Ogród wokół domu

2021-01-25

Ogród wokół domu jest nieodzowną częścią naszej posiadłości. Może on spełniać różnorodne funkcje – od rekreacyjnych aż po rolnicze.

ogród

Podczas poszukiwań ziemi pod budowę wymarzonego domku jednorodzinnego, warto zwrócić uwagę na usytuowanie działki w taki sposób, by można utworzyć przydomowy ogród. Zdarzają się sytuacje w których cena gruntu jest zbyt atrakcyjna, a jego ograniczona wielkość pozwala tylko na postawienie budynku z niewielkim tarasem.

Oczywiście sfera finansowa, szczególnie w pierwszej fazie realizacji marzeń o własnym domu jest niezmiernie ważna. Należałoby się zastanowić, czy nie warto dołożyć do, choć trochę większej parceli z miejscem na ogród.

Własny dom i ogród wokół niego, w dzisiejszym, zagonionym świecie, razem stanowią istotny element korzystnie wpływający na proces regeneracji i odpoczynku. Dom sam w sobie jest miejscem dającym nam poczucie bezpieczeństwa, miłości i jedności z bliskimi. Budując go stawiamy symbol stabilności. Wraz z upływem lat jego wypełniające się nowymi członkami rodziny wnętrze, wzmacnia te ważne do życia w rodzinie więzi.

Tak jak dom spełnia swą funkcję bezpiecznego azylu, tak ogród jest jego dopełnieniem. Pełni rolę bezpiecznego placu zabaw naszych pociech. Dzieci bawiące się na przydomowym trawniku zawsze są pod opieką rodziców, którzy w każdej chwili mogą oderwać się od swych zajęć i przyłączyć do zabawy.

Ogród wokół domu – zalety


Zalety posiadania prywatnej strefy zieleni, tuż przy domu, dadzą zauważyć się już przy pierwszych wiosennych popołudniach i wieczorach. Relaksacyjny wpływ przyrody i wszechobecny o tej porze roku zapach kwitnących kwiatów, szybko zrekompensuje wydane dodatkowe pieniądze.

Możliwość dotlenienia mózgu oraz rozruszania kończyn, chociażby podczas koszenia trawy zadowoli zmęczonych całodniowym wysiłkiem umysłowym i pozwoli oderwać myśli od spraw służbowych.

Większa powierzchnia pozwala także wykorzystać część ziemi na zasianie najczęściej używanych w kuchni warzyw oraz lubianych przez wszystkich truskawek lub malin. W każdej chwili można zrobić z nich smaczny koktajl, lub po prostu zjeść je prosto z krzaka.

Gdy planujemy piękny ogród, a na razie mamy zdziczały teren

ogród wokół domu - początki

Sprawa tworzenia ogrodu wokół domu, jeżeli chcemy uzyskać piękny teren z zapuszczonej działki jest ważna szczególnie w okresie wiosennym. To czas kiedy wykonujemy na działce ogrodowej szereg prac.

Rodzaj pracy uzależniony jest od tego, jak sobie wyobrażamy swój ogródek. Czyli jego aranżacja zależy od tego, jak go sobie zaplanowaliśmy. Jeżeli jest to nowo nabyta i zapuszczona działka zarośnięta różnymi drzewami i krzewami, to na pewno pracę trzeba będzie rozpocząć od karczowania. Czyli od usuwania starych pni drzew, wycinaniu drzew chorych, uszkodzonych i zbędnych, oraz krzewów tak zwanych samosiewów. Czyli tych, które urosły bez wiedzy właściciela, tak na dziko.

Pracę przy uzdatnianiu działki na ogród możemy wykonać sami lub powierzyć jej wykonanie firmie zajmującej się pielęgnacją ogrodów. Pracownicy takiej firmy zrobią to znacznie sprawniej niż my i fachowo pod każdym względem. Usunie te, które mniej się nam podobają i te, które są uszkodzone lub chore.

Wówczas flora na naszym ogródka znacznie się przerzedzi, co da lepszą widoczność i nasłonecznienie. Sytuacja idealna, gdy mieszkamy daleko od swojej działki i nie mamy możliwości częstego bywania na działce z powodu nawału obowiązków. Albo nie możemy się zająć ogrodem z powodu braku czasu lub braku predyspozycji zdrowotnych.

Jakie są podstawowe zasady projektowania ogrodów?

ogród

Chyba niemal każdy, kto posiada kawałek ogrodu chciałby, aby był on ładny, przytulny, aby dobrze się w nim czuć. Jednak, wiele osób, które próbują samodzielnie zająć się ogrodem, dość szybko przekonuje się, że projektowanie ogrodów nie jest łatwym zajęciem (choć niewątpliwie bardzo przyjemnym). W tym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek odnośnie tego, jak projektować swój ogród, by był dokładnie taki, jak chcesz.

Biorąc się za projektowanie ogrodów trzeba wiedzieć o tym, że czasem na efekty będzie trzeba poczekać nawet kilka sezonów – a wiec pierwsza wskazówka to uzbrojenie się cierpliwość.

