Budując dom często dbamy o to, by był odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą i włamaniem. Ubezpieczamy go przed pożarem lub powodzią. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu dla większości z nas budowa domu to inwestycja życia. Często jednak bagatelizujemy ryzyko zniszczenia, które może powstać w wyniku uderzenia piorunem w dom. Instalacja odgromowa rozwiązuje ten problem, jednak czy warto w nią inwestować? Jak działa taka ochrona?
Przede wszystkim warto podkreślić, że w większości przypadków budynków jednorodzinnych prawo budowlane nie nakłada na Inwestora obowiązku wykonania takiej instalacji. Przepisy wskazują jednak kilka sytuacji, w których będziemy musieli zdecydować się na odgrom:
Instalacja odgromowa jest dość prosta w swojej budowie. Składa się z trzech elementów: zwodów poziomych i pionowych montowanych na dachu, przewodów odprowadzających (które mogą być wykonane pod elewacją, dzięki czemu nie są widoczne) oraz uziomów, najczęściej wykonywanych na etapie fundamentu.
To właśnie zwody mają za zadanie ,,przechwycenie” pioruna, który ma w nie uderzyć. Po uderzeniu w zwód, energia pioruna schodzi niżej po przewodach, a następnie do uziomów. Ostatni etap to rozproszenie energii, która w żaden sposób nie zagraża już naszemu bezpieczeństwu. To właśnie ten prosty mechanizm zabezpiecza nasz dom przed uszkodzeniami, a w sytuacjach ekstremalnych – zniszczeniem.
Piorun niesie z sobą energię o różnym ładunku. Nie każde uderzenie w dom wywoła taki sam skutek. Uderzenie pioruna może spowodować awarię instalacji elektryczne, ale również doprowadzić do pożaru. Celem instalacji odgromowej jest więc ochrona budynku przed poważnymi i negatywnymi skutkami uderzeń i ,,ściągniecie” pioruna najkrótszą drogą do ziemi.
Aby zobrazować potęgę i moc pioruna, warto porównać temperaturę, która panuje w jego kanale (czyli w środku pioruna). Powietrze wewnątrz pioruna może być nagrzane nawet do 30 000 stopni Celsjusza – to o 5-6 razy więcej, niż temperatura na powierzchni słońca! Zdając sobie sprawę z tego sprawę, łatwiej wyobrazić sobie skalę niebezpieczeństwa i ewentualne szkody.
Jeśli Wasz dom znajduje się w szczerym polu, a w okolicy nie znajdują się żadne wysokie drzewa, to naszym zdaniem warto zainwestować w taką instalację. Koszt wykonania instalacji odgromowej, w zależności od wielkości budynku i kształtu dachu (w przypadku dachu kopertowego koniecznie jest wykonanie większej ilości przewodów odprowadzających niż w przypadku dachu dwuspadowego), może wynieść kilka tysięcy złotych. Jednak warto podkreślić, że w przypadku uderzenia pioruna, koszt naprawy budynku i usuwanie zniszczeń, może być zdecydowanie wyższy. Zwłaszcza wtedy, gdy piorun spowoduje pożar. Biorąc pod uwagę fakt, że burze z piorunami są coraz częstszym zjawiskiem, sensowność instalacji odgromowej zdaje się rosnąć.
Zawsze jest dobry moment, by zadbać o bezpieczeństwo domu. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy budowę, warto wykonać odgrom już na etapie fundamentu. Pozwoli to na poprowadzenie uziomu w tym samym czasie, w którym wykonywany będzie drenaż opaskowy wokół budynku. Wcześniejsze zaplanowanie instalacji pozwoli również na poprowadzenie przewodów pod elewacją, dzięki czemu zadbamy o estetykę budynku.