Jak wybrać projekt domu? Czym się kierować? Na co zwrócić szczególna uwagę…
Prace nad domem naszych marzeń cały czas posuwają się do przodu. Właśnie w tym momencie ekipa od czwartego etapu wykonuje elewację, ale efektami pochwalę się dopiero, jak domek będzie skończony. No właśnie, domek – wielokrotnie nazywam zdrobniale przeszłe miejsce naszego zamieszkania. Czy faktycznie mamy mały domek? Dlaczego zdecydowaliśmy się na projekt Abakon 2018 SE i co najważniejsze, jak wybrać projekt własnego domu? Zapraszam do lektury!
Wybór projektu Waszego domu
Przede wszystkim należy pamiętać o jednym – wybieracie SWÓJ dom. Gwarantuję, że niezależnie od wyboru projektu usłyszycie takie pytania, jak ,,Dlaczego taki mały? Nie było większych? ” albo ,,Ciasny, ja wolałabym większy…’’ oraz ,,To wasz wybór, ale mnie się nie podoba…” (Swoją drogą – kiedyś stworzę listę ,,TOP10 najbardziej denerwujących pytań”). Pierwsza rada: nie można się tym przejmować. Jedni wolą małe domki parterowe, inni domy z poddaszem, a jeszcze inni ogromne wille. Możliwość wyboru jest po to, by z niej korzystać. Korzystajcie!
Zobacz nasz webinar – Wybieramy projekt.
Powierzchnia domu
Gdy najważniejsze zostało już ustalone, przejdźmy do następnych wskazówek. Powierzchnia domu moim zdaniem jest kluczowym czynnikiem przy wyborze projektu. Teoretycznie powierzchnia powinna zależeć od ilości domowników, ale spójrzmy prawdzie w oczy – to kwestia mocno indywidualna. Czteroosobowa rodzina może komfortowo mieszkać zarówno w domu o powierzchni 100, jak i 150 m2.
Powierzchnia jest natomiast istotna, jeśli popatrzymy na wybór pod kątem kosztów. Im większy dom, tym więcej pieniędzy będziecie potrzebować na jego wybudowanie i wykończenie. Im większe pomieszczenie, tym trudniej też urządzić je w taki sposób, aby nie sprawiało wrażenia pustego. Poza tym, większy dom to więcej sprzątania! Nie zawsze też jest konieczność posiadania kilku dodatkowych pokoi, które będą stały cały czas puste…
Rodzaj pomieszczeń
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak naprawdę potrzebujemy? Ile chcemy mieć pokoi? Czy jedna łazienka w zupełności wystarczy, czy raczej potrzebujemy dwóch? Czy chcemy mieć kącik do pracy i własny gabinet? W jaki sposób chcemy ogrzewać nasz przyszły dom? Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli wybrana metoda ogrzewania wiąże się z koniecznością posiadania kotła gazowego czy pieca na paliwo stałe, to przyda nam się w takiej sytuacji kotłownia lub pomieszczenie gospodarcze.
Projekt Abakon 2018 SE, który wybraliśmy, nie posiada takiego pomieszczenia gospodarczego, ale nie stanowiło to dla nas żadnego problemu – będziemy ogrzewać dom prądem. Nie potrzebujemy więc ani komina, ani kotłowni.
Rozkład pokoi
Wybraliśmy projekt, który naszym zdaniem ma idealny rozkład pomieszczeń. Nie wprowadziliśmy żadnych zmian, nie przesunęliśmy ani jednej ściany. Otwarta kuchnia na salon to rozwiązanie bardzo popularne i chociaż pierwotnie miałam pewne zastrzeżenia (przemawiało przeze mnie pragmatyczne podejście – nie chciałam, by goście widzieli rozgardiasz w kuchni, który powstaje zawsze, gdy przygotowuję kolację dla większej ilości osób…), ostatecznie uznałam to za bardzo dobrą opcję. Salon wydaje się większy, a sprytnie zaprojektowana kuchnia może stać się integralną częścią strefy dziennej. Jak już jesteśmy przy tym punkcie, to pokażę Wam projekt naszej kuchni:
Miejsce po kominie zajmie regał na książki i to właśnie ten regał jest elementem łączącym kuchnię z jadalnią i salonem. Granat i drewno będą obecne w całym domu i mam ogromną nadzieję, że uzyskamy w ten sposób bardzo ciepłe, ale jednocześnie nowoczesne wnętrze. Dekoratorką wnętrz nie jestem, ale jestem dobrej myśli!
