Taras to jedna z największych zalet posiadania własnego domu. Wyjście na strefę ogrodową najczęściej jest albo od trony jadalni, albo części salonowej. Z tego względu okno tarasowe spełnia nie tylko funkcję użytkową, ale również estetyczną. Jakie są dostępne rozwiązania na rynku i jaki system wybrać, by połączyć to, co funkcjonalne z tym, co piękne?
Ten rodzaj okna tarasowego jest tradycyjnym rozwiązaniem. Okno RU możemy otworzyć i uchylić w identyczny sposób, jak każde inne okno w pokoju. Jest to zdecydowanie najtańsza dostępna na rynku opcja. Świetnie sprawdzi się w sytuacji ograniczonego budżetu. Obsługa okna RU jest bardzo prosta, a możliwość jego uchylenia jest niewątpliwie bardzo dużą zaletą.
Okno RU ma jednak sporo wad, które będą rzutować na komfort użytkowania. Przede wszystkim jest to okno tarasowe, które wymaga sporo miejsca. Otwiera się do wewnątrz, przez co zabiera przestrzeń w pomieszczeniu utrudniając aranżację. Konstrukcja okna RU sprawia, że rzadko kiedy okno tarasowe przekroczy 90 cm szerokości – większe skrzydło będzie za ciężkie i jego otwieranie mogłoby doprowadzić do wykrzywienia ramy. Można zastosować dodatkowe wzmocnienia i okucia, aby zwiększyć powierzchnię okna, jednak wtedy koszt wzrośnie. Dodatkowe wzmocnienie ramy wpłynie też na jej grubość, przez co powierzchnia szklenia zmniejszy się.
Dodatkowym minusem okna rozwieralno-uchylnego jest próg, który ma wysokość 5-10 cm. I znowu – można zastosować rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu ten próg można zmniejszyć do 2 cm. Będzie to miało jednak wpływ na cenę. W tej sytuacji warto rozważyć pozostałe systemy.
Świetnie rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca. To model, w którym najpierw uchylamy i odsuwamy skrzydło, a następnie przesuwamy je po prowadnicy zamontowanej w ościeżnicy okna. Dzięki opcji przesuwnej nie musimy przejmować się tym, czy w pomieszczeniu będziemy mieli wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie otworzyć okno.
System PSK pozwala na zamontowanie zdecydowanie większych okien, niż w przypadku RU. Okno tarasowe PSK może mieć szerokość nawet 1,6 metra, dzięki czemu możemy zapewnić sobie bardo przyjemny widok i sporo światła we wnętrzu. Bardzo dużą zaletą takiego okna jest możliwość jego uchylenia i co za tym idzie, przewietrzenia pokoju.
Z minusów warto podkreślić sam komfort użytkowania. Duże skrzydło będzie ciężkie, więc jego obsługa wymaga włożenia sporo siły. Nie jest o też okno niskoprogowe – próg będzie mniejszy niż w oknie RU, jednak nadal będzie występował. Okno PSK plasuje się w samym środku, jeśli chodzi o półkę cenową.
Okno HST, wymiennie nazywane oknem HS, to zdecydowany faworyt, jeśli chodzi o tworzenie przeszkleń o imponujących rozmiarach. System HST pozwala na montaż okna o szerokości nawet 3 metrów! Dzięki temu możemy stworzyć piękne, panoramiczne okno tarasowe.
Okno tarasowe HS jest oknem niskoprogowym. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych czy osób niepełnosprawnych. Oczywiście ze względów estetycznych okno z bardzo niskim progiem również wygrywa z oknem PSK czy RU. Obsługa okna HS jest prosta – przesuwna część sunie po prowadnicy i zasłania część nieotwieraną.
Największą wadą tego rozwiązania jest cena. To zdecydowanie najdroższa opcja dostępna na rynku, dlatego niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić. Za ceną idzie jednak jakość – system jest bardzo wytrzymały, solidny i trwały, a walory estetyczne są nie do zakwestionowania.
Ciekawym rozwiązaniem, choć mało popularnym, jest okno w systemie smart slide. To tańsza alternatywa ona HS. Podobnie jak droższy model, okno przesuwa się po prowadnicy i zasłania część nieruchomą okna. Parametry izolacyjne okna typu smart slide są jednak nieco słabsze.
Okno tarasowe, jak każde okno w domu, jest takim elementem, którego wymiana jest bardzo kosztowna i wiążę się z remontem zarówno w środku domu, jak i na zewnątrz. Dlatego wybór powinien być bardzo dobrze przemyślany. Warto też mieć świadomość, że nawet okno najlepszej jakości nie spełni swojej funkcji, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. Nieszczelne okno przyczyni się do utraty ciepła, co będzie miało przełożenie na rachunki. Okno tarasowe to nie tylko dużo światła w pomieszczeniu i ładne widoki, ale przede wszystkim funkcja użytkowa. Dobrze też pamiętać o regularnej regulacji stolarki okiennej – zwłaszcza tuż przed sezonem zimowym.