Od ponad dwóch miesięcy można składać wnioski na Bezpieczny kredyt 2%. To rządowy program, który ma na celu ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania lub wybudowanie domu. Jego adresatem są osoby do 45 roku życia, która nie posiadają żadnej nieruchomości. 2% to ustalona przez autorów programu wysokość oprocentowania kredytu gwarantowana przez okres pierwszych 10 lat od spłaty kredytu. Różnicę pomiędzy 2% a realnym oprocentowaniem kredytów udzielanych przez banki poza programem opłaca państwo.
W praktyce daje to znaczną oszczędność ponieważ większość kredytów obecnie dostępnych na rynku jest oprocentowanych na poziomie 8-9%. To realnie zwiększa dostępność kredytów i szanse na budowę nowego domu.
Co po okresie ochronnym 10 lat?
Dopłaty państwowe do kredytu obejmują okres pierwszych 10 lat, co nastąpi później? Przez pierwszą dekadę raty kapitałowo-odsetkowe będą zmienne, a dokładniej malejące. Następnie po tym okresie kredytobiorca automatycznie przejdzie na raty stałe, chyba że zawnioskuje o utrzymanie dotychczasowego sposobu spłaty. Dzięki powszechnie dostępnym w sieci kalkulatorom rat dla kredytu 2% łatwo można wyliczyć kwoty rat w poszczególnych okresach. W materiałach przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii podawany jest przykład małżeństwa z kredytem na kwotę 550 tysięcy złotych. Początkowo raty będą wynosić ok 2,8 tysiąca zł, po okresie 10 lat wzrosną nieznacznie do 3,1 tysiąca złotych. Zgodnie z rynkowym oprocentowanie, w przypadku kredytu pozbawionego dopłat wysokość raty sięgałaby ok 5,5 tysiąca złotych! Wynika z tego, że nawet po ustaniu dopłat, rata będzie niższa aniżeli u osób, które spłacają kredyt bez państwowego wsparcia.
Dla kogo Bezpieczny kredyt?
Przede wszystkim dla tysięcy Polaków, których od wzięcia kredytu odstraszały szalejące wysokości stóp procentowych, wpływające na wysokość rat. Dzięki kredytom z dopłatami państwowymi marzenie o własnym domu stało się jak najbardziej realne i osiągalne. Nadal trzeba spełnić pewne warunki: mniej niż 45 lat (w przypadku małżeństwa przynajmniej jedna z osób nie możę przekroczyć tego wieku), brak mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do nieruchomości. Osoby ubiegające się o kredyt mogą posiadać na własność działkę, na której zostanie zbudowany dom. Mało tego – działka ta może zostać uznana za wkład własny w inwestycję. Wówczas, zależnie od wnioskowanej wysokości kredytu oraz wartości działki, inwestorzy mogą już nie posiadać dodatkowej gotówki na wkład własny.
Bezpieczny kredyt na dom: podsumowanie pierwszych miesięcy
Jaki zainteresowaniem cieszy się program w początkowym okresie? Po dwóch miesiącach od zainicjowania programu (działa od 1 lipca) podano, że złożono 36 tysięcy wniosków, z czego ok 10% zakończyło się już podpisaniem umowy. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że każdy bank ma 21 dni na rozpatrzenie wniosku kredytowego. Istotne jest również to, że wnioskodawca może ubiegać się o kredyt w kilku bankach.
Jak wziąć Bezpieczny kredyt?
Wystarczy zgłosić się do jednego banków, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. To instytucja, która realizuje program rządowych dopłat.
Na co można wziąć Bezpieczny kredyt?
Na zakup nieruchomości: mieszkania lub domu z rynku wtórnego lub pierwotnego, ale także na budowę całkowicie nowego domu! To wyjątkowa okazja, do skorzystania z której zgodnym chórem zachęcają analitycy finansowi. Jeśli nadal się wahasz skorzystaj z naszej oferty. Sprawdź swoją zdolność kredytową https://www.abakon.com/sprawdz-swoja-zdolnosc-kredytowa/ i skonsultuj się z ekspertem finansowym, który pomoże ci dobrać odpowiedni sposób finansowania budowy.