Wyczekiwane przez wiele miesięcy lato dobiega już końca. Świadczą o tym coraz chłodniejsze wieczory i poranki. Nawet w ciągu dnia słońce grzeje już odczuwalnie słabiej. To czas zakończenia prac w ogrodzie, kończą się również wszelkie prace zewnętrzne przy domu. Jeżeli jeszcze nie dopiąłeś wszystkiego na ostatni guzik, to jest moment, w którym należy to zrobić. Coraz trudniej będzie o pogodę na tyle dobrą, by móc pracować na zewnątrz. I choć dziś jeszcze te słowa wywołają uśmiech na twarzy, to warto pamiętać, że zima lubi zaskakiwać. Każdego roku denerwujemy się podczas jazdy samochodem, że zima zaskoczyła drogowców. Nie pozwólmy zatem, aby zaskoczyła i nas z domem nieprzygotowanym na zimne dni, śnieg, mróz czy choćby jesienne ochłodzenie i opady.
Nim ogród zapadnie w zimowy sen
Zacznijmy od porządków po sezonie letnim: kosiarka, narzędzia ogrodowe – to się nam nie przyda przez kilka miesięcy. Może jeszcze teraz, gdy trawa nie rośnie w szybkim tempie, jest czas na ostatnie koszenie. Lepiej na zimę zostawić ogród starannie przystrzyżony, wiosną szybciej przebiją się młode pędy i tranik ładnie się zazieleni. Potem jednak trzeba kosiarkę zakonserwować, wyczyścić i schować do suchego miejsca. Dbałość o sprzęt jest wizytówką gospodarza, a dzięki temu urządzenia służą dłużej i są bardziej wydajne. Dokładnie odwrotnie musimy postąpić z narzędziami, z których korzystamy zimą. Czy to pług śnieżny, czy odśnieżarka czy zwykła łopata. Warto wiedzieć gdzie się znajduje i w jakim jest stanie. Być może w poprzednim sezonie wystąpiła usterka, której usunięcie przesunęliśmy na zakończenie zimy i… przypomnimy o niej sobie po pierwszych opadach. Zimą zazwyczaj nie lubimy być zaskakiwani.
Schować, zakręcić, wyłączyć
Jeżeli w ogrodzie mamy wystawione meble, przemyślmy czy będziemy jeszcze z nich korzystać. Pewnie jeszcze uda się wygrzać w jesiennym słońcu. Na wszelki wypadek jednak przygotujmy już miejsce, w które będziemy mogli je przenieść w razie długotrwałych opadów. Ewentualnie miejmy na podorędziu materiały do zabezpieczenia mebli na jesień i zimę, jeśli nie mamy gdzie, lub nie chcemy ich przenosić. Podobnie rzecz się ma z wszelkimi altankami, pergolami itp. o basenach nawet nie wspominając. Pamiętajmy, że warunki atmosferyczne, szczególnie deszcz, śnieg, wilgoć, mróz maja niszczycielski wpływ, przede wszystkim na elementy drewniane,.
Wody musimy pozbyć się również z rur i węży. Jeżeli mamy podciągnięty system nawadniania w ogrodzie, lub zewnętrzny kurek z wodą do podlewania, zakręćmy go. Jeżeli nie odetniemy dopływu wody mogą ulec uszkodzeniu przy minusowych temperaturach.
Szczelny dach, drożne rynny
Jesień to okres długotrwałych opadów. Sprawdźmy rynny i systemy odprowadzenia wody w ogrodzie (rynienki, kanały, studzienki) czy nic nie utrudni swobodnego przepływu. Przyzna nam rację każdy, kto choć raz podczas ulewy przepychał rynnę, bo gromadząca się woda zalewała elewację budynku, lub groziła innymi, trudnymi do przewidzenia, usterkami.
Zabezpiecz okna i drzwi
Jeżeli jesteśmy spokojni o rynny, dachówki i wszystko co pozostawiamy na zewnątrz, możemy zadbać o wnętrze domu. Co tam należy przygotować na sezon jesienno-zimowy? Na pewno takim elementem są okna. Nieszczelności w oknach i drzwiach mogą powodować duże ubytki ciepła z budynku. Przez to wzrośnie zużycie energii, a i tak może nie udać się osiągnięcie pożądanej temperatury. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelki – jeżeli występują na nich przetarcia lub pęknięcia należy bez zwłoki je wymienić. Konieczne może okazać się nasmarowanie mechanizmów zamykających, gdzieniegdzie wyregulowanie zawiasów. Możemy z tym zwrócić się do profesjonalistów. Tego typu usługi zazwyczaj świadczą firmy specjalizujące się w sprzedaży i montażu okien.
Niezawodny piec
Na końcu, ale pod względem ważności, jest to numer jeden, powinniśmy przeprowadzić serwis kontrolny źródła ogrzewania. Jeżeli jest nim kocioł węglowy lub kominek, powinniśmy zaprosić do domu kominiarza. Inspekcja przewodów kominowych i sprawności pieca nie zagwarantuje braku problemów w sezonie grzewczym, ale może część z nich wykluczyć. Jeżeli ogrzewamy dom kotłem gazowym również należy przeprowadzić serwis. Podstawowa usługa obejmuje m.in sprawdzenie szczelności instalacji, wydajności kotła, czy choćby wyczyszczenie jego filtrów. To wynika nie tylko z chęci wygody i ciepła zimą. Jest to przede wszystkim sprawa bezpieczeństwa wszystkich domowników.