Sprawdź kredyt Wycena budowy

Blog

24.01.2021

Domy wielopokoleniowe – Abakon Duo.

Domy wielopokoleniowe mają swoich zwoleników w różnych grupach wiekowych.

domy wielopokoleniowe - abakon duo

Przedstawiamy ciąg dalszy artykułów z serii dotyczącej projektów pochodzących z naszego biura projektowego Abakon. Dziś przyglądamy się dwóm projektom z serii Abakon DUO. To nasza kolejna już propozycja domów, których bryła utrzymana jest w stylistyce „nowoczesnej stodoły”.

Prosty kształt, dach dwuspadowy, bezokapowy – to główne cechy projektów tego typu. Wyróżnia je niepowtarzalny design, łączący nawiązanie do tradycji ze współczesną technologią budowy. Jakie jeszcze są projekty Abakon DUO? To wyjaśniamy w poniższym artykule.

Domy wielopokoleniowe – Abakon DUO

Projekt Abakon DUO nie bez przyczyny nosi swoje miano. Zamysłem projektanta było stworzenie komfortowej przestrzeni dla rodziny, która jest większa, przykładowo – wielopokoleniowa.

Zastosowano więc tutaj zupełnie niestandardowe w porównaniu z innymi projektami z naszej pracowni rozwiązanie. W Abakon DUO mamy bowiem dwie osobne przestrzenie mieszkalne. Pierwsza z nich, stanowi główną, a zarazem większą bryłę, której powierzchnia użytkowa parteru wynosi ponad 46 m2, a poddasza niemal 37 m2. Druga część domu, to zasadniczo osobne, choć wciąż „przytulone” do dużej bryły mieszkanie. Tym razem parterowe, o powierzchni prawie 42 m2.

Jest to optymalne rozwiązanie dla osób, które pragną spełnić marzenie o własnym domu, a jednocześnie przewidują przestrzeń mieszkalną dla swoich rodziców lub dziadków.

Dwie przestrzenie

Domy wielopokoleniowe to dwie przestrzenie. Oprócz komfortu, wynikającego z układu, gdzie oba pokolenia mają własne, niezależne przestrzenie życiowe takie rozwiązanie niesie również ze sobą korzyści finansowe. Mieszkanie pod jednym dachem jest w porównaniu z kosztami, jakie wiązałyby się z utrzymaniem dwóch domów, bądź dodatkowego mieszkania jest po prostu bardziej opłacalne.

Projekt Abakon DUO zakłada wspólną część domu, jakim jest wejście i wiatrołap. Stąd możemy dostać się do część głównej lub do mniejszej -tzw. senioratki. Zatrzymajmy się na chwilę właśnie tutaj. Dla zapewnienia wygody i bezpieczeństwa seniorów ta przestrzeń mieszkalna zamyka się w przestrzeni parteru.

Mamy tu duży salon połączony z otwartą kuchnią i częścią na jadalnię, wygodną sypialnię, w której przewidziano miejsce na pojemną szafę, a także funkcjonalną łazienkę. Projektant przewidział tu dwa wyjścia na taras, co sprawia, że do wnętrza wpada więcej światła. Ułatwia to dostęp do przestrzeni ogrodu.

domy wielopokoleniowe - abakon duo
zobacz stronę

Główna część domu- podzielona na parter i poddasze zaprojektowana została zgoła inaczej. Mamy tu wyraźny podział na część wspólną- dzienną, która znajduje się na parterze, oraz część bardziej prywatną- na poddaszu. Na parterze umieszczona została toaleta, oraz obszerny salon z jadalnią oraz wnęką kuchenną. Na poddaszu natomiast są trzy sypialnie, w tym jedna połączona z wygodną garderobą oraz łazienka z wanną.

domy wielopokoleniowe - abakon duo

Co jeszcze warto podkreślić, jeśli mowa o tym projekcie? Z pewnością fakt, że jego nieduże rozmiary pozwalają na realizację takiego domu prawie na każdej działce.

Abakon DUO Mini

Drugą propozycją tej serii, stworzoną przez projektantów Abakon, jest projekt: Abakon DUO Mini. Nazwa może być w tym przypadku nieco myląca. Nie jest to bowiem zmniejszona wersja swojego poprzednika. Jest to dom utrzymany w podobnej stylistyce, jednak pod wieloma względami różniący się od pierwszej wersji DUO.

abakon duo  mini
Domy wielopokoleniowe – Abakon Duo Mini
zobacz stronę

Powierzchnia użytkowa Abakon DUO Mini wynosi ponad 84 m2. Tym razem mamy tu projekt, którego bryła jest bardzo prosta- na planie prostokąta. Oryginalności temu projektowi nadaje w szczególności ściana frontowa, której część parterowa jest jakby cofnięta względem poddasza. Tworzy to ciekawy efekt, dzięki któremu dom jest jeszcze bardziej nowoczesny.

abakon duo - realizacja
Domy wielopokoleniowe – Abakon Duo Mini

Wchodząc do środka, w części wiatrołapu znajdziemy funkcjonalną szafę. Stąd też możemy dostać się do pomieszczenia gospodarczego. Idąc dalej mamy niewielką toaletę, a po drugiej stronie pokój, który w projekcie został przewidziany jako gabinet. Nic nie stoi na przeszkodzie by była to także sypialnia.

Tu również świetnie zmieści się pojemna szafa. Dalszą część parteru stanowi część dzienna- czyli salon, jadalnia i wnęka kuchenna. Mamy tu dużo przeszkleń, dzięki czemu przestrzeń jest jasna i komfortowa. Co znajdziemy na poddaszu? Są tu trzy sypialnie, osobne pomieszczenie na garderobę, a także duża łazienka z wanną i prysznicem.

Oba projekty z rodziny Abakon DUO to propozycja dla osób szukających oryginalnych rozwiązań i niepowtarzalnego charakteru. To projekty, które wspaniale nadają się do wyprowadzania indywidualnych połączeń kolorystycznych elewacji oraz dachu.

Domy wielopokoleniowe są propozycją dla chcących zachować więź rodzinną przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów utrzymania domu.