Sprawdź kredyt Wycena budowy

Blog

13.10.2021

Kuchnia na wymiar – jak powinna wyglądać umowa ze stolarzem?

kuchnia na wymiar Abakon

Nawet najpiękniejszy i najbardziej ergonomiczny projekt kuchni na wymiar nie będzie spełnieniem marzeń, jeśli zostanie wykonany niedbale. Błędy w wykonaniu mogą rzutować nie tylko na względy estetyczne, ale również praktyczne. To, co zaprojektuje projektant, nie zawsze ma uzasadnienie z punktu widzenia użyteczności. Dobry stolarz powinien te ,,błędy projektowe” wyłapać i wyprowadzić. Jak znaleźć dobrego stolarza i jak skonstruować umowę, aby zabezpieczone były obie strony? Podpowiadamy!

Umowa na wykonanie kuchni na wymiar to podstawa!

Jeśli stolarz, z którym chcecie nawiązać współpracę, nie jest chętny do podpisania umowy, warto poszukać kogoś innego. Dlaczego? Dobrze skonstruowana umowa zabezpieczy nie tylko Was, ale również stolarza. Oczywiście umowa ustna ma również moc prawną, ale w razie niepowodzenia trudno dowodzić swoich praw. To, co zostało spisane na papierze po prostu łatwiej udowodnić w sądzie. Chociaż brzmi to ekstremalnie, warto o takim zabezpieczeniu pomyśleć.

Jeśli jednak zdecydujecie się na umowę zawartą słownie, zadbajcie o to, aby przy ustalaniu warunków współpracy obecna była osoba trzecia. Najlepiej, by była ona neutralna, aby nikt nikomu nie zarzucił stronniczości. Pamiętajcie, że to słowo przeciwko słowu, dlatego obiektywny świadek może być bardzo pomocny.

Kuchnia na wymiar – umowa pisemna

Gdy znaleźliście stolarza, który wykona dla Was zabudowę meblową i będziecie podpisywać z nim umowę, warto przypilnować, by znalazły się w niej odpowiednie zapisy. W Internecie znajdziecie sporo wzorów takich umów (stolarz powinien dysponować swoją wersją, na której pracuje). Niezależnie od tego, jakie jest źródło tej umowy, powinna ona jasno precyzować zasady współpracy. Dlatego koniecznie sprawdźcie, czy zawiera następujące informacje:

wizualizacja

Co jeszcze zapisać w umowie?

Oprócz formalnych elementów, które precyzują terminy wykonania i koszty kuchni na wymiar, koniecznie przypilnujcie, by w umowie zapisano wszystkie informacje dotyczące wybranych materiałów. Dzięki temu unikniecie sytuacji, w której Wasza kuchnia będzie miała inny kolor, niż ten, który wybraliście. Zapiszcie w umowie między innymi:

Im więcej informacji zawrzecie w umowie, tym lepiej dla obu stron. Idealnie, gdy załącznikiem umowy będzie bardzo szczegóły projekt techniczny. Powinien zawierać nie tylko wymiary kuchni i poszczególnych szafek czy szuflad, ale również kierunek otwierania frontów, blendy maskujące, rozmieszczenie sprzętów AGD. Stolarz będzie dokładnie wiedział, co ma zrobić, a Wy będziecie spokojni, że nic Was nie zaskoczy – przynajmniej w teorii 🙂