Najbardziej problematycznym pomieszczeniem w całym domu jest mała łazieneczka, która znajduje się na parterze. Wszystkim, którzy odwiedzają nasz domek mówię, że ta łazienka do żart architekta Pół żartem, pół serio – jest naprawdę maleńka, ale pomimo swoich niewielkich rozmiarów, udało się w niej zmieścić prysznic, umywalkę z szafką i toaletę! Powierzchnia łazienki nie jest jednak przypadkowa. Szerokość łazienki jest idealnie dopasowana pod wymiar dużych kafli 120×60 cm i właśnie ten rozmiar płytek znajdzie się w naszej łazience.
Na parterze znajduje się jeszcze gabinet, który w naszym przypadku będzie również pełnił funkcję pokoju gościnnego, oraz spiżarka, którą dzięki usunięciu komina, udało nam się wygospodarować pod schodami. Już wyobrażam sobie te regały z przetworami domowej roboty!
Jak wybrać projekt domu – parterówka czy dom z poddaszem?
Ilu budujących, tyle opinii. Oba rodzaje domów mają swoje plusy, ale mają również wady. W przypadku parterówki niewątpliwą zaletą jest to, że nie trzeba biegać po schodach. Moim zdaniem trudniej oddzielić jednak strefę dzienną od tej wypoczynkowej. Takiego problemu nie ma w domach z poddaszem, w których sypialnie zazwyczaj znajdują się właśnie na piętrze i takie rozwiązanie jest dla mnie wygodniejsze. Może na stare lata będę przeklinać ten wybór, ale trudno!
Nasz dom posiada 3 sypialnie i jest to idealna ilość. Docelowo dwie z nich zostaną przeznaczone dla potomstwa, a razem z mężem zgarniamy sypialnię z garderobą! Garderóbka, bo podobnie jak łazienka na parterze, jest maleńka. Przewiduję, że zmieszczą się do niej tylko moje ubrania, mąż… No cóż, coś się wymyśli Myślę, że przeprowadzka będzie po prostu dobrym momentem na to, by dokonać solidnego przeglądu szafy i pozbyć się ubrań, które nie są noszone.
Wracając do układu poddasza, nie mogę zapomnieć o drugiej łazience, której powierzchnia już jest wystarczająca. Zrezygnowaliśmy z wanny, którą przewidywał projekt i wybraliśmy prysznic typu walk-in. Nieskromnie przyznam, że wpadliśmy na kilka fajnych rozwiązań, dzięki którym maksymalnie wykorzystamy przestrzeń w łazience i wygospodarujemy sporo miejsca na przechowywanie środków czystości, kosza na pranie czy innych elementów łazienkowych, które gdzieś trzeba przecież magazynować. O tym jednak opowiem innym razem, jak będziemy już na etapie wykańczania domu.
Na koniec ciekawostka o projekcie
Dlaczego Abakon 2018 SE? Oprócz odpowiedniej powierzchni i bardzo przemyślanego układu pomieszczeń, projekt posiada coś, co zdecydowanie przekonało nas do jego wyboru – strop. Nie jest drewniany, jak w większości projektów, tylko żelbetowy. Ten, kto czytał wpis o montażu ścian wie, że strop przyjechał na budowę w 8 kawałkach i został zmontowany raptem w 2 godziny. Co ciekawe, prace koncepcyjne nad tym projektem zaczęły się właśnie od stropu, do którego dopasowano resztę ścian i pomieszczeń. Dlaczego taki strop? Przede wszystkim tempo montażu, a po drugie – taki strop nie skrzypi
Przeczytaliśmy całe dziesiątki artykułów pod tytułem „Jak wybrać projekt domu„. Owszem… Coś tam z nich było pomocne, ale nic nie zastąpi Waszego indywidualnego spojrzenia na własne potrzeby i oczekiwania…
A może napiszesz do nas, przedstawisz swoje oczekiwania a my coś Ci zaproponujemy.