Planując urządzanie nowego domu zastanawiamy się nad rodzajem podłóg, kolorami ścian, umeblowaniem, dodatkami. A co z oświetleniem? Odpowiednio dobrane lampy będą miały niebagatelny wpływ na wygląd i nastrój, jaki będzie panował w naszym domu. Wybierając oświetlenie dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko wygląd lampy, ale przede wszystkim rodzaj światła, jaki nam zapewni. Czym warto się kierować? Jak wśród szerokiej gamy rodzajów oświetlenia dostępnej na rynku, odnaleźć takie, które będzie odpowiednie do naszego domu? Kilka wskazówek znajdziesz w niniejszym artykule.
Oświetlenie domu- od czego zacząć?
Zanim wyruszysz do sklepu- przygotuj się. Dobry plan oszczędzi Ci czasu na oglądanie lamp, które zdecydowanie nie sprawdzą się w Twoim nowym domu. Wyobraź sobie każde z pomieszczeń i zadaj sobie pytania:
– Jaka będzie funkcja danego pomieszczenia?
– Na jaką stronę świata jest ono skierowane i o jakiej porze dnia naturalne światło będzie wpadało do środka?
– Które miejsca potrzebujesz najbardziej doświetlić? Może jest to roboczy blat kuchenny, miejsce do czytania książek lub toaletka?
– Na jakie miejsca w pomieszczeniu chcesz zwrócić szczególną uwagę? Może na ścianę z rodzinną galerią zdjęć?
Przemyślenie powyższych kwestii pozwoli Ci uniknąć późniejszych rozczarowań, lub konieczności kucia ścian, by doprowadzić prąd do lampy, której wcześniej nie przewidzieliśmy.
Wizyta w sklepie z oświetleniem
Obecnie na rynku jest dostępna niezliczona ilość typów i kształtów lamp. Projektanci prześcigają się w coraz bardziej oryginalnych formach i stylach. Niezależnie od rodzaju aranżacji wnętrz, na którą się zdecydujemy, spójrzmy na podstawową klasyfikację typów oświetlenia.
Jeśli chcemy oświetlić miejsce, które ma służyć do wykonywania jakiejś konkretnej czynności, np. czytania, lub krojenia warzyw- sprawdzą się tutaj lampy dające światło bezpośrednie, czyli skupione. Inaczej sprawa wygląda, gdy lampa ma służyć jako element dekoracji, lub tylko rozświetlania mroku. Zaleca się zastosowanie w tym przypadku lamp świecących światłem rozproszonym.
Oświetlenie w praktyce
Przyjrzyjmy się kilku przykładom, dzięki którym być może łatwiej będzie Ci przełożyć teorię o której tu piszemy na praktykę.
Jeśli postawisz lampkę w pobliżu telewizora- pokój zyska przytulny nastrój. Co więcej, Twoje oczy nie będą tak narażone na zmęczenie, przez duży kontrast ciemności i światła bijącego od ekranu. Chcesz skierować wzrok gości na zdjęcia lub plakat umieszczony w ramce pod szkłem? Umieść oświetlenie z boku, w odległości minimum 1 metra. Dzięki temu światło nie będzie się odbijać od szkła, a zdjęcia czy plakat będą dobrze widoczne. Warto też zwrócić uwagę na wysokość źródła światła. Przykładem niech będzie lampa nad stołem. Zaleca się umieszczenie jej na wysokości 50- 60 cm nad blatem. Jest to optymalna wysokość, która zapewni dobre oświetlenie stołu i nie będzie oślepiać osób przy nim siedzących.
Istotną kwestią jest, by w trakcie planowania oświetlenia w domu mieć na uwadze całość, a nie tylko fragment domu. Sęk w tym, że w jednym pomieszczeniu, oczywiście w zależności od jego wielkości i przeznaczenia, najprawdopodobniej znajdą zastosowanie różne typy oświetlenia, które będą pełniły różne funkcje. Dobieraj je tak, by razem tworzyły spójną całość. Dzięki temu oświetlenie w Twoim domu nie tylko zapewni wygodne funkcjonowanie po zmroku, ale również nada pomieszczeniom estetyczny i ładny wygląd za dnia.