Przylgowe, bezprzylgowe, ukryte, przesuwne, drewniane, szklane, z podcięciem lub bez … Wybór jest ogromny! Jak wybrać drzwi wewnętrzne, by nie tylko ładnie wyglądały, ale spełniały również swoją funkcję? O tym w dzisiejszym wpisie!
Drzwi wewnętrzne przylgowe lub bezprzylgowe
To jeden z pierwszych podziałów, których możemy dokonać. Czym różnią się drzwi z przylgą od tych bez? Różnica widoczna jest gołym okiem. Przylgowe to te bardziej tradycyjne, w których zawiasy są widoczne. Po zamknięciu takich drzwi skrzydło zachodzi na ościeżnicę tworząc charakterystyczny uskok. W modelu bezprzylgowym skrzydło tworzy z ościeżnicą jedną płaszczyznę, a zawiasy nie są widoczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi stają się bardziej minimalistyczne i mniej zauważalne. Ten rodzaj wybierają najczęściej wielbiciele nowoczesnych wnętrz. Jest to zdecydowanie droższa opcja.
Ościeżnica regulowana czy stała?
Kolejne pytanie, które należy sobie zadać przed wyborem drzwi wewnętrznych. Wspomniana już wcześniej ościeżnica to rama, do której za pomocą zawiasów przymocowane jest skrzydło. Wyróżniamy dwa rodzaje ościeżnic – stałą i regulowaną. Wybierając pierwsze rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że nie mamy żadnej możliwości regulacji ościeżnicy, przez co jej montaż staje się trudniejszy. Ościeżnica stała częściej pojawia się w istniejących już budynkach. Ościeżnica regulowana daje nam możliwość dopasowania do otworu drzwiowego. Ma określony zakres regulacji, dlatego przez zakupem należy dokładnie sprawdzić, jak duży jest otwór drzwiowy, aby zakres regulacji nie okazał się zbyt mały. Ościeżnica regulowana jest bardziej popularna nie tylko ze względu na łatwiejszy montaż, ale również walory estetyczne. Tworzy wokół drzwi dekoracyjną ramkę, dzięki czemu stają się one elementem dekoracyjnym.
Drzwi prawe i lewe, czyli kierunek otwierania drzwi wewnętrznych
Sytuacja, w której drzwi po otwarciu otwierają się w złym kierunku, zasłaniając np. włącznik światła czy uderzając do meble, zdarza się często. Aby jej uniknąć wystarczy dobrać model pod kątem kierunku otwierania. Jak rozpoznać drzwi prawe od lewych? W przypadku opcji przylgowej wystarczy popatrzeć na to, po której stronie widoczne są zawiasy. Jeśli są po prawej, to drzwi są prawe. Jeśli mamy model bezprzylgowy, w którym zawiasów nie widać, należy przeprowadzić mały test. Wystarczy stanąć przed drzwiami tak, by otwierać je do siebie. Jeśli otworzą się na lewą stronę to mamy do czynienia z drzwiami lewymi. Zasadę obrazuje poniższa ilustracja:
Konstrukcja, czyli z czego są zrobione
Tak jak wspomnieliśmy na początku, drzwi wewnętrzne spełniają nie tylko funkcję użytkową, ale również estetyczną. Producenci stolarki drzwiowej oferują szeroki wachlarz modeli wykonanych z rożnych materiałów. Które spotkamy najczęściej?
- płyta wiórowa – najtańsza z dostępnych na runku opcji. To produkt drewnopochodny, która powstaje w wyniku sprasowania wiórów drzewnych w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia i temperatury. Wióry są sklejane ze sobą specjalnym klejem, a następnie oklejanie w przeróżnych kolorach i strukturach.
- płyta MDF – to wzmocniona płyta wiórowa. Charakteryzuje się większą wytrzymałością i odpornością na uderzenia. Drzwi z MDF będą też znacznie cięższe, niż te ze zwykłej płyty wiórowej. Cechują się też lepszą izolacyjnością akustyczną. Mogą być wykończone dowolną farbą kryjącą, olejem, okleiną fornirową czy laminatem – wybór jest ogromny. Drzwi z MDF mają jednak tendencję do absorpcji wilgoci- w kontakcie z wodą mogą puchnąć.
- drewno – do produkcji modeli drewnianych używa się drewna ciętego, a następnie klejonego warstwowo, aby otrzymać produkt o odpornej i wytrzymałej konstrukcji. Można je wykończyć bejcą, olejem czy fornirem. Najczęściej możemy spotkać drzwi bukowe, dębowe, sosnowe lub mahoniowe. Opcja drewniana jest lżejsza, niż z MDF, dzięki czemu nie obciążają tak mocno zawiasów. Drzwi o drewnianej konstrukcji są zdecydowanie droższe, choć bardziej podatne na zadrapania czy uderzenia.
- szkło – szklane drzwi są wykonane z hartowanego i laminowanego szkła, które jest bardzo odporne na uderzenie. W razie stłuczenia takie szkło kruszy się i nie powstają żadne duże odłamki, które mogą stanowić zagrożenie. Ich zaletą jest to, że przepuszczają sporo światła, dzięki czemu pomieszczenia są jaśniejsze.
Decydując się na drzwi wewnętrzne warto wziąć pod pomieszczenie, w której stolarka się znajdzie. W przypadku drzwi łazienkowych z przeszkleniami warto wybrać szybkę mleczną, która zapewni więcej prywatności. Drzwi łazienkowe powinny również mieć podcięcie wentylacyjne lub otwory, dzięki którym przepływ powietrza będzie zapewniony.
Drzwi, których nie widać
Ciekawym rozwiązaniem są modele z ukrytą ościeżnicą. Takie drzwi wewnętrzne są praktycznie niewidoczne, dzięki czemu udaje się uzyskać jednolitą powierzchnię. Jedynym widocznym elementem są klamka oraz cieniutka szczelina wokół skrzydła. Są idealnym elementem nowoczesnych wnętrz. Można je pomalować w kolorze ścian lub zdecydować się na nietypowe wykończenie fornirem lub mikrocementem, tworząc w tej sposób nietypową aranżację.