Systemy ogrzewania domu – instalacja centralnego ogrzewania, gazowa czy elektryczna, zajmuje niewielką przestrzeń. Nie wymagają budowy kotłowni i składu opału. Gwarantują wysoki komfort użytkowania oraz są ekologiczne.
System ogrzewania elektrycznego tworzą niezależne źródła ciepła montowane w każdym ogrzewanym pomieszczeniu. Zaletą tego systemu jest niska cena i niewielka ilość miejsca, jaki zajmuje: brak komina spalinowego oraz rur grzewczych.
System elektryczny polecamy do niewielkich domów, które nie generują dużych strat ciepła i w przypadku kiedy nie można podłączyć działki do sieci gazowej.
Koszt wykonania ogrzewania elektrycznego jest znacznie niższy od wykonania instalacji centralnego ogrzewania z piecem gazowym, jednak trzeba się liczyć z wyższymi wydatkami na ogrzewanie.
Systemy ogrzewania:
W przypadku ogrzewania elektrycznego ciepła woda przygotowywana jest w elektrycznym ogrzewaczu Atlantic OPRO+V o pojemności 120 litrów.
Ogrzewanie elektryczne cieszy się dużą popularnością w Czechach.
Najczęściej wybierane ogrzewanie.
To najczęściej wybierane ogrzewanie, które zapewnia dużą swobodę użytkowania. Nie wymaga specjalnego pomieszczenia , kocioł gazowy umieszczamy w kuchni lub pomieszczeniu gospodarczym. Współpracuje z ogrzewaniem wodnym podłogowym i grzejnikami płytowymi.
W domach montujemy kocioł gazowy dwufunkcyjny (zasilanie grzejników i przygotowanie ciepłej wody użytkowej) kondensacyjny BERETTA Quadra Green 25 C.S.I.. Grzejniki płytowe Kermi therm-X2 Profil pozwalają na szybkie przekazanie ciepła do pomieszczeń oraz umożliwiają oszczędność energii do 11%. Użyta w therm-x2 opatentowana technologia x2 z większym o 100% udziałem promieniowania zapewnia optymalne oddawanie ciepła. Stosujemy je razem z ogrzewaniem gazowym.
Kocioł jest centralnym źródłem ciepła, z którego za pomocą systemu przewodów rozprowadzamy czynnik grzewczy. Następnie ciepło jest oddawane do pomieszczeń za pośrednictwem powierzchni grzewczej (grzejników, podłogi grzewczej).
Kocioł gazowy nie wymaga specjalnego pomieszczenia, możemy go umieścić np. w kuchni lub pomieszczeniu gospodarczym. Koszty montażu będą wyższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego ze względu na konieczność budowy komina oraz doprowadzenia rur grzewczych.
Wiszące kotły gazowe niekondensacyjne firmy Vaillant:
W przypadku kotła jednofunkcyjnego ciepła woda przygotowywana jest w zasobniku OKC 125 o pojemności 125 litrów.
Oferujemy kotły z zamkniętą komorą spalania (wersja turbo). Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z wnętrza domu, dlatego konieczne jest zapewnienie jego dopływu z zewnątrz. Do kotłów z zamkniętą komorą powietrze jest doprowadzamy specjalnym przewodem spoza budynku, co eliminuje ryzyko wychłodzenia budynku. Kotły z zamkniętą komorą są szczelne, zatem uniemożliwiają wydostawanie się gazu i spalin do pomieszczeń.
Energooszczędne grzejniki profilowane Kermi z podłączeniem dolnym i głowicami termostatycznymi.
Technologia therm-x2, działająca na zasadzie przepływu szeregowego, pozwala skrócić czas nagrzewania do 25% i uzyskać do 100% większy udział promieniowania. W efekcie powoduje to oszczędność energii sięgającą 11%, przy jednoczesnym wysokim komforcie cieplnym.
Powierzchnia grzejnika jest pokryta wysokiej jakości lakierem w dwóch warstwach. Standardowo dostępne w kolorze białym oraz w palecie kolorów dodatkowych.
Ogrzewanie, w którym podłoga pełni funkcję grzejnika, znane było już w czasach antycznych. Początkowo było luksusem, dziś cieszy się rosnącą popularnością. Technologia polega na ułożeniu na stropie izolacji cieplnej, przeciwwilgociowej i rur grzewczych, na które wylewany jest jastrych cementowy. Do wykończenia podłogi stosuje się pokrycia ceramiczne i panele podłogowe przystosowane do ogrzewania podłogowego.
Podłoga może być jedyną powierzchnią grzewczą w pomieszczeniu lub może być uzupełniona o ogrzewanie grzejnikowe.
Temperatura na powierzchni podłogi nie jest wyczuwalna (około28,6oC), jednocześnie zapewnia korzystny pionowy rozkład temperatury.
Powietrze na dole pomieszczenia jest cieplejsze, a u góry nieco chłodniejsze. W efekcie komfort cieplny jest najwyższy.
Zalety ogrzewania podłogowego:
Folie grzewcze MAXECO to najnowocześniejszy system niskotemperaturowego, wielkopowierzchniowego ogrzewania elektrycznego.
Jest to jedyna w swoim rodzaju folia grzewcza wykonana w nanotechnologii zapewniająca szerokie możliwości zastosowania.
Folia grzewcza MAXECO emituje długofalowe promieniowanie podczerwone, oznaczane, jako promieniowanie IR-C o długości fali 3-100 μm, bez widzialnego udziału światła. Fale te przechodzą przez powietrze bez jakichkolwiek ograniczeń. W energię cieplną przekształcają się dopiero, kiedy dochodzą do powierzchni takich przedmiotów, jak ściany domu, meble.
Wydzielane ciepło szybko staje się odczuwalne, przy równoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
Aby skutecznie wykorzystać zalety i możliwości kominka trzeba go dobrze zaplanować. Użycie tego ogrzewania skutecznie obniża roczne koszty ogrzewania domu. Pierwsze czy ostatnie dni zimy, dni cieplejsze, nie będą wymagały zastosowania droższych źródeł ogrzewania w jaki będzie nasz dom wyposażony.
Uniezależniamy się jednocześnie od dostaw energii. Żadne awarie sieci nie będą dla nas przeszkodą w ogrzaniu domu. Dodatkową zaletą jest szybkość uzyskania efektu ogrzania. Wystarczy na to kilka minut. Wydatek kilku tysięcy złotych na taki kominek z pewnością zostanie zrekompensowany oszczędnościami na ogrzewaniu na przestrzeni kilku lat.
Tradycyjny wkład kominkowy skutecznie ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym się znajduje. Dopiero zastosowanie płaszcza wodnego pozwala na przekazywanie zgromadzonego ciepła do instalacji ściennej czy podłogowej.
Kominek z płaszczem wodnym może być głównym lub uzupełniającym źródłem ogrzewania naszego domu.
Ogrzewanie energią emitowaną przez słońce.
Panele fotowoltaiczne to źródło darmowej, zielonej energii. Wykorzystujemy je do otrzymywania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych: moduły monokrystaliczne i moduły polikrystaliczne.
Instalacja centralnego ogrzewania ma istotny wpływ na koszt utrzymania naszego domu. Systemy ogrzewania domu generują różne koszty.
Zobacz także nasz mini cykl poświęcony ogrzewaniu domów jednorodzinnych „Jak tanio ogrzać dom?”: