Ergonomiczna kuchnia – jak zaprojektować?

2021-01-19
okna w kuchni

Wreszcie nadszedł czas na wykańczanie i urządzanie wnętrz domu naszych marzeń. Kuchnia, bo o niej będzie dzisiaj mowa, często jest nie tylko najtrudniejsza do zaprojektowania, ale też niestety najdroższa. Kuchnia powinna spełniać nasze oczekiwania estetyczne, ale przede wszystkim – ma być ergonomiczna. Co się za tym kryje i jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?

Ergonomia w kuchni

Żeby dobrze zrozumieć to zagadnienie, warto wyobrazić sobie, że stoimy w kuchni i przygotowujemy makaron z sosem pomidorowym. Co robimy? Najpierw wyciągamy garnek, wlewamy do niego wodę i stawiamy na kuchence. Wyciągamy patelnię, na której podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulkę z czosnkiem. Dosypujemy zioła i mieszamy. Myjemy pomidory pod wodą, nacinamy delikatnie skórkę, a następnie zalewamy je wrzątkiem – przyda się jakaś miseczka. Sparzone pomidory obieramy ze skórki i kroimy na kawałeczki. Dodajemy pomidory na patelnię, całość mieszamy, doprawiamy i przykrywamy. W tym czasie woda się zagotowała, więc możemy wsypać makaron. Kilka minut i gotowe – wyciągamy sitko i odcedzamy makaron, który możemy już przełożyć na talerz. Nakładamy sos i świeżo starty parmezan. Wyciągamy z szuflady sztućce, bierzemy talerz i idziemy do stołu – smacznego!

Teraz decydując się na budowę domu z ABAKON otrzymasz ekstra bonus:
zniżkę na projekt i realizację kuchni marzeń, o wartości 1000 zł (+ aktualne promocje) od STUDIO KUCHNI BRW PREMIUM!


Zobacz

Jedno proste danie wymaga od nas wykonania wielu rożnych czynności. Zdaniem specjalistów, ergonomia w kuchni pozwala na zaoszczędzenie czasu potrzebnego na gotowanie nawet o 60% ! 

Ergonomia w kuchni to przemyślane rozmieszczenie sprzętów kuchennych tak, by stworzyć tzw. Trójkąt roboczy.

To odpowiednie odległości między zlewem, kuchenką a blatem roboczym. To przybory kuchenne, które są pod ręką, gdy ich potrzebujemy i właściwe oświetlenie, by zamiast marchewki, nie uciąć kawałka palca. Ergonomia w kuchni to również wysokość blatów dopasowana do naszego wzrostu. Wszystko po to, by gotowanie i przygotowanie posiłku było szybsze i sprawne.

Oświetlenie

Sprawa jest prosta – innego światła potrzebujemy do jedzenia posiłku, innego do jego przygotowania. W tym drugim przypadku, warto zadbać o odpowiednie doświetlenie blatu roboczego, np. umieszczając listwy led pod szafkami. Dzięki temu mamy pewność, że nie będziemy sami sobie zasłaniali światła, które jest na suficie. Nie znaczy to, że możemy z niego zrezygnować – nic bardziej mylnego. Główne oświetlenie sufitowe przyda się na pewno! Jeśli mamy wyspę kuchenną, nad nią również powinna znaleźć się jakąś lampa. Wybierając okap kuchenny możemy znaleźć modele, które posiadają już lampkę. Dzięki temu stojąc przy kuchenne światło dokładnie pokaże, co kryje się w garnku 🙂

Zdecydowaliśmy się na oświetlenie pod szafkami, lampę wiszącą nad wyspą i mocne oświetlenie na suficie. Dodatkowo pojawi się delikatnie światło wzdłuż szafek przy podłodze, które pełnić ma funkcję estetyczną. Nasza kuchnia będzie otwarta na salon, więc takie subtelne oświetlenie nada przyjemnego klimatu, a nie będzie przy tym nachalne.

Układ kuchni ergonomicznej

W zależności od naszych gustów i możliwości pomieszczenia, możemy wybrać różny układ kuchni. Kuchnia z wyspą, w kształcie litery L, U lub G, kuchnia otwarta, jednorzędowa, dwurzędowa… Możliwości jest bardzo dużo.

ergonomiczna kuchnia

Ergonomiczna kuchnia w naszym projekcie

W przypadku naszego projektu, Abakon 2018 SE, zdecydowaliśmy się układ zbliżony do litery U. Nietypowym rozwiązaniem będzie przeniesienie lodówki do spiżarki pod schodami, dzięki czemu zyskamy więcej szafek w wysokim słupku. Drugim rozwiązaniem, z którym nie spotkałam się nigdy wcześniej, jest umieszczenie zmywarki wyżej – dzięki temu nie będę musiała się schylać, żeby zapakować lub wypakować zmywarkę. Czy to się sprawdzi? Czas pokaże. Na koniec projekt naszej kuchni marzeń:

ergonomiczna kuchnia - wizualizacja
Kuchnia ergonomiczna – wizualizacja

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com