Nowoczesna stodoła: nietuzinkowy trend na fali wznoszącej

2023-11-23

Skandynawska prostota, która podbiła świat

To styl, który pierwotnie kojarzy się z sielskim krajobrazem skandynawskich wsi i miasteczek. Dziś doskonale wpisuje się między innymi w polski pejzaż. Choć tego typu, łatwo rozpoznawalne domy, można spotkać już w każdym zakątku świata. Nic dziwnego, wszak oferuje on – minimalistyczny styl, oryginalny kształt i niezwykle funkcjonalne wnętrza. Nowoczesna stodoła – tak zwykło się mówić o domach, które swoim kształtem nawiązują do tradycyjnych zabudowań gospodarczych. Kluczem jest jednak słowo „nowoczesna”, bo to domy o jakich nasze babcie nawet nie śniły. Powiedzieć o tego typu projektach, że są wyjątkowo kuszące, to o wiele za mało. Przyciągają wzrok i zachwycają swoją prostotą, a zarazem szerokimi możliwościami.

Nowoczesna stodoła to klasyczny budynek na planie prostokątu o prostym dwuspadowym dachu. Minimalizm bryły niesie ze sobą wiele atutów, zarówno w zakresie kubatury pomieszczeń, jak i czysto ekonomicznych. Nieskomplikowana geometria pozwala z łatwością zaplanować przestronne mieszkanie i wykorzystać wszelkie walory otoczenia. Ponadto 

Cechami charakterystycznymi, których nie sposób pominąć w ocenie nowoczesnej stodoły są:  prosty plan budynku, dach dwuspadowy, najczęściej bez okapu, lub z bardzo niewielkim okapem.

Elewacje wykończone są zwykle naturalnymi materiałami, tak by podkreślić związek z otaczającą przyrodą. Drewno, kamień, płytki elewacyjne w surowym designie, dominujące barwy to brąz, szarości, antracyt. Każdy z tych detali wzmacnia charakter domu jako budynku niezwykle oryginalnego, wręcz spektakularnego, a przy tym nowoczesnego, minimalistycznego i dobrze wpasowanego w krajobraz.

Zachęcająca otwarta przestrzeń

Jednym z przykładów, który doskonale oddaje charakter nowoczesnej stodoły jest projekt Piccolo Bosco, w rozmaitych jego wariantach. Parterowy budynek mieści aż trzy sypialnie, salon z jadalnią i otwartą kuchnią, toaletę i łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze.  Z aspektów praktycznych istotne jest, że bryła budynku ułatwia umiejscowienie go nawet na działkach o nietypowych kształtach. Piccolo Bosco doskonale sprawdzi się na wąskim placu. Charakter domu szczególnie podkreśla fakt, że niemal połowa jego powierzchni to łączna przestrzeń salonu, jadalni oraz kuchni. Wspólna część domu, która sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu. Jej naturalnym rozszerzeniem może być ogród lub taras. Szerokie przeszklenie w oczywisty sposób zaprasza ogród do stania się integralną częścią domu i do aktywnego jego wykorzystania. Wyjście na zewnątrz jest jeszcze bardziej wyraźne w projektach Piccolo Bosco 2 i 3. W nich przeszklenie sięga podwyższonego stropu. W części salonowej strop został otwarty i szkło wypełnia także ścianę szczytową. Zabieg ten nie tylko zwiększa optycznie przestrzeń dzienną i wpuszcza szeroki strumień światła do wnętrza. Wskazuje on również na znaczącą bliskość z ogrodem, a zatem z naturą.

Otwarty sufit otwiera również szeroki wachlarz możliwości adaptacji wnętrza. W tym miejscu tworzy się przestrzeń na antresolę, która może stać się klimatycznym zakątkiem salonu, ostoją prywatności.

Dom, który cię wyróżni

Pomimo rosnącej popularności domów zaprojektowanych w stylu nowoczesnej stodoły, nadal wyróżniają się one spośród domów. Niebanalne, wyjątkowe, proste a przy tym szalenie eleganckie. Stanowią ozdobę w gęściej zabudowanych osiedlach domów, a jednocześnie harmonijnie komponują się z otwartą przestrzenią. Projekty w grupie nowoczesna stodoła, czyli wspomniana seria Piccolo Bosco a także m.in. SZT80 są przeznaczone dla inwestorów ceniących modernistyczny design i prostotę. Jednocześnie takich, którzy nie boją się czerpać  inspiracji z tradycji i form nawiązujących do architektury wiejskiej. 

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com