Okres jesienno-zimowy to czas, który przeważnie rezerwujemy na prace wewnętrzne w procesie budowy domu. Niezależnie od warunków pogodowych w środku domu mogą trwać intensywne prace wykończeniowe. Jednym z istotnych elementów dekoracyjnych, ale i praktycznych w domu są drzwi wewnętrzne. Mają bardzo duży wpływ na komfort mieszkania w nowym domu. Stanowią też dużą powierzchnię na ścianach wewnętrznych i ich wygląd może dopełnić projekt wnętrza.
Zacznijmy od aspektów ściśle technicznych: jakie drzwi wybrać? Jakie materiały i modele są najpopularniejsze na rynku? Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi i czego należy od nich oczekiwać?
Poprawna kolejność: najpierw planuj, potem buduj
Jesteś dopiero na etapie budowy domu myślisz, że na zastanowienie się nad drzwiami wewnętrznymi masz jeszcze czas? To błąd! Już na etapie stawiania ścianek wewnętrznych warto mieć choćby podstawowy pomysł na drzwi, a nawet podłogi. Wysokość wylewki warunkuje wysokość otworu na drzwi. To czy chcemy na podłogę położyć panele, płytki, parkiet czy deski może mieć znaczenie. Wszystkie te rodzaje podłóg mają inną wysokość i wykonawca znając Twój wybór, odpowiednio przygotuje ścianę pod standardowy rozmiar drzwi. Drugim elementem, który ma wpływ na rozmiar otworu drzwiowego jest rodzaj ościeżnicy.
Stosowane są przede wszystkim ościeżnice stałe i regulowane. Stałe są tańsze ale i trudniejsze w montażu. Wymagają idealnie równych ścian i nie dają możliwości regulacji. Możemy je użyć przy murach o dowolnej grubości nawet do 10 cm. W ościeżnicy stałej wymagane jest, już po montażu, zastosowanie elementów maskujących, które ukryją miejsca łączenia poszczególnych części.
Ościeżnice regulowane mają swego rodzaju obejmę, którą chwytają oba rogi muru. Dzięki temu wszelkie nierówności ścian doskonale maskują się pod nimi. Minimalna szerokość muru przy którym można zastosować ościeżnice regulowane to 7,5 cm. Obejma daje możliwość regulacji o ok 2 cm z każdej strony. Ten typ jest droższy, ale łatwiejszy w montażu i, choć to może być subiektynwa ocena – bardziej estetyczny.
Gdy wydamy już własny osąd nt. praktyczności, ceny i wyglądu poinformujmy czym prędzej wykonawcę. Szerokość otworu montażowego z ościeżnicą regulowaną musi być o 8 cm większa niż skrzydła. Dla ościeżnic stałych potrzeba otworu szerszego o 11–11,5 cm od szerokości samych drzwi wewnętrznych. Są to różnice, które można również zniwelować w dalszych etapach.
Podobnie rzecz ma się z wysokością skrzydła. Przeważnie producent zostawia niewielki margines do dostosowania wysokości skrzydła, poprzez proste podcięcie dolnej części. Zależy on od rodzaju drzwi, zazwyczaj jest podany przez producenta na specyfikacji technicznej produktu.
Drzwi lewe czy prawe?
Pierwszym pytaniem jakie usłyszymy przy zamówieniu drzwi będzie: lewe czy prawe? Wielu klientów robi wtedy wielkie oczy, bo nie przewidziało takiego wyboru. A jest to bardzo prosta sprawa: na którą stronę drzwi mają się otwierać? Które są prawe, a które lewe? W zrozumieniu tego pomoże nam bardzo łatwa do przyswojenia zasada. Stańmy przy drzwiach, po stronie zawiasów, tak abyśmy drzwi otwierali do siebie. Którą rękę wyciągniemy do klamki, aby je otworzyć? Jeżeli naturalnym ruchem będzie otworzenie drzwi prawą ręką – wówczas mamy drzwi prawe, jeżeli lewą – są to drzwi lewe.
Znając tę zasadę przeanalizujmy każde drzwi w nowym domu. Na którą stronę chcemy żeby się otwierało, jak będzie nam wygodniej? Czy nie będą zawadzać, zahaczać, uderzać? Czy głównie będą zamknięte, czy raczej stale otwarte. Im więcej scenariuszy weźmiemy pod uwagę, tym lepiej dopasujemy drzwi do wnętrza.
Drzwi przesuwne
W sytuacji, w której chcemy maksymalnie zaoszczędzić przestrzeń warto rozważyć drzwi przesuwne, ewentualnie rozwijane drzwi harmonijkowe. Zajmą one niewielką przestrzeń, ale też nie w każdym wnętrzu będą pasować. Na pewno będą charakterystycznym elementem wystroju, może więc to wykorzystać i zaakcentować nimi np. rustykalny lub nowoczesny styl.
Drzwi przesuwne nie potrzebują ościeżnicy. Zatem otwór na nie musi zostać w całości otynkowany i pomalowany, ponieważ będzie stale widoczny. Zamiast tego konieczny będzie montaż prowadnicy. Przeważnie jest to szyna górna, a z dołu skrzydło drzwi przesuwa się na niewielkich kółkach. Ten rodzaj drzwi stanowi odpowiedź na szczególne warunki w domu np. w niewielkim pomieszczeniu. Znajdą zastosowanie również wtedy, gdy wiemy, że będziemy z nich korzystać sporadycznie. W ten sposób, gdy akurat będziemy tego potrzebować, można oddzielić np. kuchnię od jadalni, lub jadalnię od salonu.
Drwno czy szkło?
Przeważnie drzwi są wykonane z drewna lub z płyt okleinowanych. W przypadku drewna atuty są powszechnie znane. Są to drzwi trwałe, łatwe w konserwacji (wystarczy je raz na kilka lat pomalować impregnatem). Wraz z jakością oraz grubością skrzydła rosną właściwości dźwiękoszczelności. To niezwykle istotne, jeśli chcemy każdemu mieszkańcowi zapewnić komfortowe warunki. Drzwi z płyt okleinowanych są znacznie tańsze, ale trudniej znaleźć takie, które dorównują drewnianym pod względem izolacji. Częstym wypełnieniem jest tzw. plaster miodu, czyli sklejka o strukturze drobnych oczek, lub cienka płyta MDF. Są też bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Rysa, która w przypadku drzwi drewnianych wiąże się z drobnym szlifowaniem i pomalowaniem, w drzwiach z płyt jest znacznie trudniejsza do usunięcia.
To ważne zwłaszcza jeżeli mamy małe dzieci, które nie zawsze potrafią delikatnie obchodzić się ze sprzętem domowym. Jeszcze ważniejsze jeśli naszym domownikiem jest pies – wówczas zadrapanie drzwi jest niemal pewne.
Jeszcze trwalsze od drewna są drzwi szklane, ale tu znowu musimy mieć na uwadze projekt wnętrza oraz koszty. Nie musi to być szkło przezroczyste. Mamy mnóstwo możliwości: szkło mrożone, barwne lub z tapetą. Jest również pełna gama możliwości łączenia materiałów: drzwi drewniane z elementami szklanymi, lub szkło z drewnianym wykończeniem.
Elementem którego nie możemy zaniedbać są klamki i szyldy. Ich kolor i styl mogą efektownie uzupełnić prezencję drzwi. Ważna jest też ich praktyczna strona: łatwość w utrzymaniu czystości oraz trwałość.