Sprawdź kredyt Wycena budowy
23.01.2021

Metody ogrzewania domu.

Metody ogrzewania domu czyli czy tanie ogrzewanie domu jest możliwe.
Część pierwsza artykułu „Jak ogrzać dom?”.

jak tanio ogrzać dom

Planując budowę domu musimy zastanowić się nie tylko jaki projekt będzie dla nas najbardziej odpowiedni, jakie wybrać kolory okien i drzwi oraz czy garaż powinien znajdować się w bryle budynku czy obok. Wszystkie te kwestie są niezwykle istotne, ale nie mniej ważna jest decyzja o wyborze systemu ogrzewania naszego wymarzonego domu. Ma to zasadniczy wpływ nie tylko na komfort jego użytkowania, ale również na koszty, jaki będziemy ponosili.

Metody ogrzewania domu to bardzo szeroki temat. Co więcej, jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ na wybór wpływają osobiste oczekiwania i możliwości Inwestorów. Który rodzaj ogrzewania jest najlepszy i najtańszy? Jak w wielu innych kwestiach związanych z budową domu, najtrafniejsza odpowiedź brzmi: to zależy. Chcąc znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii: jakie są uwarunkowania działki, na której planowana jest inwestycja, plusy i minusy dostępnych systemów, a także koszty zarówno ich montażu jak i eksploatacji. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym kwestiom.

Działka a system grzewczy

Decyzję o wyborze systemu ogrzewania przyszłego domu warto rozważyć na samym początku. Dlaczego? Jeśli jeszcze nie masz działki, fakt, czy będziesz potrzebował dostępu np. gazu może być istotnym czynnikiem, który zawęzi poszukiwania. Może tez stanowić argument przy ustalaniu ceny takiej działki. Im dostęp na działce do mediów: wody, gazu, prądu czy kanalizacji jest mniejszy, lub bardziej utrudniony- wartość działki powinna być niższa.

Gdzie szukać informacji o dostępnych na działce sieciach?

Działkę, na której zakup się zdecydowaliśmy, możemy sprawdzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest mapa zasadnicza, którą dostajemy w wersji papierowej od geodety, kiedy przymierzamy się do budowy. Z takiej mapy możemy się wiele dowiedzieć. Oprócz granic działki, na mapie zasadniczej zaznaczone są wszelkie dostępne media oraz uzbrojenie działki.

jak tanio ogrzać dom
Tanie ogrzewanie domu – zrób wszechstronne rozeznanie.

Najlepszą sytuację mamy wtedy, gdy według mapy media- czyli dostęp do wody (wodociągu), prądu czy gazu mamy w granicach naszej działki lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Wtedy wykonanie przyłącza nie jest ani skomplikowane, ani kosztowne. Decyzję, czy daną działkę, a następnie budynek, który ma na niej powstać można podłączyć do danej sieci, podejmuje spółka, która nią zarządza.

W przypadku gazu, jest to najczęściej Polska Grupa Gazowa lub PGNiG. Jeszcze przed zakupem działki, złóżmy pismo do operatora, z prośbą o ustalenie warunków zasilenia dla danej działki. Najlepiej zrobić do dla wszystkich mediów, czyli: wody, prądu, gazu oraz kanalizacji. Na podstawie złożonego wniosku, firma może wyliczyć wstępne koszty dociągnięcia mediów do danej działki oraz wykonania przyłącza, np. do naszej skrzynki gazowej. 

Umowę o wykonanie takiego przyłącza należy złożyć dopiero wtedy, gdy będziemy już pewni, że budowa może ruszyć. Czyli po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych. Warto wziąć po uwagę, że wykonanie przyłączy jest często rozłożone w czasie. Między podpisaniem umowy, a wykonaniem przyłącza może minąć nawet od 1,5 roku do 2 lat!

Sprawdź inne źródła

Innym źródłem wiedzy na temat mediów, które możemy pociągnąć do naszej działki są mapowe portale internetowe. Można też zwrócić się do właścicieli sieci (operatorów) z pytaniem o dostęp poszczególnych mediów.

Takie wstępne rozeznanie może przynieść wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość określenia wstępnych wariantów ogrzewania, a także określenia szacunkowych kosztów przyłącza. Co więcej już na tym etapie możemy zyskać wiedzę, która pozwoli uniknąć ewentualnych późniejszych kolizji, związanych z przyłączeniem do sieci.


Druga część artykułu – Jak tanio ogrzać dom?

Trzecia część artykułu – Jak taniej ogrzać dom?


szeliga

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów ogrzewania? Zobacz webinar na ten temat: JAK TANIO OGRZAĆ DOM?

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym doradcą:

Marcin Szeliga
+48 886 437 759
m.szeliga@abakon.com