując budowę i wybierając plan naszego przyszłego domu warto zapytać swojego architekta czy też wybraną firmę budowlaną o domy energooszczędne. Jeżeli plan jednego z nich przypadnie nam do gustu do tego stopnia, że czytanie i analiza przytoczonych w niniejszym artykule argumentów przemawiających za tą techniką budowania okażą się zbyteczne.
Być może decyzja o budowie takiego domu zostanie podjęta ze względów pragmatycznych, po przeanalizowaniu wydatków i wszystkich „za” i „przeciw”. A może zaważą względy „wizerunkowe”. Jeśli w naszej okolicy jest dużo takich domów nie będziemy chcieli odstawać na tym tle od sąsiadów. Wtedy budowa domu energooszczędnego wyda się nam naturalna.
Nieważne z jakich powodów decydujemy się na budowę domów energooszczędnych. Pozytywne skutki takiej decyzji odczujemy zarówno nie tylko my sami, w postaci oszczędności finansowych bo to dom tani w utrzymaniu. Odczuje to także nasza planeta, którą zachowamy w lepszym stanie dla przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków.
Domy energooszczędne – to przyszłość.