Chyba niemal każdy, kto posiada ogród wokół domu chciałby, aby był on ładny, przytulny, aby dobrze się w nim czuć. Jednak, wiele osób, które próbują samodzielnie zająć się ogrodem, dość szybko przekonuje się, że projektowanie ogrodów nie jest łatwym zajęciem (choć niewątpliwie bardzo przyjemnym). W tym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek odnośnie tego, jak projektować swój ogród, by był dokładnie taki, jak chcesz.

Biorąc się za projektowanie ogrodów trzeba wiedzieć o tym, że czasem na efekty będzie trzeba poczekać nawet kilka sezonów. Pierwsza więc wskazówka to uzbrojenie się cierpliwość.

Polecamy stronę z aplikacją do projektowania ogrodów.

Ogród wokół domu – ale w jakim stylu?

Druga sprawa to styl, w jakim chcemy mieć ogród i co ma się tam dziać. Czy na przykład ma to być miejsce spacerowe, wypoczynkowe, grilowe, do zabawa dla dzieci? Od tego będzie zależało jakie rośliny posadzimy, ile i gdzie oraz jak zaprojektujemy przestrzenie użytkowe oraz ścieżki.

W tym miejscy bardzo dobrym pomysłem jest pooglądanie katalogów z projektami ogrodów. Możemy czerpać z nich inspiracje o wykorzystanych rozwiązaniach oraz zaczerpniecie wiedzy na temat różnorakich roślin. Co gdzie może rosnąć, czego wymaga, czego nie lubi. Dzięki temu unikniemy błędów, które mogą nas sporo kosztować, np. nie ususzymy roślinki kosztującej kilkadziesiąt-kilkaset złotych.

Generalnie projektowanie ogrodu dzieli się na trzy etapy: inwentaryzacja, podział przestrzenno-funkcjonalny i realizacja projektu. Inwentaryzacja to zebranie informacji o tym, co już jest na działce i czego nie da się zmienić. Np. budynki na fundamentach, stare drzewa podlegające ochronie itp.

Dzięki temu łatwiej będzie dopasować nasze potrzeby do możliwości, czyli zrobić odpowiedni projekt. Potem pozostanie już tylko (aż) jego wykonanie. Może to zająć nawet cały rok, gdyż nie każde rośliny można posadzić daną porą roku (pamiętasz – cierpliwość).

Zakładanie ogrodu – samodzielnie czy przez firmę?

ogród wokół domu

Większość posiadaczy własnego domu – wolnostojącego czy też w zabudowie bliźniaczej, marzy o pięknym, zadbanym ogrodzie. Co zrobić, aby ogród stał się naszą dumą? Czy możemy samodzielnie doprowadzić go do tego stanu, czy może lepiej zdecydować się na firmę, która zrobi to za nas?

Założenie samodzielnie ogrodu z pewnością ma tę zaletę, że nie kosztuje wiele. Należy wydać pieniądze po prostu na odpowiednie rośliny, narzędzia ogrodnicze i ewentualnie gadżety oraz meble i dodatki do ogrodu. Ewentualnie możemy jeszcze zakupić jakieś książki lub czasopisma, w których podejrzymy ciekawe pomysły lub po prostu poczytamy, jak zabrać się za założenie wspaniałego ogrodu.

Zawsze trzeba też konkretnie powiedzieć wykonawcy, czego od niego oczekujemy. Pomoże to uniknąć wielu nieporozumień. Dobrze też zawsze pamiętać, aby podpisać umowę. Podpisany dokument jest dla nas zabezpieczeniem i gwarancją wykonania przez firmę konkretnej usługi, na którą się umawiamy.

Trzymanie się wyżej wymienionych zasad z pewnością pomoże nam wybrać firmę, z której będziemy zadowoleni. Nasz ogród wokół domu spełni nasze oczekiwania.

Koszt aranżacji ogrodu

ogród wokół domu - plan

Architektura krajobrazu, to nauka zajmująca się projektowaniem, aranżacją i pielęgnacją ogrodów i terenów zielonych. Uważa się, że zorganizowanie ogródka z prawdziwego zdarzenia jest bardzo kosztowne. Oczywiście, że nie obędzie się bez kosztów. Lecz koszty poniesione dziś będą owocowały w przyszłości. Ponieważ np. drzew i krzewów nie sadzimy na jeden rok, lecz raz na wiele, wiele lat.

Tak samo dużo roślin ozdobnych jest wieloletnich. Ułożenia skalniaka i wyposażenie go w roślinność także nie jest działaniem na jeden sezon. Problem polega tylko na tym, że nie zawsze sami potrafimy zaprojektować i stworzyć nasz osobisty teren zieleni tak, jak byśmy chcieli. Lecz nie należy ulegać zmartwieniu, gdyż wśród ofert znajdziemy wiele firm świadczących kompleksowe usługi ogrodnicze.

Od zaprojektowania naszego ogrodu i zakupu roślinności, poprzez przygotowanie terenu. Aż po zorganizowanie ogrodu. I całosezonową pielęgnację, jeżeli oczywiście będziemy mieli takie życzenie. Tak zaprojektowany i wykonany ogród stanie się dla nas rajem na ziemi. Miejscem, którego nie będzie nam się chciało w ogóle opuszczać.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com