Ocieplenie stropu i dachu ma decydujące znaczenie dla temperatur w naszych pomieszczeniach.
Ocieplanie stropu
Ocieplanie stropów drewnianych pod poddaszem przeznaczonym na strych polega na umieszczeniu między belkami wełny mineralnej szklanej grubości około 20 cm. Izolację cieplną zabezpiecza się folią paroizolacyjną. Wełna mineralna zwiększa izolacyjność termiczną i akustyczną stropu oraz zwiększa jego odporność ogniową.
Po ułożeniu wełny wykonuje się sufit podwieszany. Konstrukcję nośną stanowi ruszt (kratownica pozioma) wykonany z profili stalowych, który przymocowuje się do stropu za pomocą wieszaków. W przestrzeni między stropem a sufitem można ukryć przewody instalacyjne. Do kratownicy mocuje się płyty gipsowo-kartonowe. Po zazbrojeniu spoin, zaszpachlowaniu bruzd i przeszlifowaniu otrzymuje się jednolitą powierzchnię.
Sufity podwieszane są szybkie i łatwe w montażu, ich powierzchnię można wykończyć przez pomalowanie farbą.
Zastosowanie sufitów podwieszanych daje możliwość ciekawej aranżacji pomieszczeń. Można w nich umieścić rozproszone punkty świetlne oraz uzyskać dekoracyjny efekt montując je tylko nad częścią pomieszczenia.
Jak ocieplamy dach?
Dach zamyka budynek od góry i chroni go przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Budowę dachu rozpoczyna się od wykonania więźby dachowej, stanowiącej ustrój nośny dachu. W przypadku wykonywania dachu krytego dachówką nad poddaszem ogrzewanym połacie dachu muszą być dokładnie izolowane przez 3 warstwy ochronne:
- folię wstępnego krycia,
- izolację termiczną i
- folię paroizolacyjną.
Folię wstępnego krycia układa się na krokwiach, po czym przytwierdza się ją do nich za pomocą rusztu z kontrłat i łat.
Folia pełni dwie funkcje w konstrukcji dachu:
- przepuszcza parę wodną przedostającą się z wnętrza domu na zewnątrz,
- stanowi barierę dla wiatru i wilgoci pochodzącej z topniejącego śniegu i kropli deszczu nawiewanych pod pokrycie.
Szczelina wentylacyjna, ciągnąca się od okapu po kalenice, między folią a rusztem zapewnia cyrkulację powietrza. Zapewnia także odprowadzenie gromadzącej się wilgoci stanowiącej zagrożenie dla konstrukcji dachu.
Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie dachówek do łat oraz wykonanie izolacji termicznej dachu chroniącej poddasze przed przegrzewaniem w lecie i stratami ciepła w zimie. Między krokwiami układa się na wcisk wełnę mineralną.
Następnie do krokwi mocuje się stalowy stelaż. Między krokwiami a stelażem układana jest druga warstwa wełny mineralnej. Zapewnia wymaganą izolacyjność cieplną dachu, po czym do stelażu mocuje się folię paroizolacyjną. Folia stanowi barierę dla pary wodnej pochodzącej z wnętrza domu, uniemożliwiając jej zawilgocenie izolacji cieplnej. Warstwę wykończeniową stanowią płyty gipsowo-kartonowe mocowane do stelażu.
Mamy nadzieję że zrozumieliście dlaczego prawidłowe ocieplenie stropu i dachu ma takie znaczenie dla naszego domu.