Sprawdź kredyt Wycena budowy

Blog

11.01.2023

Garaż – komfort już od wjazdu

Wybierając projekt domu musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Zwykle poszukujemy kompromisu pomiędzy kosztem, a jakością. Planując budowę domu musimy przede wszystkim mieć na uwadze nasze życie w nim. Im lepiej dobierzemy projekt, tym bardziej komfortowy będzie każdy dzień spędzony w nowym domu. Przejdźmy więc krok po kroku codzienne czynności. Pobudka, kąpiel, śniadanie, wyjazd do pracy… W tym miejscu się zatrzymajmy. Wyjazd z domu może wyglądać bardzo różnie. Zależnie od pory roku i środka transportu. Gros z nas porusza się samochodem i tu jest sedno zagadnienia. To gdzie parkujemy samochód może okazać się kwestią w znaczący sposób wpływającą na naszą codzienność.

Parking pod chmurką – nie dziękuję!

Jakie mamy możliwości? Możemy już przy wybieraniu projektu wybrać dom z garażem w bryle budynku. Możemy zdecydować się na budowanie garażu wolnostojącego, co de facto oznacza drugą budowę. Możemy ograniczyć się do wiaty, tylko częściowo osłoniętej. Zawsze też możemy parkować pod chmurką, z wszystkimi tego konsekwencjami. Znamy je aż za dobrze: wyziębnięte auto, zasypane śniegiem, narażone na wszelkie warunki atmosferyczne, z gradem i wichurami włącznie. To nie służy ani naszemu komfortowi, ani samochodowi.  Tę opcję serdecznie odradzamy i odrzucamy ją w naszych rozważaniach.

Tanio i być może estetycznie, ale czy wystarczająco?

Wiata jest rozwiązaniem połowicznym. Tanim, to fakt, ale też nie gwarantującym nawet połowy wygody garażowania auta. Być może warto to rozpatrzeć jeżeli zależy nam na oszczędnościach. Drewniane konstrukcje często stawiane są przy ścianie domu, dzięki czemu zyskujemy przynajmniej z jednej strony, pełną osłonę. Warto też zainwestować w pełny dach, wszak bez niego efekt będzie mizerny. Dwie pozostałe ściany ażurowe mogą mieć swój urok. Zwłaszcza jeżeli uzupełnimy je np. zielonymi ścianami z roślin pnących lub żywopłotów. Latem stworzą one przyjemny mikroklimat i osłonią pojazd przed słońcem i wysoką temperaturą.

Jeżeli zdecydujemy się wyłącznie na wiatę, dobierzmy uważnie jej lokalizację. Maksymalnie należy wykorzystać pełną ścianę domu, która powinna chronić od strony najsilniejszych wiatrów. 

Atutem wiaty, prócz ceny, jest szybki dostęp do samochodu. Bez dodatkowych kluczy do bramy garażowej, bez otwierania, wyjeżdżania (wiemy, że to może czasem sprawić kłopot;). Po prostu siadamy i jedziemy.

Znając tę zasadę przeanalizujmy każde drzwi w nowym domu. Na którą stronę chcemy żeby się otwierało, jak będzie nam wygodniej? Czy nie będą zawadzać, zahaczać, uderzać? Czy głównie będą zamknięte, czy raczej stale otwarte. Im więcej scenariuszy weźmiemy pod uwagę, tym lepiej dopasujemy drzwi do wnętrza.

Garaż wolnostojący – gdzie chcesz i kiedy chcesz!

Dwie pozostałe możliwości zapewniają już wysoki poziom komfortu korzystania z garażu. Wolnostojący, jak wspomnieliśmy wcześniej, to niemal odrębna budowa. Wymaga projektu i zgody na budowę i wszystkich związanych z tym formalności. Ma jednak kilka atutów, które mogą wynikać z m.in. lokalizacji. Odpowiednio ustawiając budynek garażu, możęmy zadbać o całościową prezencję tej części ogrodu. Garaż może być ukryty, na uboczu, lub nieco oddalony od wejścia do domu. W ten sposób możemy stworzyć przyjazną frontową część ogrodu, z wejściem do domu, które nie będzie stale zastawione przez pojazdy. Jako, że to odrębna budowa, to możemy zaczać ją w dowolnym momencie. Jeśli nie poznaliśmy jeszcze dobrze nowego miejsca na tyle, żeby przewidzieć najwygodniejsze miejsce dla garażu. Lub gdy sama budowa domu była już wystarczającym obciążeniem finansowym. W tym drugim przypadku budowa garażu wolnostojącego jest również plusem, gdyż może zostać przeprowadzona z użyciem nieco tańszych materiałów aniżeli dom.

Więcej plusów? Garaż pozostający w pewnej odległości od budynku mieszkalnego zapewnia nieco większe bezpieczeństwo. Zdarza się, że w autach następuje zwarcie instalacji elektrycznej lub w inny sposób dochodzi do samozapłonu. To na szczęście wyjątkowo rzadkie sytuacje. Również przy osobnym garażu nie ma zagrożenia przenikania spalin do części mieszkalnej. Takie niebezpieczeństwo pojawia się, gdy obie części są w jednej bryle. Dom bez garażu jest też bardziej wyciszony.

Wygoda przede wszystkim

Za garażem w bryle budynku przemawiają takie aspekty jak: koszt a przede wszystkim wygoda. Koszt budowy domu z garażem od domu bez garażu nie różni się aż tak znacznie. Oczywiście ten pierwszy wymaga większej kubatury, ale w skali budowy domu, nie jest to decydująca różnica. A komfort zdecydowanie wyższy. Pamiętajmy, że garaż to nie tylko miejsce to parkowania samochodu. To dodatkowa przestrzeń w domu. Możemy jej część przeznaczyć na przechowywanie narzędzi, warsztat, pralnię… według uznania. Tę decyzję docenimy każdego dnia wchodząc do samochodu niemal wprost z sypialni. Trzeba tylko pamiętać, by nie wyjechać do pracy w domowych pantoflach!