A może ogrzewanie podłogowe?

2021-01-19

Ogrzewanie podłogowe wiąże się z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu.

Ogrzewanie stanowi jedną z najważniejszych instalacji, jakie znajdują się na wyposażeniu współczesnych budynków. Podjęcie decyzji o tym, na jaką instalację się zdecydować będzie mieć generalne znaczenie w przeprowadzaniu późniejszych etapów budowy. Dlatego też powinno tę decyzję poprzedzić dokładne sprawdzenie rynku oraz rozpatrzenie potencjalnych wyjść.

ogrzewanie podłogowe

Od kilku lat najczęściej wykorzystywaną instalacją grzewczą w nowoczesnym budownictwie stanowi ogrzewanie podłogowe. Znamy go także pod popularnym określeniem – podłogówka i stanowi jeden rodzajów ogrzewania płaszczyznowego, do którego zaliczyć można również ogrzewanie ścienne i sufitowe.

Projektując swój wymarzony dom lub szukając tego wymarzonego projektu na stronach internetowych czy w biurach projektowych często zapominamy o szczegółach. Sposób ogrzewania nie należy do marginalnych problemów, ale często zapominamy o nim i nie zastanawiamy się w jaki sposób ciepło po domu będziemy rozprowadzać. Popularne ostatnio stało się ogrzewanie ścienne czy sufitowe, ale i tak zaczęły się one od ogrzewania podłogowego, które od lat projektowane jest w niektórych pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe – zalety.

Wybór podłogówki w wielu przypadkach jest związany z licznymi zaletami, jakimi cechuje się instalacja tego typu. Wśród głównych korzyści uzyskiwanych w wyniku zamontowania grzejników podłogowych znajduje się przede wszystkim wysoki komfort cieplny.

Grzejniki podłogowe, dzięki swojemu rozmieszczeniu, ogrzewają w pierwszym rzędzie, najbardziej newralgiczne i podatne na wychłodzenie, elementy budynków, czyli podłogi. Co więcej, komfort cieplny człowieka wiąże się bezpośrednio z niższą temperaturą w górnych partiach ciała a wyższą w dolnych. Pokrywa się to idealnie z zasadami działania podłogówki.

Choć nie wszędzie będzie ono dobrym rozwiązaniem to na przykład w łazience sprawdzi się ono idealnie. Wyjście spod prysznica czy wanny na cieplutką podłogę zawsze będzie przyjemnym doznaniem. Ale czy instalowanie tego rodzaju ogrzewania tylko w łazience jest właściwe? Okazuje się, że łazienka, korytarz zwany czasem wiatrołapem i kuchnia to pomieszczenia w których najczęściej montujemy ogrzewanie podłogowe. Nie bez przyczyny są to właśnie te konkretne pomieszczenia. Woda szybciej wysycha na podłodze, która jest ogrzewana od spodu. Kaloryfery nie zawsze sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na zwiększoną wilgotność.

ogrzewanie podłogowe

Ważną zaletą grzejników pod podłogą stanowi także dość niewielki koszt eksploatacji instalacji. Bez względu na to jaki kocioł podepniemy do podłogówki i jakie będziemy wykorzystywać paliwo, grzejniki podłogowe i tak będą pracować na dość niskich temperaturach. Do ich uzyskania nie są niezbędne wysokie nakłady paliwowe, co bezpośrednio przełoży się na ponoszone nakłady finansowe.

Sporo użytkowników podnosi także zaletę niezwykłej estetyki uzyskiwanej przy ogrzewaniu podłogowym. Grzejnik ukryty w podłodze świetnie maskuje instalację grzewczą. Zapewnia nam znaczny kontrast w stosunku do tradycyjnych, wiszących na ścianach kaloryferów.

Możliwości aranżacyjne

Grzejniki podłogowe pozwalają w wydatny sposób zwiększyć możliwości aranżacji pomieszczeń, likwidując blokujące wolną przestrzeń kaloryfery ścienne.
Grzejniki podłogowe to także znaczne zminimalizowanie zjawiska konwekcji. Ogrzewanie podłogowe pozwala zminimalizować zjawisko krążenia ciepłego powietrza ku górze. Znika problem ponoszenia się drobinek kurzu z podłogi i sprzętów. Stanowi to ważne rozwiązanie dla alergików czy astmatyków.

Podłogówka, która pracuje na niewysokich temperaturach, to także duża ulga dla osób mających problemy w momencie, gdy powietrze jest zbyt suche. W wyniku specyficznej pracy na niższych temperaturach, instalacja tego typu utrzymuje w powietrzu poziom pewnej naturalnej wilgotności.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com