Sprawdź kredyt Wycena budowy
29.01.2021

Montaż ścianek działowych

Montaż ścianek działowych – system suchej zabudowy. Najprostsza i najszybsza metoda dzielenia domu na poszczególne pomieszczenia.

Ścianki w systemie suchej zabudowy nie obciążają stropu. Wykonuje się je na ruszcie metalowym lub drewnianym z lekkich płyt okładzinowych, np. gipsowo-kartonowych.

Ścianki wypełnione wełną mineralną spełniają wymogi dźwiękoizolacyjności, ochrony cieplnej oraz ognioodporności. W technologii suchej zabudowy wykonuje się również sufity podwieszane.

System ścian działowych Knauf

montaż ścianek działowych

Ruszt konstrukcji stanowią pionowe profile konstrukcyjne (słupki), z blachy ocynkowanej ustawiane w profilach wspornikowych mocowanych do podłoża. Do profili konstrukcyjnych obustronnie przykręca się okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych. Ścianki wypełnia się wełną mineralną.

W środku ścianek można poprowadzić przewody instalacyjne. Jednolitą płaszczyznę ściany uzyskuje się przez zaszpachlowanie wierzchów prętów i zazbrojonych spoin, a następnie ich przeszlifowanie. Powierzchnię ściany można malować lub tapetować.

Montaż ścianek działowych – obciążenia.

Na ścianach szkieletowych w systemach Knauf można powiesić różny sprzęt. Półki, szafki kuchenne, telewizor. Lekkie przedmioty, na przykład obrazy o ciężarze do 15 kg można wieszać za pomocą haków. Przy większych obciążeniach zastosować możemy kołki. Maksymalny dopuszczalny ciężar wieszanych elementów zależny jest od grubości oraz rodzaju zastosowanej okładziny.

Obowiązuje zasada – 40 kg na 1 m długości ściany (przy jednej płycie zwykłej (białej) z każdej strony ściany). Jeżeli planujemy zawieszenie np. szafek o ciężarze do 70 kg musimy zastosować okładzinę podwójną lub bardziej wytrzymałą płyt np. Knauf – Diamant (grubość 15 mm).

A co z większymi obciążeniami typu bojler? Maksymalne dopuszczalne obciążenie ściany wynosi nawet do 150 kg na 1 metr długości. Przy takich obciążeniach należy zastosować wzmocnienie wewnątrz ściany – dodatkowe profile UA z grubszej niż standardowe profile blachy.

Ścianką Knauf możemy także wykonać:

Wełna mineralna URSA

Do wypełnienia ścianek polecamy wełnę mineralną.

wełna URSA

Wełna mineralna ma dobre parametry izolacji cieplnej, jest niepalna, przepuszcza parę wodną i tłumi dźwięki powietrzne i uderzeniowe, poprawiając akustykę pomieszczeń. Oferta firmy URSA do wypełnienia ścianek działowych obejmuje wełnę mineralną w postaci płyt i elastycznych filców.